Nečakané technické problémy účinkujúcich, ale aj rekordná návštevnosť a dotiahnutie viacerých nedostatkov z minulosti, sprevádzali úvodný deň Medzinárodných leteckých dní SIAF 2016 na letisku Sliač.

Sobota SIAF Sliac 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skAko informoval hovorca podujatia Tomáš Kika, organizátori sa za sobotu tešili rekordnej návšteve na úrovni okolo 65-tisíc návštevníkov. Či sa podarí prekonať vlaňajší rekord, ktorý predstavoval celkom takmer 140-tisíc ľudí na leteckých dňoch, sa ukáže už v nedeľu. Letový program začína znovu o desiatej hodine.

Program je po oba dni takmer rovnaký a v sobotu najviac pozornosti právom lákala statická ukážka amerického bombardéra B-52, vystúpenie španielskej akrobatickej skupiny Patrulla Águila či ukrajinského stíhacieho lietadla Su-27. Zaujať ale opäť dokázal aj maďarský miláčik sliačskeho publika – akrobatický pilot Zoltán Veres. Pri oficiálnom otvorení a prezentácii slovenských vzdušných síl a letky ministerstva vnútra sa predviedol napríklad aj nový slovenský vládny špeciál. Tí, ktorým sa nepodarí na Sliač zájsť, si môžu časť jeho programu pozrieť počas nedele od 14-tej hodiny aj vo vysielaní Jednotky RTVS.

Počas soboty sa museli organizátori vysporiadať aj s nečakanými technickými problémami vystupujúcich, čo spôsobilo oproti pôvodne plánovanému programu výraznejšie prestoje  letových ukážok. Posledné lety boli preto nad Sliačom prezentované ešte okolo šiestej podvečer, pričom pôvodne mal po piatej program letových ukážok končiť.

Sobota SIAF Sliac 2016 | BBonline.sk, ZVonline.sk

Priamo na letisku sa ale niektorí návštevníci zdržiavali dlhšie. Zlyhala napríklad kyvadlová autobusová doprava do Banskej Bystrice, keďže polícia a organizátori uprednostnili výjazdy z parkovísk. Ľudia v niektorých autobusoch tak cestovali miesto bežných desiatich až pätnástich minút aj o hodinu dlhšie.

„Zostali sme tiež prekvapení tým, že ráno sme ešte mohli u šoférov platiť napríklad bežnou dopravnou kartou mestskej hromadnej dopravy a popoludní už len zvlášť,“ približuje komunikačný nedostatok u dopravcu jeden z diskutujúcich na internete. Medzi tými však vo väčšine prevládala spokojnosť. Oproti minulým rokom si návštevníci pochvaľovali nový systém cateringu, ktorý výrazne urýchlil výdaj v gastronomických prevádzkach. S prihliadnutím na spomenuté technické problémy ale kladné hodnotenia smerovali aj na samotný letový program.