Obec Brusno oslávila výročie prvej písomnej zmienky o obci, mimochodom už 593., každoročnou gastronomickou akciou pripomínajúcou netradičný pokrm – Čipkárskô, pochádzajúci z tohto regiónu.

„Čipkári boli obchodníci, ktorí v 18. storočí chodili na Balkán a kdekade na vozoch. Museli sa cestou nejakým spôsobom občerstviť a najesť. Vymysleli čipkársku mašinu, ktorú zavesili na voz a počas jazdy si na tom voze varili. Keď dovarili, zastavili voz, vytiahli spodný rošt a mohli sa najesť,“ priblížil organizátor podujatia Imrich Kolpák.

Na upravených hrncoch či rovno kotlíkoch s komínom uprostred varili obdobu guľášu, no s iným postupom varenia a dokonca i spôsobom jedenia.

„Suroviny, ktoré do toho idú, sú podobné ako do klasického guľášu. Len je jeden veľký rozdiel, že toto všetko sa dáva do vody. Nerobí sa základ na masti, ale mäso, zemiaky a zelenina sa dajú do vody,“ povedal jeden zo súťažiacich Viliam Hláčik.

Čipkárskô sa pred dovarením doplní múčnymi trhancami – tlapkami. Z guľáša sa najskôr vyberú deravou varechou husté časti, ktoré sa skonzumujú zvlášť a až potom sa „zachlípu“ polievkou.

Medzi súťažiacimi boli amatérski kuchári, ktorí sa zúčastňujú súťaže od jej začiatkov, ale aj mladšie generácie. Popri takmer tridsiatke zúčastnených tímov súťažilo napríklad aj družstvo ôsmakov z brusnianskej základnej školy. „Chceli sme to vyskúšať hlavne kvôli zábave, ale skúsiť aj tradície, vyskúšať ako sa to varí,“ zhodnotila jedna z najmladších účastníčok Emma Šelestová. Podujatie navštevujú aj zahraniční rodáci, tento rok sa opäť zapojil aj kanadský tím.

Obľúbeným sprievodným podujatím sa už stal aj hod kľuchtou – metrovým polenom o váhe okolo 13-tich kilogramov. Súťaže sa zúčastňujú aj ženy, tým ale organizátori umožnili hádzanie ľahším drevom.

Okrem súťaží bolo pre návštevníkov pripravených množstvo stánkov s rozličným tovarom a ďalším občerstvením, program a súťaže pre deti na tamojšom ihrisku, ale aj pestrý sprievodný program na pódiu. V programe vystúpili napríklad folklórny súbor Urpín, spevák Samo Tomeček či kapela Gladiator.