Vonku bolo krásne slnečné počasie. Každý, kto mohol, trávil čas na kúpalisku, alebo išiel niekde na výlet. Obzvlášť deti, ktorým momentálne začal druhý mesiac letných prázdnin. Avšak, nie všetky majú možnosť tráviť čas tak, ako by si predstavovali. Deti hospitalizované na Klinike pediatrickej onkológie a hematológie v Banskej Bystrice vnímali letné počasie počas prvého augustového dňa  spoza nemocničného okna.

Potešiť malých aj veľkých pacientov sa rozhodli ďalší futbalisti zapojení do charitatívnej akcie s názvom Vyčarujme deťom úsmev. Pod záštitou novinárky Michaely UrbanVladimíra Ivana z Občianskeho združenia New Faces prišli štyria hráči FC Nitra spoločne s dvojicou futbalistov Dukly Banská Bystrica navštíviť a obdarovať bojovníkov trápiacich sa s ťažkou chorobou. MP3 prehrávače, fotorámiky, stavebnice, puzzle, tvorivé hry či plyšové hračky pre najmenšie bábätká niesli v rukách Vratislav Gajdoš, Martin Chudý, Arnold Šimonek, Seydouba Soumah, Tomáš Belic a Norbert Győmber.

Prechádzajúc jednotlivými izbami a rozprávaním sa s deťmi či rodičmi malých pacientov neskrývali hráči zmiešané pocity. Náročné to bolo aj pre brankára Dukly, ktorý je otcom a pohľad na choré detičky bol veľmi ťažký. „Moje pocity nie sú veľmi príjemné,“ vyjadril sa Tomáš Belic a pokračoval slovami: „Rád absolvujem podobné akcie, človek takto môže aspoň dopomôcť k tomu, aby sa deti odreagovali. Ale proste, nie je to ľahké ísť sa pozrieť na oddelenie a vidieť tam tie deti… Pre mňa to bolo o to ťažšie, že mám vlastné detičky. Hoci, deti boli super, dokonca sa aj usmievali, čo v ich pozícii určite nie je jednoduché. Dôležité je, že sme tu dnes boli a dodali sme im trochu sily k tomu, aby ďalej bojovali.“  K svojmu spoluhráčovi sa pridal aj mladý stopér Norbert Győmber: „Mám z toho zmiešané pocity, aj keď asi prevládajú skôr tie horšie. Bol som však rád, keď sme vošli s darčekmi do izby a uvideli  sme na tvárach detí úsmev. Som rád, že sme im mohli dodať odhodlanie do boja so zákernou chorobou. Dnes som si ešte viac uvedomil, že naozaj to zdravie je najdôležitejšie na svete. A bohužiaľ, tieto deti ho nemajú…

Štvorica futbalistov spod Zobora sa po návšteve oddelenia usadila na nemocničnej chodbe, ktorej steny zdobili kresby s detskými motívmi a začali rozprávať o zážitkoch a pocitoch, s akými odchádzajú domov. „Už som tu druhýkrát, takže to beriem trochu inak,“ skonštatoval Vratislav Gajdoš a dodal: „Povedal by som to tak, že už nie som taký prekvapený z toho, čo som na oddelení videl. Je jasne, že mi je ľúto týchto detí, ale verím, že to zvládnu a budú bojovať ďalej. Však čo iné im ostáva…Ani Seydouba Soumah nebol na oddelení prvýkrát. „Keď som bol ešte v Afrike, tiež sme takto chodievali k chorým deťom,“ povedal prvý zahraničný hráč, ktorý bol v rámci akcie na detskej onkológii v Banskej Bystrici a pokračoval slovami: „Myslím si, že je dobré, keď futbalisti takto chodia k deťom. Som rád, že som tu dnes bol a snažil som sa dať deťom nejakú motiváciu a podporiť ich v ťažkej situácii.“ So svojimi dojmami sa podelil aj reprezentant do 21 rokov, Arnold Šimonek: „Priznám sa, keď som dostal pozvánku prísť sem, najprv som musel premýšľať, či prídem. Trochu som sa toho bál. Nie je nič príjemné vidieť choré detičky. Ja však spolu s ostatnými verím, že budú bojovať a potom budú opäť zdravé.“ Ako posledný sa rozhovoril gólman FC Nitra. „Toto určite nie je ľahké miesto na návštevu,“ začal hovoriť Martin Chudý a po chvíli pokračoval: „Spolu s chalanmi sme však dnes spoznali úžasné deti, ktoré sa usmievali, majú chuť splniť si svoje sny a niečo v živote dokázať. Aj keď mám zmiešané pocity, bol som milo prekvapený z toho, že deti boli pozitívne naladené a berú to tak, že budú zdravé. Ja v to verím tiež. Som rád, že som tu bol a aj v budúcnosti rád prídem opäť.“

Darčeky boli odovzdané, detičky ostali pozitívne naladené a hráči spolu s organizátormi odišli s pocitom spokojnosti z ďalšej úspešnej akcie.