Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica zakončili náročný týždeň derby zápasom v Podbrezovej. Obe mužstvá sa dostali do vedenia, ale napokon si body rozdelili. Pri premiére Mária Auxta v pozícii hlavného trénera sa pri oboch góloch Dukly zaskvel kapitán Róbert Polievka.

Piatkové stretnutie 12. kola Niké ligy ale pre Mária Auxta nebolo úplne prvým v pozícii hlavného trénera Dukly, keďže na tomto poste už v minulosti zaskakoval počas disciplinárnych trestov bývalého kouča banskobystrického tímu Michala Ščasného. Auxt zmeny v zostave oproti predošlému úspešnému ligovému meraniu síl v Košiciach nenarobil, akurát vykartovaného Borisa Godála nahradil v obrannej formácii Jakubom Uhrinčaťom. Oba celky mali v utorok 24. októbra pohárové povinnosti. Zatiaľ čo železiari uštedrili vonku druholigovému Trebišovu 9-gólový debakel, Dukla prehrala u druholigistu v Žiari nad Hronom najtesnejším rozdielom. Bystričania chceli Podbrezovej oplatiť prehru 1:4 z prvého kola.

Diváci v ZELPO Aréne zatlieskali po prvýkrát po štvrťhodine hry, keď to z približne 25-tich metrov skúsil osamotený Mahmudu Bajo, ktorý ale prekopol bránu hostí. V 19. minúte sa už ale skóre menilo. Po dlhom pase Mateja Oravca z vlastnej polovice sa k zakončeniu vo vnútri šestnástky dostal Mark Assinor, ktorý sa pošmykol a zdalo sa, že Matúš Hruška loptu poľahky skrotí. Dažďom poznačený terén však narobil problémy aj brankárovi Dukly a lopta sa napokon zastavila až v sieti pri jeho pravej tyči – 1:0. V Hruškovej tvári sme po góle mohli vidieť bolestivú grimasu, pričom sa držal za ľavú nohu, ale v zápase pokračoval a o pár desiatok sekúnd neskôr si poradil s prudkou ďalekonosnou strelou Oravca.

V prvom polčase mali viac z hry domáci, ktorí mali aj prevahu v počte streleckých pokusov. Hráči Dukly totiž do 38. minúty nevystrelili, potom prekopol bránu zvnútra šestnástky po rohovom kope Marek Hlinka. Futbal sa však hrá na góly a zverenci Mária Auxta boli v prvom dejstve efektívnejší. V 42. minúte vyrovnali, keď Róbert Polievka po svojom ťažení na pravom krídle prihral prízemne pred bránu a Marek Bartoš, v snahe zabrániť Hlinkovi zakončiť, usmernil loptu v sklze do vlastnej brány – 1:1. V nadstavenom čase prvého polčasu vyhral Polievka súboj s Oravcom na polovici ihriska, potiahol hrací predmet zľava až na hranicu pokutového územia, kde si loptu zasekol na os ihriska a po klzkom trávniku vystrelil presne k pravej tyči brány Richarda Ludhu – 1:2. Kapitán Dukly tak vsietil už svoj ôsmy gól v ligovej sezóne, čím sa osamostatnil na čele tabuľky kanonierov.

Ústrednou postavou druhého polčasu bol krídelník Podbrezovej Roland Galčík, ktorého český kormidelník Roman Skuhravý vypustil na ihrisko ihneď po prestávke. V 53. minúte vyrovnal Galčík na 2:2, keď predviedol skvelý prienik od polovice ihriska, na konci ktorého si poradil s tromi brániacimi hráčmi Dukly a zvnútra šestnástky prekonal Hrušku polovysokou strelou. Po hodine hry mohol prinavrátiť hosťom vedenie Martin Rymarenko, ktorému to sype najmä vonku. Výborne si nabehol za obranu na ideálnu kolmicu, ale Ludhu si chcel ešte obhodiť, a tak sa dostal z ideálneho uhla. Následne trafil na bránkovej čiare stojaceho hráča, a hoci asistent rozhodcu avizoval ofsajd, podľa opakovaného záberu by prípadný gól s najväčšou pravdepodobnosťou platil.

V záverečnej polhodine sme veľa šancí nevideli. Defenzívy, poučené z predošlých chýb, už pracovali pozornejšie. V 90. minúte ale mohol rozhodnúť veľmi aktívny Galčík, ktorý spoza pokutového územia vystrelil k ľavej tyči brány hostí, no Hruška podržal svoj tím. Úvodné meranie síl 12. kola Niké ligy tak prinieslo deľbu bodov po remíze 2:2.

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „Po náročnom týždni, ktorý sme absolvovali, to bol pre nás dôležitý zápas, ktorý sme chceli zvládnuť minimálne s bodom, čo sa nám podarilo. Chceli sme byť ale efektívnejší smerom dopredu. Vedeli sme ale, že Podbrezová nás vie svojím systémom zatlačiť, že vie byť silná na lopte. To sa v prvom polčase potvrdilo. Nám vyšli brejkové situácie. V druhom polčase sme chceli ukázať viacej, hlavne smerom dopredu. Z nášho pohľadu je tá remíza celkom spravodlivá.“

Niké liga – 12. kolo – piatok 27.10.2023, 17.30 h – ZELPO Aréna – Podbrezová

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla Banská Bystrica 2:2 (1:2)

Góly: 19. Assinor (Oravec), 53. Galčík (Paraj) – 42. Bartoš (vla.), 45+3. Polievka (Willwéber). ŽK: 84. Ridwan. Rozhodovali: K. Micheľ – Štofik, Kmec. Diváci: 2346.

Zostava FK Železiarne Podbrezová: Ludha (C) – Bartoš, Oravec, Grešák – Bakaľa (69. Špyrka, 80. Okunola) – Kováčik, Bajo (46. Galčík), Paraj, Blahút – Assinor (60. Ridwan), Kabongo (60. Kuzma).
Tréner: R. Skuhravý.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Willwéber, Migaľa (51. Slebodník) – Pišoja, Richtárech (90+3. Hanes), Hlinka, Ľupták, Záhumenský (88. E. Arevalo) – Rymarenko, Polievka (C) (90+3. J. Guimarães).

12 12 0 3 9 7 21 -14 3

Nasledujúci zápas odohrajú futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v sobotu 4. novembra od 15.00 h, keď v rámci 13. kola Niké ligy privítajú ŠK Slovan Bratislava.