Maraton_2016_2828Banskobystrický maratón si zapísal svoj piaty ročník. Na stupne víťazov sa tradične postavili bežci z Kene, no kvalitné výsledky si pripísali aj domáci pretekári. Napriek pozmenenej trati víťazi dosiahli výsledky porovnateľné s vlaňajškom.

Na hlavnú maratónsku trať sa tento rok postavilo 160 pretekárov, polovičnú trať vyskúšalo napokon 594 účastníkov a zúčastnilo sa ho tiež 143 trojčlenných štafetových tímov. S pripočítaním barefootových odvážlivcov, účastníkov majstrovstiev Slovenska v maratóne a zároveň majstrovstiev rezortu obrany v polmaratóne, sa tak podujatia podobne ako vlani, zúčastnilo vyše 1200 bežcov. Už v sobotu pritom v centre Banskej Bystrice súťažilo celkom 1048 detí.

Mínusom podujatia ale boli mimoriadne dopravné obmedzenia, ktoré si tento rok vyžiadali dokonca úplnú uzávierku hlavnej cesty popri Hrone, dopravnej tepny na Štadlerovom nábreží, Sládkovičovej ulice v Radvani a ďalších ulíc, po ktorých prechádzala maratónska trať.

Obhajca víťazstva napokon druhý

Hlavný pretek na vyše 42-kilometrov si tento rok podmanil Keňan Wilson Wambugu Kamau z maďarského Benedek teamu s časom 2 hodiny, 29 minút a 17 sekúnd. Druhý skončil vlaňajší víťaz Joel Maina Mwangi, ktorý s časom 2:30:39 zaostal za svojim vlaňajším výkonom o vyše minútu. Tretí skončil Gabriel Švajda z ŠK ŠOG Nitra a s časom 2:37:13 sa stal majstrom Slovenska v maratóne. Reprezentant VŠC Dukla Banská Bystrica Dušan Krajčovič prišiel na šiestom mieste v čase 2:48:02.

Maraton_2016_2894
Víťazný tím štafetového behu.

Medzi ženami zvíťazila v čase 3:14:18 Helén Csönge z Benedek teamu pred Nataliiou Malaia z Goral Maraton Ukraina a Monikou Píšovou z AK Baník Prievidza. Najlepšiou domácou pretekárkou bola Lucia Kamenská z BŠK Banská Bystrica, ktorá prišla do cieľa v čase 3:50:44.

Na polmaratónskej trati zvíťazil s časom 1:07:48 Keňan Moses Masai Komon z maďarského Benedek teamu. Druhý skončil so stratou až siedmich minút Anatoliy Malyy z Ukrajiny a tretí Dušan Beňo z AK MŠK Žiar nad Hronom. Najlepším domácim pretekárom sa stal Tomáš Willwéber z Marathon BB Teamu, ktorý sa s časom 1:21:42 umiestnil na skvelej šiestej pozícii. Medzi ženami bola rovnako najrýchlejšia Keňanka v drese Benedek teamu Teresa Flavious Kwamboka s časom 1:19:24. Za ňou v tesnom závese dobehla jej krajanka Gladys Jepkurui Biwott a s miernym odstupom potom tretie Katarína Jánošíková z ŠK Copy Servis Lipt Mikuláš. Prvou Banskobystričankou v cieli bola piata Radka Roháčová s časom 1:31:14.

Najrýchlejšiu štafetu na polmaratónskej trati zabehol tím Oregon project v zložení Peter Wahlandt, Šimon Wahlandt a Ján Sopko s časom 1:13:48.