V centre mesta pohodový zábavný beh Farbám Neujdeš a na Králikoch beh pre tých, ktorí sa neboja prekážok a nechýba im odhodlanie, ale aj poriadna fyzická výdrž.

Na Králiky sa po roku vrátil náročný prekážkový horský beh, ktorý poriadne preverí nielen fyzickú pripravenosť, ale aj vnútornú silu pretekárov. Séria pretekov Tvrďák Slovensko pri svojej zastávke nad Banskou Bystricou ponúkol náročné prekážky charakteristické pre podobné behy. Pretekári museli v čom najrýchlejšom čase zdolať trať, na ktorej ich čakalo nosenie metrovice dreva či plného vedra, ťahanie ťažkých valcov, plazenie v bahnitom teréne, ale aj zhyby, ručkovanie či bradlá, plazenie v tuneli, prelezenie steny, pneumatikové pole či ťahanie pneumatík, šplhanie po rozličných prekážkach, kladina, šplh, ale špeciálne pri behu na Králikoch napríklad aj výbeh na vrchol tamojšieho skokanského mostíka. V rámci najdlhšej trate bežali dokonca i skrz Görgeyho tunel. Pokiaľ niektorú z predpísaných prekážok pretekári nezdolali, čakali ich trestné cviky.

Beh tak pripomína výcvik ozbrojených zložiek, ktorých členovia sa na príprave trate podieľali. No a práve aj viacerí členovia miestnych silových zložiek sa na králickú trať začínajúcu v miestnom Ski areáli odhodlali. Po ich boku však aj množstvo ďalších amatérskych či aktívnych športovcov nielen z nášho regiónu. Na štart sa postavilo celkom 663 pretekárov, ktorí prišli napríklad aj z Poľska či Anglicka.

Samozrejme, pripravených bolo viacero tratí s rozličnou náročnosťou. Pripravená bola aj detská trať Malého Tvrďáka pre deti od 8 do 14-tich rokov s jednoduchšími prekážkami. Dospelí účastníci si mohli zvoliť trať dlhú 7 alebo až 13 kilometrov.

V detskom preteku zvíťazil v čase necelých troch minút Matúš Linhart. V hlavných kategóriách na 7 kilometrovej trati dominoval Jozef Ľupták z tímu Podpolianskej výzvy v čase 47 minút a 26 sekúnd. Najrýchlejšia žena, Monika Čakvári, tento kratší úsek zdolala za 1 hodinu, 4 minúty a necelých 20 sekúnd.

Na 13-kilometrovej trati bol najrýchlejším Peter Žiška z EXtreme Obstacle runners, ktorý do cieľa dobehol v čase 1:07:03. Najrýchlejšia žena na náročnej trati dobehla len o niečo vyše sedem minút neskôr (1:14:16). Z víťazstva medzi ženami sa tešila Eszter Hortobágyová z Elite Team OCRA Slovakia. Kompletné výsledky sú k dispozícii online.