Olympijské zlato prilákalo na Námestie SNP ešte viac fanúšikov ako vlaňajšie víťazstvo na majstrovstvách sveta. Banskobystričania privítali doma svojho chodeckého šampióna Mateja Tótha.

IMG_2387Zlatú olympijskú medailu Jozefa Pribilinca zo Soulu 1988 oslavovala celá Poľná ulica, no Matejovi Tóthovi sa už po druhýkrát podarilo zaplniť námestie. Ako vlani, aj tentokrát prišiel Tóth na pódium s tónmi piesne Samuela Tomečka, ktorú si aj sám zaspieval. Už predtým ľudí bavila kapela Desmod pochádzajúca z Matejovej rodnej Nitry. Programom na pódiu sprevádzal moderátor Milan „Junior“ Zimnýkoval.

„Som dojatý. Vidieť to šťastie vo vás je úžasné. Bol som v eufórii keď som prišiel do cieľa, ale vidieť tieto tisíce ľudí na námestí je úžasné, preto robíme tento šport,“ povedal úspešný olympionik Matej Tóth pred zaplneným námestím. Nasledoval nekončiaci potlesk a skandovanie „Maťo, Maťo“, zo strany množstva priaznivcov obdivuhodného športovca. Na pódium potom prišiel Tótha podporiť aj jeho tréner Matej Spišiak či primátor Banskej Bystrice Ján Nosko. Prvý muž mesta odovzdal reprezentantovi VŠC Dukla pamätný list za všetkých Banskobystričanov. „Ďakujeme mu za to, že sa medzi nami cíti dobre. Že je skromný, pracovitý, húževnatý a za to, že je vzorom nielen pre športovcov, ale svojimi vlastnosťami aj pre celú spoločnosť,“ povedal Nosko. Matej Tóth sa zároveň stal prvým oficiálnym ambasádorom Banskej Bystrice ako Európskeho mesta športu 2017. Na pódiu Tóthovi gratuloval tiež prezident Slovenského atletického zväzu Peter Korčok či riaditeľ VŠC Dukla Richard Galovič.