V nedeľu 9. februára sa v športovej hale na Štiavničkách v Banskej Bystrici uskutočnil 1. ročník PRESTIGE CUP-u. Na turnaji štartovalo 12 mužstiev zo siedmich miest Slovenska (Banská Bystrica, Bratislava, Žilina, Poprad, Zvolen, Lučenec a Žarnovica). Tímy boli rozdelené do dvoch skupín, z ktorých osem najlepších postupovalo do vyraďovacej fázy.

Skupina A

Prestige Cup, 09.02.2014, Banska BystricaV dopoludňajšej skupine A sa zrodilo hneď v úvode prekvapenie, keď Oranjes Zvolen zdolali papierového favorita MIBU Banská Bystrica. V ďalšom priebehu skupinových zápasov Zvolenčania zaznamenali tri výhry, jednu remízu a s 13 bodmi vyhrali skupinu. Na druhom mieste skončil Pyroboss Banská Bystrica, ktorý v súboji o druhú priečku zdolal MIBU 2:1. Na štvrtom, postupovom mieste skončili mladíci z Phantoms B. Bystrica, ktorí dva dni pred turnajom nahradili Prievidžanov. Na nepostupovom 5. mieste sa umiestnili hráči KERAM Lučenec, ktorý nezvládli dôležitý zápas s Phantoms. Juniorské mužstvo zo Žarnovice si pripísalo päť prehier na turnaji, ale určite to bola pre mladých chalanov dobrá skúsenosť pred ďalšími zápasmi vo Futsalovej extralige juniorov.

Skupina B

Prestige Cup, 09.02.2014, Banska BystricaV popoludňajšej B skupine si favorit zo Žiliny počínal suverénne, keď zaváhal len v súboji so Silverom Bratislava, s ktorým remizoval napriek tomu, že prehrával 1:4. Postupovú štvorku doplnili Ekolumi Banská Bystrica, ktorí ťahali za kratší koniec len v súboji s víťazom skupiny. Postup z tretieho miesta si zabezpečili Ilumináti Banská Bystrica a postupujúce kvarteto skompletizovalo mužstvo NEO Poprad, keď si účasť v play-off zabezpečili vydretými víťazstvami v posledných dvoch stretnutiach. Na posledných dvoch miestach, ktoré znamenali koniec na turnaji sa umiestnili Silver Bratislava a Brooklyn Lučenec.

ŽK: A. Hazrovi, P. Rackovský (Poprad)

V prvom štvrťfinále sa stretli Oranjes Zvolen – víťaz A skupiny a NEO Poprad. Ako prví sa ujali vedenia hráči Oranjes. Popradčanom sa podarilo vyrovnať 4. minúty pred koncom. Od tohto momentu im narástli „krídla“ a zápas chceli rozhodnúť v riadnom hracom čase, pričom zabúdali na zadné vrátka. Zvolenčania túto situáciu využili na brejkové situácie, z ktorých dve skončili v sieti Popradu a zaslúžene postúpili medzi štyroch najlepších.

Pyroboss B. Bystrica – Ilumináti B. Bystrica 1:3

Góly: A. Schubert – A. Homola, R. Dlhoš, M. Kvasna

ŽK: A. Homola (Ilumináti)

Druhý štvrťfinálový zápas ponúkol konfrontáciu Banskobystrických tímov.

ŽFA Žirafa Žilina – Phantoms B. Bystrica 6:0

Góly: R. Škrobák 2, J. Baranovič 2, M. Belaník 2

Tretie štvrťfinále bolo jednoznačnou záležitosťou favorita zo Žiliny. Počas celého zápasu dominoval a mladíkov z Banskej Bystrice prakticky k ničomu nepustil. Svoju dominanciu pretavili v gólové hody a účet svojho súpera zaťažili šiestymi presnými zásahmi.

Ekolumi B. Bystrica – MIBA B. Bystrica 1:2

Góly: V. Roháľ – Ľ. Willwéber, P. Vajda

V poslednom štvrťfinále na seba narazili Banskobystrické mužstvá. Papierového favorita priblížil bližšie k finále nekompromisnou strelou Willwéber, 0:1. Ekolumi reagovalo zvýšenou aktivitou a vypracovali si niekoľko sľubných streleckých pozícií, ktoré zneškodnil Škubák. Hráči MIBY ukázali svoju taktickú vyspelosť, keď ustáli tlak domácich. Svoje skúsenosti z Open ligy predviedli v plnej paráde, keď z ťažkej situácie sa dokázali vykombinovať do prečíslenia, ktoré dotiahli do gólového konca. Hráčom Ekolumi sa do konca zápasu podarilo už len kozmeticky upraviť výsledok na 1:2.

Semifinále

Góly: E. Gaško – R. Škrobák, J. Baranovič, T. Grznár

V prvom semifinálovom zápase na seba narazili Ilumináti BB a ŽFA Žirafa Žilina. V boji o finále lepšie začali Žilinčania, ktorý otvorili skóre po šikovnom zakončení Škrobáka. Netrvalo dlho a stav bol opäť vyrovnaný po nechytatelnej strele Gaška pod hornú žrď – 1:1. Misky váh na svoju stranu naklonili hráči Žirafy gólom na 2:1. Ilumináti BB museli otvoriť hru a to Žilinčania využili na poisťovací gól na 3:1.

Oranjes Zvolen – MIBA B. Bystrica 0:6

Góly: P. Výlupok 2, P. Prikryl, R. Kútik, M. Giertl, Ľ. Willwéber

V druhom semifinále sa od začiatku hral opatrný futsal. V úvodných minútach si mužstvá nevypracovali príležitosti na strelenie úvodného gólu. Až v 9. minúte po spolupráci Vajdu s Prikrylom, druhý menovaný otvoril gólový účet zápasu. V 15. minúte po akcii Zehnala s Výlupkom zvýšil náskok Bystričanov Výlupok. O necelú minútu Výlupok svojim druhým gólom v zápase zlomil súpera a stretnutie sa premenilo na exhibíciu MIBY, ktorá ďalšími tromi presnými zásahmi Kútika, M. Giertla a Willwébera postúpila do finále po výsledku 0:6.

Zápas o 3. miesto

Ilumináti B. Bystrica – Oranjes Zvolen 5:1

Góly: R. Dlhoš 2, A. Homola, M. Kvasna, E. Gaško – M. Bosák

V ,,malom finále“ sa stretli porazení semifinalisti Ilumináti BB proti Oranjes Zvolen o konečné 3. miesto. Bližšie k bronzu mali v úvode stretnutia Zvolenčania po peknom zakončení Bosáka, ktorý otvoril skóre stretnutia. Proti bol Dlhoš z Iluminátov, ktorý vyrovnal na 1:1. Hra sa prelínala a šance boli na obidvoch stranách. Potom však prišla skvelá päťminútovka Iluminátov, ktorí štyrmi gólmi totálne otočili zápas a zaslúžene získali 3.miesto.

Finále

ŽFA Žirafa Žilina – MIBA B. Bystrica 3:2

Góly: S. Marec, J. Baranovič, J. Válek – Ľ. Willwéber, M. Giertl

Pred nami bolo finále, do ktorého sa prebojovali papierovo najväčší favoriti turnaja. Úvod patril hráčom Žiliny, ktorí otvorili skóre po nešťastnom teči hráča MIBY – 1:0. O pár minút Baranovič ukázal svoju dravosť, v ťažkej pozícií dokázal nahrať svojmu spoluhráčovi, ktorý nemal problém loptu usmerniť do siete – 2:0. Kontaktný gól dosiahli hráči MIBY po individuálnej akcii Wilwébera, ktorý svoje sólo zakončili tvrdou strelou, na ktorú gólman nemal nárok, 2:1. Ubehlo len chvíľka a Žilinčania súperovi opäť odskočili na rozdiel dvoch gólov, presadil sa Grzman. Časomiera ukazovala necelé 2 minúty do konca a iskierku nádeje vykresal M. Giertl nekompromisnou strelou, 3:2. V dramatickom závere stretnutia strela Kútika skončila len na konštrukcii brány a Žilinčania sa tak mohli tešiť po najtesnejšom výsledku 3:2 z triumfu na turnaji.

Individuálne ocenenia:
Najlepší hráč: Rudolf Škrobák (ŽFA Žirafa Žilina)
Najlepší strelec: Peter Rackovský (NEO Poprad) – 7 gólov
Najlepší brankár: Marek Šveda (Ilumináti B. Bystrica)

Počas turnaja boli diváci svedkami pekných futsalových akcií, gólov a brankárskych zákrokov. Po podujatí organizátori neskrývali spokojnosť: „S priebehom turnaja sme spokojní, aj keď si uvedomujeme, že je rozhodne čo zlepšovať. Do budúceho ročníka sa zaväzujeme nedostatky odstrániť. Našou víziou je posunúť toto podujatie na vyšší level, obsadiť turnaj tímami z najvyššej súťaže a možno pritiahnuť mužstvá aj zo zahraničia. Cieľom 1. ročníka bola konfrontácia tímov z viacerých miest Slovenska a spopularizovanie futsalu. Prioritu máme jasnú – organizovať pravidelne kvalitné futsalové podujatie a prilákať opäť ľudí do hľadiska. Banská Bystria mala v minulosti niekoľko tímov v najvyššej súťaži. Boli by sme radi, keby sa tie časy vrátili späť a Bystrica opäť žila týmto krásnym športom. Napriek tomu, že naše mesto má veľkú základňu, na futsalovej mape figuruje len Openligista (2. najvyššia súťaž) MIBA Banská Bystrica. Na záver by sme chceli poďakovať našim partnerom turnaja, hráčom, rozhodcom, divákom a VŠC Dukla za prenájom reprezentatívnej športovej haly.“ skonštatovali Lukáš KucbelLukáš Berec.