Folklórny súbor Urpín v roku 2014 absolvoval okrem viacerých domácich vystúpení a vystúpení v Čechách a na Morave aj dva prestížne zahraničné festivaly.

urpin3Prvým z nich bol medzinárodný festival v krásnom prístavnom a historickom meste Bretónska – Saint Malo, kde absolvoval viacero úspešných vystúpení priamo v dejisku festivalu, ale aj v ďalších pobrežných mestách Bretónska. Na základe tohto festivalu získal na rok 2015 dve pozvánky na vystúpenia v Paríži a jeho okolí.

Ďalším zahraničným festivalom, na ktorom súbor Urpín vystúpil v mesiaci august bol festival v meste Martigny, ktoré sa nachádza priamo pod Mont Blancom na hraniciach Švajčiarska, Talianska a Francúzska. Súbor okrem mesta Martigny vystupoval v krásnych vysokohorských alpských obciach, raz dokonca vo výške viac ako 2000 metrov nad morom, čo nebolo pre dýchanie tanečníkov, tancujúcich v plnom nasadení vôbec jednoduché.

„Odozvy divákov, ako aj organizátorov obidvoch festivalov boli veľmi pozitívne, čo sa prejavilo zaraďovaním programu nášho súboru v závere jednotlivých vystúpení a galaprogramov. Veľmi pozitívne ohlasy sme mali aj od súborov z iných krajín, od ktorých sme na najbližšie roky získali pozvánky na ich domáce festivaly,“ povedal riaditeľ FS Urpín Peter Pohančaník.

Uvedených zájazdov sa súbor zúčastnil za finančnej pomoci Ministerstva kultúry z Programu Pro Slovakia.

Na domácej pôde sa v tomto roku stal súbor laureátom okresnej a krajskej prehliadky tvorivých choreografií s postupom na ceštátne kolo, kde medzi najlepšími slovenskými súbormi skončil v striebornom pásme.