Prvý finálový zápas hostil zimný štadión pod hradom Matúša Čáka. Priebeh duelu naznačil, že pôjde o veľmi vyrovnanú a napínavú sériu. O víťazovi nakoniec muselo rozhodnúť až predĺženie.

Úvodné minúty prvého finálového stretnutia na vypredanom trenčianskom štadióne viacej patrili hosťom z Bystrice. Valenta však poriadne ohrozili až na začiatku 7. minúty, keď spomedzi kruhov strieľal Bubela. Už o minútu otvorili i skóre po tom, ako vyhrali buly a po Asselinovej strele nechytateľne tečoval puk spred bránky Gélinas. Barani si následne zahrali i v početnej výhode, svoj náskok ale zvýšiť nedokázali. Naopak, udrieť sa podarilo Trenčanom, keď počas presilovky vyvinuli tlak a z pravého kruhu prepálil Lukáša Sojčík.

Do druhej časti vstúpila Dukla skvelou šancou Sádeckého, ktorý to po prihrávke od Bezúcha skúšal na dvakrát spred bránky. Namiesto zmeny skóre však nasledovala výmena názorov medzi Deveauxom a Brejčákom, po ktorej sa navyše domáci hráč musel pobrať predčasne do sprchy. V 35. minúte museli rozhodcovia opäť smelo použiť svoje píšťalky, keď Hossa dohral pri mantineli Lampera a nasledovala tak päťminútová presilovka pre baranov. Tí ju dokázali využiť naplno. Sprava vystrelil Faillé a Valent, ktorému tienil Skalický, nemal šancu.

Banskobystričania mohli navýšiť svoje vedene hneď v 42. minúte, keď sa Hohmann dostal do čistej šance, no Bohunický mu v tom napokon dokázal zabrániť. Ďalšiu skvelú šancu mal krátko na to Surový, ktorý dostal spoza bránky prihrávku od Lampera. V polovici dejstva Dukla vyrovnala a to ďalekou strelou Radivojeviča, ktorý využil, že Lukáš skutočne nič nevidel. Vyrovnaný stav však nevydržal dlho, po odrazení puku od mantinelu sa dostal do príležitosti Asselin a svoju jednoznačnú šancu využil naplno. Už-už sa zdalo, že prvý zápas bude patriť baranom, no Dukla bola rázne proti – minútu pred koncom vyrovnal spoza kruhov Starosta.

O víťazovi stretnutia napokon rozhodlo až predĺženie, v ktorom boli aktívnejší hostia. Svoju príležitosť využil Gélinas, keď z pravého kruhu dorazil vyrazený puk.

Tipsport liga – finále – 1. zápas – Trenčín

HK Dukla Trenčín vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 3:4 pp (1:1, 0:1, 2:1 – 0:1)

Góly: 16. Sojčík (Radivojevič, Mikula), 50. Radivojevič (Starosta, Mikula), 59. Starosta (Radivojevič, Ölvecký) – 8. Gélinas (Asselin, Faille), 38. Faille (Gélinas, Hrnka), 53. Asselin (Brejčák, Češík), 65. Gélinas (Lamper). Zápas sledovalo 6150 divákov (vypredané). Stav série 0:1.

Zostava HK Dukla Trenčín: Valent – Bačík, Starosta, Cebák, Frühauf, Bohunický, Holenda, Romančík – Radivojevič, Ölvecký, Sojčík – Bezúch, Sádecký, Marcel Hossa – T. Varga, R. Dlouhý, O. Mikula – D. Hudec, J. Švec, Deveaux – Gašparovič

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Kubka, Ďatelinka, Pretnar, Mihálik, Delisle, Gélinas, J. Brejčák – Hrnka, Surový, Lamper – Hohmann, Bubela, Bartánus – Skalický, Faille, Asselin – Bortňák, Češík, Brittain – Gabor

Povedali po zápase:

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Videli sme kvalitný zápas hodný play off a naša hra tomu bola aj podriadená – robiť čo najmenej chýb. V prvej tretine sme mali viac z hry, boli sme aktívni a silnejší na puku. V tej druhej Dukla zlepšila pohyb a hoci sme boli pred koncom stretnutia vo vedení, domáci to zdramatizovali. V predĺžení sa ku nám priklonilo aj šťastie a sme veľmi radi za prvé víťazstvo v sérii.“

Peter Oremus (tréner Trenčína): „Vstup do zápasu nebol podľa našich predstáv, musíme byť aktívnejší a drzejší. Zajtra sa musia pridať viaceré formácie, aby sme boli úspešní – musia hrať štyri kompaktné päťky.“

Tomáš Hrnka (útočník B. Bystrice): Trochu som mal očakávania, aké to bude po tých dňoch voľna, ale myslím, že sme to zvládli. Začiatok bol z našej strany veľmi dobrý. Bol to ťažký zápas a treba aj šťastie, ktoré sa dnes priklonilo na našu stranu.“

Druhý finálový duel sa odohrá opäť v Trenčíne v sobotu 14. apríla so začiatkom o 18.00 hod.