Úderom štvrtkovej polnoci skončil termín na prihlásenie mužstiev do regionálnych futbalových súťaží. Nad pokračovaním banskobystrickej Dukly, ktorej hlavný tím zostúpil do tretej ligy, visel otáznik do poslednej chvíle.

Futbal pod hlavičkou FK Dukla v meste končí

Očakávaný scenár o nepokračovaní klubu, ktorý za ostatné dve desaťročia zažil návrat medzi elitu, súboje v európskych súťažiach aj s Benficou Lisabon či opätovný pád, sa napokon naplnil. Klub okrem športového neúspechu a problémov s dlhodobým zabezpečením konkurencieschopného rozpočtu, doteraz dobiehajú finančné resty z minulosti.

„Ako FK Dukla sme neprihlásili žiadne mužstvo do súťaží, a to ani do tretej ligy mužov ani do mládežníckych súťaží,“ povedal pre BBonline.sk v piatok ráno predseda predstavenstva FK Dukla, a.s. Ľubomír Messinger. Ten v spoločnosti zastupuje majiteľa klubu, prezidenta SFZ Jána Kováčika.

Vzniká mestský futbalový klub

Ako však ďalej Messinger pre BBonline.sk uviedol, došlo k prihláseniu jednotlivých družstiev – mužov do stredoslovenskej tretej ligy, ako aj mládežníckych mužstiev, pod hlavičkou iného klubu. Tento má byť podľa jeho slov pod patronátom mesta Banská Bystrica a predstaviť by ho mali na budúci týždeň.

Ide pritom o jeden z očakávaných scenárov, ku ktorému sa pôvodne mali pripojiť aj ďalšie mestské kluby. Hovorilo sa napríklad o zapojení Kremničky či akadémie Jupie.

Mesto sa pôvodne snažilo angažovať aj v samotnej futbalovej Dukle. Zo spolupráce však pred vyše rokom ustúpilo po tom, čo majiteľ klubu Ján Kováčik, nenaplnil svoje prísľuby o vyrovnaní starých dlhov.

Otázkou v súvislosti s budúcnosťou futbalu však nie je len názov klubu, ale aj jeho domovský stánok či budúce sídlo. V prípade stredoslovenskej tretej ligy však už nároky na infraštruktúru nie sú tak vysoké, ako v celoslovenských súťažiach. Futbalisti by tak dočasne, v prípade dohody s VŠC Dukla, mohli pokračovať na Štiavničkách, ale napríklad aj v spomenutej Kremničke.

Štiavničky sa rekonštruovať budú, no či si tam ešte zahrá futbalová Dukla, je otázne

Aktualizácia 16.20 h: Aj keď oficiálne ešte vznik nového klubu potvrdený nie je, z informácií portálu Slovenského futbalového zväzu Futbalnet vyplýva, že nový klub vzniká priamym premenovaním treťoligovej TJ ŠK Kremnička a bude niesť názov MFK Dukla Banská Bystrica.