Banskobystrický Cech hostinských usporiadal v uplynulých dňoch hneď dvojicu zaujímavých podujatí. Prvým bol banskobystrický Beerfest, ktorý v desiatke známych banskobystrických podnikov predstavil rozličné značky pív. Veľkým lákadlom bol ale aj druhý ročník sviatku chilli.

V sobotu sa v Záhrade – Centre nezávislej kultúry odohral druhý ročník jediného festivalu na Slovensku oslavujúceho chilli a pálivé jedlo – Chilli Fiesta Slovakia 2014. Príjemnú atmosféru navodili v tento krásny slnečný deň svojimi vystúpeniami hudobníci z Pas de Pitié! či Maringotky.  Chilli Fiesta Slovakia 2014 sa skladala z dvoch disciplín – Majstrovstiev SR vo varení chilli a z Majstrovstiev SR v jedení chilli papričiek.

Chilli fiesta Banska Bystrica 2014 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.

Pred štipľavú výzvu sa postavilo šesť odvážlivcov, ktorí mali pokoriť desať chilli papričiek, pričom ich sila sa stupňovala každým kolom. Prví dvaja súťažiaci skončili po druhom kole, keď vyskúšali Habanero Red Savina s obsahom kapsicínu okolo 350 00 scovillových jednotiek (SHU). Iba pre porovnanie, klasické Jalapeno, ktoré sa dá kúpiť v obchodoch má iba 10 000 SHU. Pred ôsmym kolom zostali už len dvaja súťažiaci – Stanislav Argaláš a Roman Tabaček, v ktorom mali zdolať chilli papričku Trinidad Scorpion (1 450 000 SHU). Po tomto kole prvý menovaný odstúpil a tým pádom sa Roman stal víťazom, no aj napriek tomu sa popasoval s najväčšou výzvou a to s najštipľavejšiu papričku na svete – Moruga Scorpion, ktorá má neuveriteľných 2 000 931 SHU a s prehľadom ju pokoril.

Druhou kategóriou boli Majstrovstvá SR vo varení chilli, kvalifikačného eventu na World Food Championship v Las Vegas. Na štart sa postavilo síce iba 5 súťažných tímov, ale kvalita jednoznačne dominovala nad kvantitou. Ochrannú ruku nad súťažou niesol skúsený šéfkuchár Nestlé – Štefan Meszároš. Víťazným sa nakoniec stalo chilli Andreja Lehutu a jeho priateľky Marušky zo Šale. Držíme im palce 14. až 16. novembra 2014 v Las Vegas.