Ani sme sa nenazdali a futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica vstúpili už do svojej druhej sezóny v najvyššej slovenskej súťaži po návrate medzi elitu. Ročník 2023/2024 odštartoval práve na Štiavničkách, a to v piatok 28. júla večer pohronským derby. Pod Urpín prišlo mužstvo Podbrezovej.

Úvodnému výkopu predchádzala slávnostná udalosť. Bývalý slovenský reprezentant, tréner národného mužstva a najmä niekdajší hráč, kapitán a kormidelník banskobystrickej Dukly Ján Kocian bol uvedený do klubovej siene slávy.

Na súpiske Dukly chýbala zranená letná posila do defenzívy Boris Godál. Na svoje prvé súťažné stretnutie v banskobystrickom drese nastúpili od začiatku novici Tibor Slebodník a Uruguajčan Enzo Arevalo. V základe nechýbal ani Marek Hlinka, ktorý si obliekol červeno-biely dres na Štiavničkách po desiatich rokoch.

Prvé nebezpečné situácie patrili hosťom. Už v 3. minúte mohol otvoriť skóre Peter Kováčik, ktorý po priťuknutí od Mareka Kuzmu na pravej strane šestnástky trafil brankára Dukly Matúša Hrušku. V 5. minúte mal veľa priestoru na zakončenie aj Marek Kristián Bartoš, ktorý po rohovom kope sprava hlavičkoval nad bránu domácich. Po štvrťhodine hry sa začali v ofenzíve osmeľovať už aj hráči Dukly, avšak ich sľubne rozvíjajúce sa akcie skončili nepresnosťou, alebo ofsajdom.

Derby nabralo atraktivitu od 29. minúty, kedy Arevalo odzbrojil pred šestnástkou Mateja Grešáka, prihral vľavo úplne voľnému Róbertovi Polievkovi, ktorý v tutovke nezaváhal a z prvej po trávniku prekonal Richarda Ludhu – 1:0. Dukla po góle nachvíľu ožila a o pár desiatok sekúnd neskôr mal po spätnej prihrávke z prvého krídla v podaní Lukáša Migaľu ďalšiu šancu Polievka, ale gólman Podbrezovej tentokrát podržal svoje mužstvo.

Bystričania napokon po polčase prehrávali. Postaral sa o to Kováčik, ktorý v mal 34. minúte opäť veľa času na strelu a z uhla, z pravej strany pokutového územia napálil loptu do horných poschodí Hruškovej svätyne – 1:1. V 41. minúte si zas Kováčik nabehol na fantastický, nadýchaný center Rolanda Galčíka a presnou hlavičkou poslal železiarov do vedenia – 1:2.

Hneď v úvode druhého dejstva mohol zvýšiť vedenie hostí Andy Masaryk, ktorý na ľavej strane šestnástky vyhral súboj s Jakubom Uhrinčaťom, ale z uhla trafil Hrušku. Brankár Dukly musel krátko na to zasahovať aj pri šanci striedajúceho Martina Talakova. V 53. minúte zas vyprášil Hruškove rukavice spoza pokutového územia Kuzma. Tlak zverencov Romana Skuhravého z úvodu druhého polčasu postupne opadol, no ten banskobystrický neprichádzal. Po hodine hry mali navyše železiari ďalšiu šancu, ale Galčík úplne sám na ľavej strane šestnástky minul vzdialenejšiu tyč.

Vyše tritisíc divákov na Štiavničkách prebudila až prudká strela Martina Rymarenka zo 67. minúty z vyše 20-tich metrov, ktorá už klesala pod brvno, ale Ludha ju tam nepustil. Vzápätí sa k prvej strele dostal striedajúci David Depetris, ale po Polievkovej prienikovej prihrávke z uhla neskóroval. Následne mala šancu aj Podbrezová, keď sa do úniku dostal striedajúci Kabongo, ale Willwéber v poslednej chvíli výborne zasiahol.

Zverenci trénera Michala Ščasného si záverečný tlak prakticky nevypracovali. Hostia naopak naďalej hrozili po rýchlych brejkoch a práve po jednom z nich prihral Kuzma pred odkrytú bránu Kabongovi, ktorý v nadstavenom čase zvýšil 1:3. To však nebolo všetko. Kováčik ešte stihol skompletizovať hetrik, keď v závere nadstaveného času napálil loptu od brvna do siete zvnútra šestnástky – 1:4.

Povedali o zápase

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Gratulujem trénerovi Romanovi k výhre aj k robote, ktorú tam robí. Dávam klobúk dolu. Podbrezová dnes vyhrala zaslúžene, bola lepšia vo všetkých parametroch, či je to fyzičnosť, disciplína, agresivita, futbalovosť… Jasné, dali sme gól na 1:0, mali sme tam nejaké štandardky, ale súper mohol vyrovnať už skôr a zaslúžene vyhral. V druhom polčase hrali s nami miestami až bago, boli sme všade neskoro, nechali sme ich prebrať loptu. Vedeli sme, v čom sú silní, že stále chcú hrať kolmo, stále majú podporu a výborné nábehy za obranu. Ešte raz gratulujem a my sa musíme pripraviť na ďalšie zápasy tak, aby sme nehrali ako dnes.“

Roman Skuhravý, tréner Podbrezovej: „Po ťažkej príprave, keď sa nám uzdravili hráči, som tento týždeň videl, ako ideme hore pohybovo a hladom po futbale. Chceli sme to využiť, v prvom polčase sme trošku zmenili nastavenie v rozohrávke. Chceli sme súpera viac roztrhať, viac ho unaviť. Myslím si, že keby sme dali gól hneď na začiatku, tak zápas by bol iný, ešte pokojnejší. Súper zaslúžene potrestal našu chybu v rozohrávke, ale využívali sme vbeh krajného hráča do stredu, čo sme vedeli, že by mohlo fungovať, lebo medzi stopérmi súpera sa vytvárajú diery, keď musia vystúpiť na kraj. To nám veľmi pomohlo. Druhý polčas odohrali chalani s výnimkou dvoch situácií tak, ako sa má zápas dohrať. Na druhej strane, o Banskej máme vysokú mienku, je to kvalitný súper, takže som rád, ale nič viac to neznamená. V žiadnej eufórii nie sme, teraz sa koncentrujeme na Žilinu.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly: „Dnes sme zaslúžene prehrali, nemôžeme povedať ani pol slova. Podbrezová bola lepšie pripravená, boli rýchlejší na lopte a vedeli, čo chcú hrať. My sme v prvom polčase ešte mali situácie, kedy sme to mohli strhnúť na našu stranu. Po našom prvom góle som tam mal ešte šancu, keby som to premenil, zápas by možno vyzeral inak, ale na keby sa nehrá. Jediné šťastie, že sme takto prehrali v prvom kole, lebo máme celú sezónu na to, aby sme sa zlepšili. Vieme, aký zápas nás teraz čaká, ale jednoducho, potrebujeme pracovať na našich chybách, lebo dnes sme videli, že Podbrezová nás v určitých fázach hry nepustila do ničoho. Dnes mal Peťo Kováčik svoj deň. Všetko, čo kopol do lopty, bol gól. Ja mu gratulujem, ale my sa musíme pozerať na seba, lebo nemôžeme doma prehrať takýmto výsledkom. Takto nemôžeme vyzerať na ihrisku.“

Peter Kováčik, hráč Podbrezovej, strelec hetriku: „Veril som, že vyhráme. Veľa ľudí nás podceňovalo, ale sami sme si vraveli, že poznáme svoje kvality a môžeme tu vyhrať. Podali sme veľmi dobrý výkon a ten hetrik, to je pre mňa čerešnička na torte. Od začiatku sme boli lepší, Dukla potrestala našu chybu, ale to sa stáva, keď chceme hrať futbal. Dobre sme ale zareagovali, podarilo sa nám zápas rýchlo otočiť, čo nám dalo vieru. Druhý polčas už bol trošku ťažší, ale rozhodol gól na 3:1, keďže Dukla by určite ešte vytvorila nejaký tlak, a to ich zlomilo.“

Niké liga – 1. kolo – piatok 28.07.2023, 20.30 h – Národný atletický štadión – B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Železiarne Podbrezová 1:4 (1:2)

Góly: 29. Polievka – 34., 41. a 90+5. Kováčik, 90+2. Kabongo. ŽK: 13. Slebodník, 60. Richtárech, 74. Hlinka – 36. Bajo, 78. Kabongo, 85. Kuzma. Rozhodovali: Kružliak – Pozor, Štofik – Kišš (VAR). Diváci: 3078.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Hlinka, Willwéber – Migaľa (79. Mičuda), Ľupták, Slebodník (58. Richtárech), Záhumenský – E. Arevalo (64. Depetris), Polievka (C), Rymarenko (79. Hanes). Tréner: M. Ščasný.

Zostava FK Železiarne Podbrezová: Ludha (C) – Bartoš, Oravec, Grešák (85. Blahút) – Kováčik, Bajo, Paraj, Ďatko (46. Talakov) – Galčík (76. Špyrka), Masaryk (64. Kabongo), Kuzma. Tréner: R. Skuhravý.

12 1 0 0 1 1 4 -3 0

V 2. kole Niké ligy sa futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica predstavia na Tehelnom poli. Duel so Slovanom Bratislava začne v sobotu 5. augusta o 18.00 h.