Futbalisti banskobystrickej Dukly prekvapujúco triumfovali v úvodnom zápase štvrťfinále Slovenského pohára na pôde ligového lídra z Trnavy 2:1. Zverenci trénera Štefana Zaťka výborne vstúpili do oboch polčasov a aj keď sa domácim Spartakovcom podarilo streliť kontaktný gól a v druhom dejstve zatlačiť hostí do obrany, z cenného pohárového víťazstva na pôde súpera sa napokon radovali Stredoslováci.

FC Spartak Trnava – FK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)

Góly: 59. Koro Koné – 15. Jakubko, 48. Uškovič

Zostavy:

Trnava: Raška – Habánek, Čvirik, Diallo (79. Gogolák), Ľ. Hanzel – R. Procházka, Karhan, M. Kaščák, M. Vyskočil (54. Ján Petráš) – Tomaček (46. T. Oravec), Koro Koné

Banská Bystrica: Belic – B. Ľupták, Poljovka, Gyömbér, T. Hučko – Rejdovian (82. M. Turňa), Marek Hlinka, Považanec, M. Pančík ml. – Jakubko (46. Laksík), Uškovič (64. J. Prekop)

Najlepšími mužmi na ihrisku boli niekdajší reprezentanti Slovenska – na strane Spartaka defenzívny stredopoliar Miroslav Karhan, v radoch Dukly zase kanonier Martin Jakubko. Urastený útočník zamestnával trnavských futbalistov od úvodných minút presnými prihrávkami a nebezpečnými únikmi za obranu. Ako prvý však pohrozil domáci tím. V siedmej minúte odcentroval loptu do šestnástky Tomaček, Belic ju vyrazil iba ku voľnému Karhanovi, ale jeho pohotová strela mierila vedľa. O šesť minút neskôr prišla ďalšia šanca červeno-čiernych, keď Koneho nezastavil Gyömber a následne do neho napálil loptu Poljovka. Nechýbalo veľa a odrazená strela mohla skončiť za Belicovým chrbtom. Naopak, hneď z ďalšej akcie udrelo na opačnej strane, po Procházkovej chybe prekonal Rašku chladnokrvne Martin Jakubko. O dve minúty mohlo byť už 0:2, Uškovič ale z dobrej pozície pálil nad. V 27. minúte sa dostal za domácu obranu Jakubko, ale v pokutovom území bol faulovaný Čvirkom. Namiesto udelenia druhej žltej karty pre trnavského obrancu a odpískania pokutového kopu sa rozhodca Trutz rozhodol nepochopiteľne potrestať banskobystrického útočníka za filmovanie. V 31. minúte mohlo byť vyrovnané po peknej akcii Spartaka po osi Hanzel – Procházka, druhý menovaný však mieril len do žrde. Pred polčasovým hvizdom mala ešte šancu na skórovanie Dukla, ale Gyomber hlavou tesne minul trnavskú bránu.

Do druhého dejstva mala Dukla raketový nástup. Už po troch minútach hry po faule na Pančíka sa pekne z priameho kopu trafil Dušan Uškovič a Banská Bystria viedla na pôde ligového lídra už 2:0. Tento moment domácich nakopol a prepli na vyššie obrátky. Takmer okamžite mohla prísť odpoveď po rohovom kope z kopačky Karhana a hlavičke Oravca, na bránkovej čiare v poslednej chvíli zachraňoval jeden z hosťujúcich obrancov. Gólu sa domáci priaznivci dočkali až o desať minút a úspešná akcia opäť niesla rukopis špílmachra Spartaka Karhana. Po jeho prihrávke do šestnástky a strele Petráša dorazil loptu do brány voľný Kone. V nasledujúcich minútach zatlačil domáci tím Duklu do urputnej defenzívy, výraznejšiu šancu si ale nevypracoval. V 78. minúte musel na opačnej strane zasahovať po Hučkovej strele Raška. Nečakane slabá divácka návšteva potom sledovala ešte márnu snahu Spartaka o vyrovnanie, ktorá vyvrcholila v 88. minúte presným centrom všadeprítomného Karhana a nabehnutím Koneho, ktorému k dosiahnutiu lopty chýbali centimetre. Banská Bystrica však jednogólové vedenie ubránila a pod Urpínom môžu oslavovať cenné víťazstvo, ktoré Dukle dáva pred odvetným zápasom veľké šance na postup do semifinále Slovenského pohára. Ten sa uskutoční na Štiavničkách 1. novembra o 17.00 h.