Prvú etapu dosiaľ cyklistických pretekov okolo Slovenska dlhú 212 km a vedúcu z Levoče cez Štrbské Pleso, Čertovicu, Brezno až na banskobystrické Námestie SNP vyhral Estónec Mikhel Raim z Cycling Academy.

Náročné kopce i poriadna porcia kilometrov dala pretekárom rýchlo zabudnúť na stredajší štvorkilometrový prológ v Levoči. V náročnej etape sa ale slovenskí pretekári nestratili.

Prví pretekári v úniku, medzi ktorými nechýbal ani Banskobystričan Marek Čanecký obliekajúci dres rakúskeho BMC – Amplatz či Partik Tybor z Dukly Banská Bystrica, prišli na Námestie SNP takmer presne o 17-tej hodine, kde si zapisovali ešte poslednú rýchlostnú prémiu etapy a absolvovali následne trasu cez Kynceľovú a Nemce späť na námestie, kde bol zároveň cieľ etapy.

Slováci to mali v čelnej skupine piatich pretekárov dobre rozbehnuté, lenže druhá veľká formácia prenasledovateľov ich pred cieľom stihla dobehnúť a v hromadnom špurte bol najrýchlejší Mikhel Raim z tímu Cycling Academy. Žlté tričko vedúceho pretekára si aj v Banskej Bystrici, rovnako ako po víťaznom prológu v Levoči, obliekol Jan Tratnik z poľského CCC Sprandi Polkowice. Najlepšími Slovákmi v cieli boli napokon spomínaní Patrik Tybor a Marek Čanecký, ktorí preťali cieľovú pásku na 17., respektíve 34. mieste.

„Od Čertovice sa išlo úplné peklo až do Bystrice. Na vrchu Čertovice som mal možno trochu krízu, bol som ešte v druhej skupine. V zjazde som si to ale došiel, keďže som to poznal a zariskoval som,“ priblížil svoj nástup do popredia Marek Čanecký. Napokon mal žiaľ smolu. „Popri Karlove som sa ešte snažil byť na poprednej pozícii, no na Huštáku pred zeleným asfaltom som chytil kanál a rozsekol zadné koleso. Snažil som sa ešte čo to dôjsť, ale špurtovať sa už na tom nedalo,“ dodal.

Pre tých priaznivcov cyklistiky, ktorí prišli účastníkov pretekov podporiť priamo na Námestie SNP, bol už popoludnia pripravený sprievodný program, v ktorom predstavili napríklad akrobati na kolesách Nicole Frýbortová a Yannick Martens, či Ján Kočiš, majster sveta v cyklotriale a podujatie sprevádzal aj hudobný program.

Žiaľ napriek tomu, že Slováci sú dnes veľkými priaznivcami cyklistiky, nevhodné načasovanie záverečnej časti preteku v centre mesta do popoludňajšej dopravnej špičky, kedy sa obmedzeniam nemali ako vyhnúť, prinieslo značnú nespokojnosť vodičov na cestách. Vo viacerých úsekoch v centre Banskej Bystrice zostali vodiči na cestách uzavretí na 30 až 45 minút.

Už zajtra odštartuje z Námestia SNP o 13.00 h popoludní druhá etapa. Tá bude smerovať na Zvolen a Žiar nad Hronom cez Vyhne do Banskej Štiavnice a odtiaľ ďalej až do Zlatých Moraviec a následne Nitry. Tretia etapa potom pretekárov prevedie z Nitry do Trnavy okľukou cez Malé Karpaty a preteky vyvrcholia 11. júna okruhmi v Trnave a okolí.