Špičkové umelecké teleso, akým folklórny súbor Urpín dozaista je, reprezentuje slovenský folklór, ako aj mesto Banská Bystrica, na domácich aj zahraničných podujatiach. Tanečne a hudobne sa zameriava najmä na folklór z oblasti Horehronia a Podpoľania. Program súboru je však doplnený aj o iné oblasti Slovenska. 

O tom, ktoré to sú, ale aj o úplných začiatkoch a pripravovanom slávnostnom galaprograme pri príležitosti 65. výročia vzniku, sme sa porozprávali s riaditeľom súboru Petrom Pohančaníkom.

Folklórny súbor Urpín oslavuje 65. narodeniny. Vráťme sa preto trochu do minulosti. Ako súbor vznikol? A kedy dostal pomenovanie Urpín dostal?

Náš súbor bol založený v roku 1957 ako vyvrcholenie snahy nadšencov o založenie reprezentatívneho telesa Banskobystrického kraja, ktoré by stvárňovalo folklórne bohatstvo najmä regiónu Horehronie a Podpoľanie. A tak vznikol súbor, ktorého prvým názvom bol Krajský súbor piesní a tancov pri krajskom dome osvety Slovenka. V septembri prebehol konkurz na tanečníkov, hudobníkov a spevákov a slávnostná premiéra celovečerného programu sa uskutočnila už 28. októbra v roku 1958. Premiéra mala mimoriadny úspech nielen v obecenstve, ale aj v tlači. Písalo sa o vzniku „banskobystrického SĽUK-u“. Prvé verejné vystúpenia a desiatky ďalších vystúpení boli natoľko úspešné, že bol súbor ako jeden z prvých slovenských súborov poverený reprezentáciou Slovenska na Medzinárodnom folklórnom festivale v Nice, Cannes a Marseille vo Francúzsku. Pri príprave na zájazd dostal aj dnešné meno URPÍN – podľa vrchu nad Banskou Bystricou.

Oblasti Horehronia a Podpoľania sú vašou doménou, ale do vášho repertoáru ste počas rokov pôsobenia pridali aj tance z iných kútov Slovenska. Ktorých? 

Počas histórie súboru vzniklo množstvo choreografií z Horehronia a Podpoľania, avšak súbor má v repertoári aj viacero tancov z regiónov Šariš, Zemplín, Goral, Myjava a Gemer.

Súbor vychoval za dlhé roky mnohé generácie úspešných tanečníkov a hudobníkov a prezentoval slovenský folklór aj za hranicami Slovenska. Čo považujete za svoj doteraz najväčší úspech?

Ťažko hovoriť o najväčšom úspechu za 65 rokov, nakoľko každá generácia zanechala v histórii súboru výrazné úspechy. Či to už boli víťazstvá v regionálnych alebo celoštátnych súťažiach choreografií, ale aj mnohé úspechy a ocenenia na festivaloch v zahraničí.

Folklórny súbor Urpín sa zúčastnil aj televíznej šou, ktorú zaslúžene vyhral. Čo pre súbor znamenalo toto víťazstvo?

Víťazstvo v šou Zem spieva možno považovať za výrazný úspech poslednej generácie súboru. Bola to pre náš súbor veľká česť, obstáť medzi takými skvelými interpretmi a folklórnymi súbormi. Po súťaži sme sa stali mediálne známymi po celom Slovensku, a to aj pre ľudí, ktorí folklór doteraz vnímali len okrajovo alebo vôbec. Nasledovalo veľké množstvo vystúpení. Dokonca sme spoločne s víťazom 2. ročníka Maťom Repáňom, absolvovali aj takmer trojtýždňové severoamerické turné v USA a Kanade.

Koľko má súbor v súčasnosti členov? Z akých zložiek pozostáva?

Momentálne je v súbore takmer 60 mladých členov, ktorí pôsobia v tanečnej, hudobnej a speváckej zložke.

Ak sa niekto chce stať Urpínčanom, čo preto musí urobiť? 

Každý rok začiatkom septembra organizujeme pre nových členov konkurzy do všetkých troch zložiek, takže stačí nabrať odvahu a prísť na konkurz. (Smiech.)

Pre fanúšikov folklóru ste v Štátnej opere v Banskej Bystrici pripravili tanečno-hudobné predstavenie, ktorému ste dali názov „Dobrota“. O čom predstavenie je? Na čo sa môžu diváci tešiť? A prečo by si nemali nechať ujsť tento výnimočný galaprogram? 

Ako súbor sme prvýkrát pripravili predstavenie, kde sú okrem tanečných, hudobných a speváckych čísel, aj herecké a divadelné vstupy vytvárajúce ucelený dej. Je to príbeh o ľudskom osude, ktorý všetci na vlastnej koži zažívame. Striedajú sa v ňom zlyhania a pády, avšak vždy vyhrá sila obyčajného ľudského bytia a túžba po šťastí a láske. Príbeh vypovedá o živote, o jeho cestách a šanciach, ktoré dostávame a nie je na ne nikdy neskoro.

„Dobrota“ je putovanie za šťastím a odraz toho, že sa dá milovať život. Dobrota je ľudské dobro, láskavosť, ale aj pochúťka, či lahôdka. A toto všetko spája členov folklórneho súboru Urpín, ako aj všetkých priaznivcov krásneho slovenského folklóru. Ak „Dobrotu“ chcete zažiť, môžete. V sobotu 17. septembra sú pripravené dva predstavenia pre bývalých členov súboru a pozvaných hostí a v nedeľu 18. septembra o 15.30 h alebo o 18.30 h v Štátnej opere v Banskej Bystrici môže 65. narodeniny folklórneho súboru Urpín osláviť aj široká verejnosť.

Vstupenky na predstavenia (18.9. 2022 o 15.30 h a 18.30 h) si môžete zakúpiť tu.