V štvrtom zápase finále play off čakala na baranov posledná náročná úloha – zvíťaziť a obhájiť titul. Stretnutie na rozdiel od včerajšieho streleckého koncertu Banskobystričanov bolo opatrnejšie a neprinieslo toľko premenených akcií. O víťazovi sa rozhodlo až po samostatných nájazdoch.

Fandilo sa aj na Námestí SNP

Banskobystričanom stačilo v tejto sérii zvíťaziť už len jedenkrát a preto sa od úvodných minút tlačili pred Šimbocha. V 8. minúte preveril reflexy gólmana corgoňov Lamper, ale jeho strela našla len betón. Postupom času tlak baranov ustal a k slovu sa dostali aj domáci. V 13. minúte poslal Higgs svoj tím do oslabenia. Obrana baranov fungovala perfektne a blokovala akýkoľvek strelecký pokus. V závere prvého dejstva prišla ešte dorážka po akcii Asselina, ktorá bola už po klaksóne.

Ako prvá tretina, aj prostredná dvadsaťminútovka začala plynulou hrou. Na oboch stranách sa striedali vylúčenia a ani jeden tím nedokázal využiť početné výhody. V 30. minúte mohli domáci viesť, ale Marshall obetavým zákrokom zblokoval prihrávku Slováka. O minútu neskôr bol blízku ku gólu Higgs. Ten však nepremenil trestné strieľanie. Prevaha v stretnutí prešla postupne na hokejky corgoňov. Na rozdiel od včerajšieho stretnutia si pozornejšie chránili modrú čiaru, pretože po gólovom uragáne baranov ostali dôslednejší v osobných súbojoch. Vedenia sa v 39. minúte ujala Nitra, keď Čaládi v nepriehľadnej situácii dokázal prepašovať puk za chrbát Williamsa.

V prvých minútach záverečnej tretiny sa vyznamenali obaja gólmani ktorí podržali svoj tím. Banskobystričania ľahšie prechádzali do útočného pásma, kde zvádzali ťažké súboje v rohu klziska. Hosťujúci celok potreboval čo najrýchlejšie vyrovnať a neinkasovať druhý gól. V 50. minúte vyšla presilovková kombinácia baranov, keď z dorážky vyrovnal Zigo. Duel bol opäť otvorený. Na hokejke si držali puk lepšie barani. Nitra zvolila jednoduchý prechod do útočnej tretiny s rýchlou strelou. V 57. minúte si potiahol puk Marshall, vyčkával na vhodnú palebnú pozíciu, ale domáca obrana jeho strelu zblokovala. V poslednej minúte mohol byť hrdinom Buček, ktorého strela našla pripraveného Williamsa. Po šesťdesiatich minútach za nerozhodného stavu 1:1 pokračovalo predĺženie.

V predĺžení bojovali oba celky s vypätím síl. Väčšina šancí končila na modrej čiare. Buček mal predĺžení opäť obrovskú príležitosť, ale v samostatnom úniku nedokázal kľučkou oklamať Williamsa. Po úprave ľadovej plochy nasledovali samostatné nájazdy. Banskobystričania len jediný nájazd, čo ich pripravilo o šancu zvíťaziť. Séria sa tak môže rozhodnúť pod Urpínom, kde môžu prepuknúť majstrovské oslavy.

Tipsport liga – play off – finále – 4. zápas – Nitra

HK Nitra vs. HC´05 iClinic Banská Bystrica 2:1 po s.n. (0:0, 1:0, 0:1 – 0:0, 1:0)

Góly: 39. Čaládi (Hrušík, Bortňák), rozhodujúci sn McCormack – 50. Zigo (Faille). Zápas sledovalo 3600 divákov. Stav série 1:3.

Zostava HK Nitra : Šimboch – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Rais, Štefanka, A. Sloboda – Kerbashian, Šiška, Scheidl – Lantoši, Bortňák, Buček – Hrušík, Slovák, Fominych – Minárik, Čaládi, Pätoprstý

Zostava HC’05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Kubka, Ďatelinka, Nemčík – Bartánus, Higgs, Lunter – Asselin, Faille, Selleck – Lamper, Šťastný, Zigo – Koper, Češík, Matoušek – Surový

Ďalší mečbal môžu barani využiť pod Urpínom v utorok 16. apríla o 18.00 hod.