Takmer tri stovky pretekárov sa v nedeľu postavili na štart 135-kilometrov dlhých cyklistických pretekov Tour de Volcano – Memoriálu Ľubomíra Kundratu. Cyklisti sa na cestu okolo Poľany vydali už piatykrát.

Tour de Volcano Polana cyklistika Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skLen niečo cez tri hodiny stačilo najrýchlejším pretekárom na to, aby prešli trať vedúcu z Banskej Bystrice cez Podbrezovú, Brezno, Čierny Balog, Lom nad Rimavicou, Hriňovú, Skliarovo, Detvu, Dúbravy, Očovú, Zolnú, Sebedín, Bečov, Čerín, Dolnú Mičinú, Hornú Mičinú, Môlču opäť Šalkovú a späť na miesto štartu i cieľa na Mičinskej ceste.

Tohtoročné  preteky Tour de Volcano mali vo svojom programe aj vložené podujatie Slovenského pohára v cestnej cyklistike pod názvom Veľká cena BCF. V tých podľa očakávaní dominovali, spomedzi 46 štartujúcich pretekárov, reprezentanti domáceho kontinentálneho celku CK Dukla Banská Bystrica, keď sa z víťazstva tešil Martin Mahďar, pred Patrikom Tyborom a Marošom Kováčom, ktorí prišli do cieľa v čase 3 hodiny 17 minút a 42 sekúnd. O takmer minútu a pol neskôr prišiel do cieľa maďarský juniorský pretekár Barnabas Peak. Až za ním nasledoval vlaňajší víťaz hobby pretekov Tour de Volcano pripravujúci sa na OH v Riu Martin Haring či jeho tímový kolega z Dukly Jozef Palčák.

Tour de Volcano Polana cyklistika Banska Bystrica 2016 | BBonline.sk, ZVonline.skHlavný hobby pretek Tour de Volcano, ktorý odštartoval pätnásť minút po pretekoch slovenského pohára, ovládli cyklisti českého Premium Ethicsport. V konkurencii takmer 240 pretekárov sa z víťazstva tešil Ľubomír Petruš s časom 3:28:10 pred svojim tímovým kolegom Vojtěchom Tomanom.  Najlepším z domácich amatérskych pretekárov bol reprezentant CK Banská Bystrica Radoslav Štefánik s časom 3:30:20 h. Medzi ženami zvíťazila Tatiana Jaseková z tímu Bikepro SK s časom 3:43:17 h. Šestica pretekárov sa rozhodla dokonca pre zdolanie cyklomaratónu na retro bicykloch vyrobených pred rokom 1990. Do cieľa prišli síce len štyria z nich, no Vlastimil Illík z CK Nitra sa s časom 4:10:40  h nestratil ani v rámci celkového poradia.