Úvodný ročník netradičného podujatia zaujal amatérskych aj profesionálnych športovcov a minimum 400 metrov si prišlo odbehnúť viac ako 500 bežcov.

Štadión SNP na Štiavničkách žil netradične aj v noci. Pod reflektormi behali bežci v rámci 24-hodinovky, niektorí odbehli celú dennú dávku, prípadne v intervaloch dovedna 100 kilometrov. Amatéri mali možnosť vyskúšať si atletickú dráhu štadióna, podmienkou na získanie diplomu bolo odbehnutie minimálne jedného 400 metrového okruhu. Najrýchlejším bežcom sa stal víťaz januárového Torjkráľového behu Peter Ďurec, ktorý odbehol trať 400 metrov za 54,1 sekundy.

Organizátorov podujatia záujem o bežecké podujatie potešil. „Účasť nás milo prekvapila, momentálne sme na počte okolo 500 bežcov, čiže méty, ktoré sme si stanovili, vyzerajú reálne,“ povedal v utorok večer jeden z organizátorov Miroslav Štrba. Hlavným cieľom je podľa neho dať príležitosť športovať širokým masám ľudí. „Všetky naše podujatia, ktoré smerujú k septembrovému maratónu, majú masový ráz a charakter. Robíme to pre všetkých, nie iba pre vrcholových športovcov. Snažíme sa našimi podujatiami osloviť všetkých, ktorí majú o pohyb záujem. Preto je to na štadióne, aby si každý mohol užiť svoju chvíľku slávy a stať sa naozajstným atlétom,“ dodal Štrba.

Vyvrcholením série bežeckých podujatí bude septembrový banskobystrický Marathon. Na trať polmaratónu vybehne aj primátor Peter Gogola, ktorý uzatvoril s bývalým úspešným hokejistom Vladimírom Országhom stávku. Ak neodbehne trať, bude musieť jeden deň odrobiť v penzióne súčasného trénera banskobystrického HC’05 ako čašník. Ak sa primátorovi podarí cieľ splniť, Országh musí rovnakú trať prejsť na bicykli a to hneď dvakrát. Primátor verí, že si rolu čašníka nevyskúša. „Intenzívne sa pripravujem na polmaratón. Silnou inšpiráciou sú moji kolegovia Rišo Raši, košický primátor a Milan Ftáčnik, bratislavský primátor, ktorí sú aktívni bežci. Pozval som ich, rovnako ako Ivana Černaja, žiarskeho primátora, ktorý je tiež aktívny bežec,“ prezradil pre BBonline.sk Peter Gogola s tým, že verí, sa všetci zídu na štarte banskobystrického maratónu.

Rozhovor s Miroslavom Štrbom, organizátorom Marathon Banská Bystrica a primátorom Petrom Gogolom:
[youtube xiOOjDp0iz4 540 360]