Aj tento víkend Vám priblížime dianie na futbalových trávnikoch nášho regiónu. Svoju jarnú fázu odštartovala aj II. trieda skupina B. Pozornosť pútalo derby Králiky – Tajov či súboj banskobystrickej Dukly v boji o zotrvanie v druhej lige.

Fortuna liga – 26. kolo

Podbrezovčania chceli v nedeľu zabodovať naplno prvýkrát v jarnej časti. Do cesty sa im však postavil silný súper z Trenčína, navyše mal výhodu domáceho prostredia. Železiari nevstúpili do súboja tou správnou nohou a už v 11. minúte prehrávali po góle Jakuba Paura. V druhom polčase, v 66. minúte, pridal poistku na 2:0 Rangelo Maria Janga a potešil tak takmer 2500 divákov na Sihoti. Zázrak sa nekonal a Stredoslováci si budú musieť na výhru počkať. V sobotu na to budú mať ideálnu príležitosť, keď privítajú súpera z ľahšieho súdka – Zemplín Michalovce.

II. liga skupina západ o zotrvanie v súťaži – 2. kolo

Dukla porazila najtesnejším možným rozdielom Svätý Jur a to vďaka presnému zakončeniu Fabiána Slančíka zo 17. minúty. Následne však videl v priebehu siedmych minút Bystričan Daniel Cvik dve žlté karty a hosťom tak dal ideálnu príležitosť zmeniť skóre. Domáci na to mali dostatok času, takmer desať minút z prvého polčasu a celý druhý polčas, no napriek tomu si Dukla tri body postrážila a zvládla aj druhý súboj v skupine o záchranu.

II. liga skupina o postup – 2. kolo

Pohronie hostilo v nedeľu Zvolenčanov. Góly Noska a Prikryla z prvého dejstva znamenali tri body pre pohronský celok a to, že Lokomotíva v tejto skupine zostáva na dne tabuľky. Vedúce VSS Košice nečakane zaznamenali ešte len druhú prehru v sezóne a to v domácom stretnutí s Nitrou.

TIPOS III. liga skupina STRED – 18. kolo

Kremnička bola v nedeľňajšom dueli s Novou Baňou miernym favoritom a túto úlohu nadmieru splnila. Jednalo sa prevažne o koncert jedného muža a to Lukáša Laksíka, ktorý strelil päť zo šiestich gólov zverencov Norberta Juračku. Presadil sa aj Denis Urgela. V 68. minúte mohol za domácu Novú Baňu znížiť na 1:2 Dušan Stojkov a zápas sa mohol vyvíjať inak, ale nestalo sa tak, keďže penaltu nepremenil. V štyroch jarných meraniach síl si tak Kremnička pripísala deväť bodov a inkasovala len jediný krát. Rezerva Podbrezovej mala pauzu, pretože v 18. kole mala hrať s už odstúpenou Strážou.

IV. liga skupina JUH – 16. kolo

V derby štvrtého s tretím sa predstavili Rakytovce a Vinica, ktorá chcela zastaviť na jar zatiaľ stopercentné raky, pričom aj ona jarné dva súboje zvládla. Po bezgólovom prvom polčase sa dve stovky divákov dočkali gólu až v 78. minúte a na ich radosť padol do siete Vinice, jeho autorom bol Maroš Fojtík. On bol prvým hráčom, ktorý na jar prekonal vinického gólmana Geregaia. Druhým strelcom, ktorému sa podarilo prekonať obranu Vinice, bol Lukáš Malatinec, ktorý v 90-tej minúte upravil na konečných 2:0. Raky sa vyšvihli po tomto víťazstve na druhé miesto a sú strelecky najproduktívnejším tímom súťaže. Dýchajú tak na chrbát lídra Šalkovej, ktorá napriek doteraz najlepšej ofenzíve nedokázala prekonať obranu Tornale a odniesla si z nej ,,len” bod. Slovenské Ďarmoty nečakane po prestrelke podľahli Hriňovej a pripísali si tretiu prehru v aktuálnom ročníku. Jupie čaká na plný bodový zisk, v Olovároch remizoval 1:1, pričom od 32. minúty vyhrával po presnom zásahu Michala Kondera, ale domáci v 61. minúte vyrovnali a napokon mali na dosah všetky tri body, ale v 77. minúte Skabella sa pomýlil z bieleho bodu.

V. liga skupina C – 16. kolo

Jakub si po minulovíkendovej prehre na Hrochoti napravil chuť, keď podľa predpokladov zdolal Lieskovec, aj keď tesne 2:1. Od polovice prvého polčasu ale Jakub prehrával po presnej strele Lamockého, avšak zásluhou rýchleho vyrovnania Kútika a skvelému finišu, keď v 90-tej minúte napriek veľkému tlaku premenil 11-ku Chrenovský, si pripísal plný trojbodový zisk. Rovnakým pomerom porazila Sásová domácu Dobrú Nivu, ktorá nebola ľahkým protivníkom. Najväčšiu zásluhu na víťazstve Sásovej mali strelci Choma, ktorý otváral skóre už v prvých sekundách zápasu a Turčan, ktorý v 84. minúte dal rozhodujúci gól, pretože na 1:2 ešte stihol znížiť v závere domáci hráč Baláž. Nedarilo sa ale Selciam, ktoré ako tretí tím tabuľky prekvapujúco podľahol poslednému tímu tabuľky Hontianskym Nemciam. V 28. minúte sa presadil jediný strelec Seliec v tomto súboji Filip Koctúr vyrovnávajúc na 1:1, ale domáci celok vďaka výbornému záveru naklonil misky váh na svoju stranu a gólmi Vachalíka a Penksu sa postaral o prekvapenie kola. Sásová po týchto udalostiach nahradila Selce a treťom mieste.

I. trieda – 18. kolo

Brezno po nevydarenom vstupe do jarnej fázy, keď nestačilo na Nemeckú, zdolalo rezervu Šalkovej a tento raz aj Slovenskú Ľupču, pričom sa o výsledku rozhodlo v priebehu dvadsiatich troch minút. Skóre otváral v 17. minúte Ondík, o pár sekúnd na to vyrovnal za Ľupču Vaňo, a v 40. minút prinavrátil Brezňanom vedenie Sarvaš a viac sa už neudialo. Brezno je tak v pätách Braväcovu, ktoré kraľuje na ligovom tróne už len vďaka lepšiemu skóre, pretože nečakane prehralo na Ponikách. Šalková B po spomínanej prehre s Breznom zdolala najtesnejším výsledkom Tatran Čierny Balog. Hrdinom domáceho tímu sa stal Peter Roško, keď ako jediný prekonal v 62. minúte brankára Kupca. Favorizované Brusno – Ondrej sa potrápilo s predposlednou Dolnou Lehotou a napokon ju zdolala gólom až z 81. minúty, keď Peter Kajda nezaváhal z pokutového kopu. Spomenúť ešte treba debakel, ktorý Podkonice uštedrili Michalovej. Napriek tomu, že tímy delilo v tabuľke len dve priečky, výsledok bol absolútne jednoznačný. Najviac dal o sebe vedieť siedmymi gólmi, ktoré zaklincoval do súperovej brány, Tomáš Klinec.

II. trieda skupina A – 18. kolo

Súboj štvrtej Riečky s piatymi Selcami B pútal pozornosť 18. kola druhej triedy skupiny A. Selce B vyhrávali od piatej minúty po zásahu Rakytu, Zornička ale hneď vzápätí za štvrťhodinu strelila bleskové tri góly a bolo to 3:1. Do polčasu znížil za Selce na 3:2 Heric a dvojgólovú stratu zmazal a na 3:3 vyrovnal v 85-tej minúte Smatana. Napokon ale vyšli hostia bodovo naprázdno, keď pútavý duel rozhodol o štyri minúty na to Martin Karlík. Hronsek dokázal vedúcim Strelníkom streliť štyri góly, ale to mu na body v zápase s hokejovým skóre nestačilo. Veď len taký Miroslav Trizna strelil sám štyri kúsky za Strelníky. Tajov bol papierovým favoritom, keď zavítal v derby na Králiky. Avšak často predpoklady neznamenajú nič a najmä v súbojoch takýchto rivalov. Za päť minút v priebehu trinástej až osemnástej minúty sa vlnila sieť brány hneď trikrát. Vždy však u tajovského gólmana Róberta Greška. Skóroval Holmík v 13-tej minúte, o tri minúty Cibuľka a o ďalšie dve minúty si dal vlastenca Cimerman a bolo prakticky rozhodnuté. Nešťastie sa lepilo na kopačky Tajova, ďalší vlastný gól si nechcene pripísal Mažgut a bolo to už nepríjemné vysoké skóre 4:0. V záverečných sekundách duelu hosťujúci Ševčík zaznamenal čestný gól z penalty a zmiernil tak trpkú porážku v derby.

II. trieda skupina B – 10. kolo

B-skupina druhej triedy počas tohto víkendu odštartovala svoju jarnú fázu. Miernym prekvapením bolo bodovanie Pohronskej Polhory v meraní síl s Heľpou. Polhora dokonca vyhrávala 2:0 vďaka Kochanovi a Pavúkovi, ktorí sa presadili už v prvom polčase, ale do jeho záveru ešte korigoval na 1:2 z pohľadu Heľpy Melko. Napokon sa favorit dočkal vyrovnania v 72. minúte, keď Kukuľa uzavrel na konečných 2:2. Heľpa len tretíkrát nebodovala naplno, Polhora dokonca bodovala len tretíkrát v tejto sezóne vôbec. Prekvapenie sa nekonalo v Braväcove, ktoré zatiaľ márne naháňa vedúcu Pohorelú, ale po zimnej prestávke nezaváhalo v zápase s Polomkou. Beznádejne posledná Sihla nemohla byť prekážkou v zisku troch bodov pre lídra súťaže Polomku. Za ňu sa hetrikom blysol Ivan Tešlár.

FK Sokol Braväcovo B – TJ Tatran Polomka 5:2
TJ Slovan Pohronská Polhora – ŠK Heľpa 2:2
ŠFK Sihla – TJ Mladosť Pohorelá 1:4