Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v predposlednú septembrovú nedeľu prehrali najtesnejším rozdielom na ihrisku favorizovaného a stále nezdolaného Spartaka Trnava.

Tréner hostí Marek Bažík urobil po nevydarenom domácom zápase s Komárnom zmeny v zostave, boli však aj vynútené maródkou. Po prvýkrát v ligovej sezóne nastúpil od začiatku Jakub Považanec a Lukáš Migaľa. Útočník Tomáš Malec zas prvý raz v tomto ročníku sledoval úvodný výkop len z lavičky, keďže cez týždeň kvôli zdravotným problémom neabsolvoval všetky tréningové jednotky. Dukle chýbal opäť Marian Pišoja, ale aj Dávid Richtárech.

Prvý polčas veľa príležitostí nepriniesol. Prvé nebezpečnejšie situácie patrili v úvode domácim, ale Roko Jureškin prízemnou strelou z vyše dvadsiatich metrov minul pravú tyč a prudký projektil Erika Saba z pravej strany šestnástky tečoval na roh kapitán hostí Ľubomír Willwéber. Dukla pohrozila v 18. minúte, keď Lukáš Migaľa poslal z pravej strany pokutového územia výborný prízemný center pred bránu, kde ale Martin Rymarenko s Marekom Hlinkom na loptu nedočiahli. Takmer po polhodine hry sa k hlavičke v šestnástke po centri Timoteja Záhumenského z ľavého krídla dostal Nicolas Šikula, lenže minul pravú tyč. Jediný gól prvého dejstva strelil v 36. minúte útočník Spartaka, ktorý dvomi gólmi vybavil vzájomný súboj týchto dvoch celkov v Trnave v minulej sezóne. Po centri aktívneho Jureškina z ľavého krídla sa lopta cez obrancov dostala až k Michalovi Ďurišovi, ktorý ponúknutú príležitosť zblízka zužitkoval – 1:0.

Mužstvo Dukly vstúpilo do druhého polčasu aktívne a po Záhumenského prihrávke zľava sa k lopte dostal Migaľa, ale z pätnástich metrov prekopol bránu. Krátko nato na opačnej strane ihriska natiahol Ivana Reháka v bráne hostí strelou z hranice pokutového územia Libor Holík. V 51. minúte odcentroval z ľavej strany do šestnástky Hlinka a Marek Ujlaky nadvihol loptu, vďaka čomu sa k strele z nádejnej pozície dostal Dominik Veselovský, ale obranca Trnavy jeho pokus zblokoval. Po hodine hry mohol zvýšiť na 2:0 Sabo, lenže po ďalšej Jureškinovej prihrávke z ľavého krídla pred bránou netrafil loptu ideálne. Z blížiacim sa záverom zápasu sa hosťom nedarilo výraznejšie zamestnávať najpevnejšiu defenzívu v lige. V záverečných minútach si hráči Dukly vypracovali aspoň dva zaujímavé strelecké pokusy z kopačiek striedajúcich hráčov. Tibor Slebodník však v 85. minúte sprava spoza pokutového územia minul vzdialenejšiu tyč a Adam Hanes po úniku pravým krídlom v 93. minúte neprekonal spoľahlivého Žigu Freliha, ktorý sa tak radoval zo štvrtého čistého konta v sezóne.

Spartak je v tejto ligovej sezóne stále nezdolaný, hoci len po prvýkrát vyhral doma. Futbalisti MFK Dukla naopak na víťazstvo čakajú už päť kôl. Ešte pred domácim duelom s Košicami ich čaká v stredu 25. septembra o 16.00 h stretnutie 3. kola Slovnaft Cupu na ihrisku štvrtoligistu ŠK Badín.

Povedali po zápase

Marek Bažík, tréner MFK Dukla: „V prvom polčase sme urazili šťastie, ale nie v tom zmysle, že by sme nejaké šance zahodili. Ale z toho dôvodu, že sme v tom prvom polčase, dá sa povedať, neboli. Chýbala nám viera, sebavedomie a víťazná mentalita. Bez toho sa futbal hrať nedá, zvlášť v Trnave. Keď tu chcete pomýšľať na úspech, tak to musí byť s úplne iným nastavením. V druhom polčase sa to zmenilo, ukázali sme tam pár dobrých vecí. Treba pochváliť aj chalanov z lavičky, pretože tú našu hru oživili. Pri troche šťastia sme mohli ten zápas aj vyrovnať, mali sme tam pár veľmi dobých situácií. Mali sme trošku nabúranú zostavu, keďže cez týždeň u nás šarapatila viróza, takže sme nemohli hrať v kompletnom zložení. Ešte na predzápasovom tréningu seklo v krížoch Dávida Richtárecha, takže to sme museli riešiť. Tomáš Malec bol po viróze, trénoval v podstate jeden a pol dňa. Museli sme teda meniť herný koncept, a to sa podpísalo pod to, že sme sa v prvom polčase hľadali.“

Michal Gašparík, tréner FC Spartak Trnava: „Sme veľmi šťastní, že sme to na domácom ihrisku konečne zlomili, aj keď výsledkom 1:0. Zápas sme začali presne tak, ako sme chceli, mali sme ho pod kontrolou. Vedeli sme, že potrebujeme pretáčať ťažisko, dobre kombinovať a potom sa dostať do šestnástky centrovanými loptami, čo sa nám aj darilo. Napokon sme po centrovanej lopte aj strelili víťazný gól. V druhom polčase bolo z našej strany rozhodujúce, že sme nedali gól na 2:0, Erik Sabo z metra nedal, lopta tam skočila. Potom sme už zápas nemali až tak pod kontrolou, ako sme si predstavovali. Začala už pracovať hlava hráčov a cítil som, že sa začali strachovať o výsledok. Súper síce nemal vyložené šance, ale mal tam nejaké brejky. Pokiaľ nedáte druhý gól, tak aj to druhé mužstvo ožíva. Nakoniec sme ale spokojní s tromi bodmi a stým, že sme vzadu neinkasovali a aspoň ten jeden gól dali.“

Niké liga – 8. kolo – nedeľa 22.09.2024, 15.30 h – Štadión Antona Malatinského, Trnava

FC Spartak Trnava – MFK Dukla Banská Bystrica 1:0 (1:0)

Góly: 36. Ďuriš. ŽK: 17. Ďuriš – 19. Šikula, 37. Rymarenko, 82. Ľupták. Rozhodovali: Ziemba – Vorel, Košecký. Diváci: 3518.

FC Spartak: Frelih – Holík, Štetina, Ujlaky, Jureškin – Sabo (C) (71. Paur), Zeljković, Kratochvíl – Ofori (60. Pich), M. Ďuriš, Daniel (81. Procházka).
Tréner: Michal Gašparík.

MFK Dukla: Rehák – Mensah, Godál, Willwéber (C) – Migaľa, Hlinka (71. Brenkus), Považanec (62. Hanes), Záhumenský – Šikula (62. Ľupták), Veselovský (71. Slebodník), Rymarenko (76. Petrák).
Tréner: Marek Bažík.