Aj keď obloha nad Banskou Bystricou ešte v sobotu hrozila, sezóna kultúrneho leta a podujatí sa oficiálne začala. Na Námestí SNP už spustili fontánu a zároveň sa ním v sobotu rozprestierala vôňa vína v doprovode výbornej hudby.

Nielen banskobystrickí jazzmani, ale napríklad aj bratislavská swingová kapela Funny Fellows či ďalší zahraniční hostia v rámci medzinárodnej spolupráce United Europe Jazz Festivalu. Taká bola ponuka na pódiu na Námestí SNP. Medzinárodný dixielandový festival si zapísal už svoj 22. ročník.

Príjemnou tradíciou za ostatné roky sa ale stáva aj podujatie Cechu hostinských Vínšpacírka. Banskobystrická vínna cesta, v ktorej môžete priamo pri podnikoch na námestí, prípadne v ich útrobách, ochutnať stovky tých najlepších slovenských vín. Okrem ochutnávania vín boli pripravené aj viaceré sprievodné podujatia.

Banskobystričania napríklad prekonali slovenský rekord v hromadnej sabráži fliaš šumivých vín. O takýto rekord sa pritom len nedávno pokúšali vo Vysokých Tatrách, kde sabráž naraz predviedlo 32 účastníkov, v Banskej Bystrici to skúsilo celkom 46 ľudí.

Atmosféru sobotňajšieho popoludnia na Námestí SNP zachytáva naša fotogaléria a tiež videoreportáž.