Nie len duel o rieku Hron, ale aj o prvé miesto v tabuľke sa niesol derby zápas 42. kola medzi Banskou Bystricou a Zvolenom. Dramatické stretnutie nakoniec museli rozhodnúť až samostatné nájazdy.

Domáci hokejisti mali bleskoví vstup do zápasu, keď po 16-tich sekundách zafungovala spolupráca Skalického s Faillem a druhý menovaný poslal domácich do vedenia. Zvolenčanov inkasovaný gól zaskočil a Országhovci mohli navýšiť svoje skóre. Najprv Bubelovu strelu zastavila tyč a následne samostatný únik Kabáča zlikvidoval brankár hostí MacIntyre. Prišiel tak trest v podobe gólu hosťujúceho Steéna, ktorý využil presilovú hru. Remízové skóre mohli ešte v prvej tretine zlomiť obidve mužstvá, ale Lukáš a MacIntyre už neinkasovali.

Rovnako dobrý vstup do tretiny ako barani v tej úvodnej mohli predviesť aj Zvolenčania. Už po 18-tich sekundách sa do dobrej pozície dostal Špirko, jeho bekhend spomedzi kruhov ale Lukáš zneškodnil. Na druhej strane sa predviedol aj MacIntyre, ktorý kryl dorážku Skalického. Hral sa rýchly hokej so šancami na obidvoch stranách a čakalo sa, kto nakloní misky váh na svoju stranu. V polovici tretiny mali barani dve tutové šance, no prekonať výborného MacIntyrea sa podarilo až v 31. minúte Mihálikovi. Domáci obranca nahodil puk na bránu a ten skončil za prekvapeným brankárom Zvolena.

Aj po druhýkrát v zápase sa podarilo hosťom vyrovnať a opäť to bolo počas presilovky. Vylúčenie Surového potrestal delovkou od modrej Adam Drgoň. Banskobystričania následne zatlačili svojho súpera, no ten hlavne vďaka pohotovým zákrokom brankára MacIntyrea odolával. Zvolenčania už remízu v normálnom hracom čase udržali.

Do predĺženia však išli barani s výhodou presilovej hry, keď sa v závere tretieho dejstva previnil Steén. Barani ale nič vážnejšie nevymysleli. Hostia sa v závere dostali do prečíslenia dvoch na jedného, ale všetko pokazila nepresná prihrávka Šišovského. Duel dospel do nájazdov, v ktorých sa o víťazovi rozhodlo až v 8. sérii. Hosťujúci Puliš nedal, na druhej strane Faille premenil svoj pokus a zabezpečil Banskej Bystrici extra bod.

Tipsport liga – 42. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HKM Zvolen 3:2 po s.n. (1:1, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 1. Faille (Skalický, Asselin), 31. Mihalik (Brittain, Bubela) – 5. Steén (Ross, Obdržálek), 44. Drgoň (Ross, Steén). Rozh. nájazd: Faille. Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané)

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lukáš – Ďatelinka, Kubka, Gélinas, Delisle, Mihalik, Trecapelli, Brejčák – Bortňák, Surový, Lamper – Brittain, Bubela, Hohmann – Asselin, Faille, Skalický – Kabáč, Češík, Gabor – Giľak

Zostava HKM Zvolen: MacIntyre – Ulrych, Zeleňák, Drgoň, Ross, Ťavoda, Kováčik, Dubeň – Puliš, Špirko, Šišovský – Coffman, Steén, Obdržálek – Flick, Kytnár, Matis – Torok, Fekiač, Síkela – Marcinek

Najbližšie sa barani predstavia v nedeľu 4. februára o 17.00 hod na ľade nováčika z Detvy.