Po prehre vo Zvolene klesli Banskobystričania na tretiu priečku. Do konca základnej časti zostávali už iba štyri kolá a ďalšie zaváhanie si už nemohli dovoliť. V rámci 52. kola zavítala pod Urpín Detva, ktorá sa už pripravovala na boj o záchranu.

Už po 20-tich sekundách putoval na lavicu hanby hosťujúci Ščurko a dlho sa na nej neohrial. Jeho trest po 28 sekundách strelou z pravého kruhu zrušil Asselin a poslal baranov do vedenia. To domácim vydržalo do 4. minúty, keď osamotený Žilka tečoval prihrávku Piačku za chrbát Lassilu. V 8. minúte sa medzi kruhmi ocitol obranca Trecapelli. Jeho prvú strelu síce Nagy ešte vyrazil, no na dorážku už bol prikrátky. Gólové hody pokračovali v 15. minúte, keď Sedlákovú strelu stlmil Češík a puk za dezorientovaného Nagya poslal Gabor. K nemu sa pridal aj Bortňák, ktorého výborne našiel Hohmann a strelou bez prípravy zvýšil už na 4:1. Dominanciu baranov v prvej časti podčiarkol strelou pomedzi betóny Tomáš Hrnka.

Do druhej dvadsaťminútovky nastúpil do brány Detvy Hackett, ktorý vystriedal Nagya. Ten bol od začiatku v permanencii, no gólový uragán baranov dokázal zastaviť. Postupne vychytal dobré šance Gabora či Failleho. Prekonať Hacketta sa nepodarilo ani Bortňákovi v tutovke z 32. minúty. Po chybe Sedláka mohol znížiť hosťujúci Sitnikov, jeho únik z ľavej strany však skončil na Lassilovi. Znížiť sa podarilo v 38. minúte Ščurkovi, ktorý vo vlastnom oslabení prepálil domáceho gólmana.

Detva ešte živila malú nádej na bodový zisk. Tú však definitívne pochoval domáci kapitán Tomáš Surový, ktorý v 45. minúte po prihrávke Brittaina našiel recept na výborného Hacketta. Duel sa od týchto chvíľ už iba dohrával. V 55. minúte dokázal kanadský legionár Delisle dostať puk až do brány, no gól kvôli predchádzajúcemu ofsajdu neplatil. Skóre uzavrel v 59. minúte Josh Brittain, ktorý strelil svoj 20-ty gól v sezóne. Banskobystričania tak napravili posledné zaváhanie so Zvolenom a proti Detve nedopustili žiadne prekvapenie a porazili ju 7:2.

Tipsport liga – 52. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HC 07 Detva 7:2 (5:1, 0:1, 2:0)

Góly: 1. Asselin (Brittain, Gélinas), 8. Trecapelli (Hrnka, T. Surový), 15. Gabor (Češík, Sedlák), 18. Bortňák (Hohmann, Bubela), 19. Hrnka, 45. T. Surový (Brittain), 59. Brittain (Ďatelinka, Hrnka) – 4. Žilka (Piačka, Murček), 38. Ščurko (Chovan). Zápas sledovalo 2407 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Ďatelinka, Kubka, Mihalik, Pretnar, Trecapelli, Delisle, Sedlák, Gélinas – Brittain, T. Surový, Hrnka – Bortňák, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Gabor

Zostava HC 07 Detva: Nagy (21. Hackett) – Kuklev, Chovan, Sladok, Fekiač, Macejko, Gachulinec, Šimon, Vyskoč – Ščurko, Gašpar, Belluš – Sitnikov, Surovka, Videlka – Piačka, Murček, Žilka – Milý, M. Surový, Róth

Povedali po zápase:

Josef Turek (tréner Detvy): „My sme si už tretí zápas v rade prehrali prvou tretinou, kde sme inkasovali päť gólov. Hra sa potom vyrovná a druhé a tretie tretiny už máme zvládnuté. Na to sa musíme zamerať. Hneď sme dali súperovi presilovky a to nemôžeme proti Banskej Bystrici dopustiť. Dnes boli jednoznačne lepší a gratulujem im k víťazstvu.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Dali sme gól z prvého striedania. Počas úvodných desiatich minút sme ale nemali dobrý pohyb. Dobré bolo, že nám tam padli góly. Spokojný som, čo sa týka predbránkového priestoru súpera, kde sme sa tlačili a dávali sme odtiaľ góly. Na druhej strane sme mali veľa hluchých miest. Bol to zápas, ktorý sme museli zvládnuť a ideme ďalej.“

Miloš Bubela (útočník B. Bystrice): „Začali sme dobre. Hrali sme rýchlo, účinne, tlačili sme sa do brány a dali sme góly. Boli tam nejaké chyby, ale celkovo to bol z našej strany dobrý zápas.“

Dalibor Bortňák (útočník B. Bystrice): „V prvej tretine nám napadli rýchle góly. Vždy sa hrá potom lepšie. Mali sme voľnejšie ruky a nohy. Hrali sme s chuťou a boli to pre nás dôležité tri body.“

V utorok 6. marca o 17.30 hod sa barani predstavia na ľade HC Košice.