Vo forme hrajúci banskobystrickí hokejisti privítali v rámci 11. kola Nitru. Tá naposledy dostala výprask 0:7 vo Vítkoviciach. V domácej lige však súboj minuloročného vicemajstra s majstrom nemal jednoznačného favorita.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Nitra 5:2 (1:0, 3:2, 1:0)

Góly: 4. Buc (T. Surový, Maione), 26. Truchno (Kafka, Maione), 27. Andrisík, 37. Bortňák (Kafka), 47. Matoušek (Češík) – 32. M. Slovák (Blackwater, Milam), 35. Štefanka (P. König). Zápas sledovalo 2417 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Kubka, I. Ďatelinka, Wishart, Maione, Mihálik, Matuškin, Luža, Ťavoda – M. Lunter, Češík, Matoušek – Buc, T. Surový, Hickmott – Kafka, Bortňák, Truchno – Róth, Tamáši, Andrisík

Zostava HK Nitra: Halo (27. Valent) – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, P. König, Versteeg, Pupák – Laliberté, Marek Slovák, Blackwater – H. Ručkay, M. Krištof, Kutálek – Macík, J. Štefanka, L. Paukovček – Chalupa, Bajtek, D. König – od 21. s Benem

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Nitra - 07.10.2016 - Banska Bystrica

Barani vstúpili do zápasu aktívnejšie a hneď v 4. minúte sa aj dostali do vedenia. Po strele Maioneho sa puk odrazil pred bránku Nitry a Dávid Buc už nemal problém ho zasunúť za čiaru. Domáci hokejisti mali v ďalšom priebehu miernu prevahu, ale veľké gólové šance si vypracovať nedokázali. Nitriansky brankár Halo sa najviac zapotil pri šanci Buca v 11. minúte. Ofenzíva hostí sa väčšinou končila na modrej čiare. Avšak v 13. minúte mohli corgoni po veľkej chybe Wisharta vyrovnať. Slovák ale z blízka trafil iba do hornej žŕdky poloodkrytej banskobystrickej svätyne.

Prostredné dejstvo prinieslo divákom rýchly hokej aj s päťgólovým uragánom. Všetko odštartoval v 26. minúte Truchno, ktorého nedokázal ubrániť Krištof a bekhendom poslal puk pomedzi betóny Hala. O 68 sekúnd vyhrávali domáci už 3:0. Veľkú chybu nitrianskeho brankára využil Andrisík. Hala následne vystriedal v bránke Valent a táto zmena akoby nakopla corgoňov. Tí dostali v polovici stretnutia možnosť presilovej hry o dvoch hráčov, ktorú aj zásluhou Slováka využili. O pár okamihov na to ten istý hráč trafil iba brvno Bacashihuhovej brány. Nitranom sa ešte v druhej časti podarilo znížiť, keď Juraj Štefanka rutinérsky premenil svoj samostatný únik. Barani ale dokázali na gól Nitry rýchlo odpovedať. Po strele novej posily Lužu sa k dorážke dostal Bortňák a ten bejzbalovým spôsobom poslal puk za Valenta.

Tretie dejstvo odštartovali šance na obidvoch stranách, Lunter ani Laliberté však neuspeli. V 46. minúte poslal Nitranov definitívne do kolien Tomáš Matoušek. Ten sa po strele do žŕdky najlepšie zorientoval a prekonal Valenta. Zverenci trénera Országha sa od tejto chvíle už dopredu príliš nehrnuli a zamerali sa na pozornú defenzívu. Záver zápasu sa už len dohrával. Banská Bystrica tak v repríze minuloročného finále zdolala Nitru 5:2 a pokračuje vo vynikajúcich výsledkoch.

Povedali po zápase:

Dalibor Bortňák (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Všetci chalani dnes odviedli dobrú robotu.  Hrali sme poctivo vzadu a smerom dopredu nám to tam padalo. Bol to náš typický hokej. Ten môj gól na 4:2 bol rovnako dôležitý ako všetky ostatné. Doma sme mali viacero dobrých zápasov, stále sa však na nás niekto dotiahol. Teraz sme konečne zvíťazili za tri body. V domácom prostredí musíme bodovať naplno a sme radi, že sa nám to dnes podarilo.“

Tomáš Matoušek (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „V hre piatich proti piatim sme dnes boli o kúsok lepší. Od začiatku sme sa snažili hrať náš typický nátlakový fyzický hokej. Mali sme tam zopár hluchých miest, hlavne v druhej tretine. V záverečnej časti sme však už dominovali. Proti Nitre máme vždy extra motiváciu a sme radi, že sme dnes vyhrali za tri body, pretože diváci si to zaslúžia. Tú vysokú prehru Nitry vo Vítkoviciach som vôbec nesledoval. Každý zápas je iný. Netvrdím, že dnes sme podali svetový výkon, ale hrali sme to, čo sme potrebovali a vyšlo nám to.  Bolo tam trochu nervozity, ale je to hokej, hra tvrdých chlapov. Nebolo tam nič také, čo by bolo až extrémne tvrdé alebo agresívne. „

Najbližšie sa barani predstavia o týždeň v piatok 14. októbra, keď na domácom ľade privítajú HK Poprad. Začiatok duelu je naplánovaný na 17.30 hod.