Po týždňovej pauze vyplnenej All Star víkendom pokračuje Tipsport liga svojím 43. kolom. V ňom pod Urpín zavítali hráči poslednej Skalice. Záhoráci sa v posledných týždňoch boria vo veľkých finančných problémoch, hráči nevideli svoje výplaty aj tri mesiace. Napriek tomu ale nechceli odovzdať svoju kožu lacno, varovný prst pre domácich dvíhala posledná výhra Skaličanov nad Zvolenom.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK 36 Skalica 5:2 (3:2, 0:0, 2:0)

Góly: 16. Tománek (Hvila, Pujacs), 17. Bast (Tománek, Pujacs), 19. Tománek (Bast, Majdan), 42. Gillies (Lucenius, Petran), 48. Hvila (Majdan, Pujacs) – 4. Mickevics, 8. Bezúch. Zápas sledovalo 1957 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Sandgren, Ďatelinka, Šmach, Pujacs, Petran, Čížek, Košecký – Tománek, Bast, Majdan – Matoušek, Kytnár, Hvila – Gillies, Lucenius, Lamper – Ferleťák, Surový, Ambroz

Zostava HK 36 Skalica: Košút – Reichel, Barák, Novák, Opálek, Horváth, Jankovič, Zukal – Mickevics, Brendl, Ďaloga – Bezúch, Zálešák, Pašek – Briestenský, Studenič, Markulinec – Trenčan, Lantoš, Korýtko

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK 36 Skalica - 29.01.2016 - Banska Bystrica
Jason Bacashihua zatiahol od 8. minúty roletu a už neinkasoval

Barani sa pustili do svojho súpera hneď od začiatku, ale boli to paradoxne hostia, ktorí po chybe domácich otvorili skóre zásluhou Mickevicsa. V 8. minúte sa dostal do samostatného úniku hosťujúci Bezúch a Petran musel zatiahnuť za ručnú brzdu. Nasledovalo trestné strieľanie, ktoré sám faulovaný hráč rutinérsky premenil – 0:2. Bystričanov inkasované góly nezlomili, zvýšili svoju aktivitu a duel ešte v priebehu prvej tretiny otočili. Najprv v presilovke udrel Tománek, ktorý sa predral až pred Košúta a znížil náskok hostí. O 102-sekúnd bolo vyrovnané, keď v ďalšej powerplay tečoval Tománkov nahodený puk Bast. O zvrat sa postaral všadeprítomný Tománek, ktorý si vymenil spoluprácu s Bastom a svojim druhým gólom v stretnutí poslal baranov po prvýkrát do vedenia.

Po gólovej prvej časti tá druhá veľa hokejovej krásy nepriniesla. V úvode dostali Skaličania možnosť na vyrovnanie v podobe presilovej hry, avšak výraznejšie Bacashihuu nepreverili. Najväčšiu šancu si vypracoval v 28. minúte Majdan, ten ale nepretlačil puk do poloodkrytej brány Skalice. Obidve mužstvá následne pozorne bránili a gólových šancí bolo ako šafranu.

Roman Tománek (vpravo) okorenil svoj návrat do zostavy hneď tromi bodmi (2+1)

Všetko ale pretrhol už v 42. minúte Gillies, ktorý z ľavého krídla strelou na bližšiu žrď prekonal Košúta. Kanadského legionára napodobnil aj jeho spoluhráč Hvila, ten v presilovke z podobného miesta strelou z prvej prestrelil mladíka v bráne Záhorákov. Hostia sa mohli do zápasu vrátiť v 54. minúte, kedy dostali 80-sekundovú presilovku o dvoch hráčov. Pozorne brániacu trojicu na čele s výborne chytajúcim Bacashihuom ale neprekonali. V záverečných minútach si už nič vážnejšie neudialo a po výsledku 5:2 si tak barani pripisujú tri body.

Martin Stloukal (tréner Skalice): „Zápas sme nezačali vôbec zle, boli sme aktívni a podarilo sa nám dvakrát skórovať. Bohužiaľ naša nedisciplinovanosť nás potom pripravila o dobrý výsledok. V oslabení sme dostali tri góly. Tento duel nebol z našej strany po tej hokejovej stránke vôbec zlý, chalanom nemôžem nič vyčítať. Dali sme do toho všetko, žiaľ, domáci sú na tom niekde inde ako my. Chceli sme tu dnes uhrať nejaké body, no nepodarilo sa nám to.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Duel sa začal v dobrom tempe. My sme z prvých dvoch šancí inkasovali dva góly a to nás trochu zrazilo. Vďaka využitým presilovkám sme sa dostali do zápasu a prevzali iniciatívu. V druhej časti tempo opadlo, my sme si zbytočne predlžovali striedania a vyviedli z rytmu. V záverečnej tretine sme dali ďalšie góly a výhru si už postrážili. Dôležité boli dnes special teams, presilovky aj oslabenia sme zahrali vynikajúco. Chalani, ktorí sa vrátili do zostavy odviedli svoje. Pre Gilliesa a Matouška to bol ťažký zápas, chýbali dlhodobejšie a bolo na nich vidno, že im chýbala zápasová prax. Postupne však veríme, že sa do toho dostanú a budú podávať také výkony, aké od nich očakávame. Handzuš má stále zdravotné problémy, my však dúfame, že sa vráti ešte do konca základnej časti.“

Pavel Brendl (útočník Skalice): „My súčasnú situáciu vnímame tak, že nemáme zaplatené peniaze. Ja som sa v mojej kariére s niečím podobným ešte nestretol. Niektorým hráčom dĺžia jednu výplatu, iným dve, mne konkrétne tri. Každý chce dostať zaplatené za svoju prácu. My ideme do každého zápasu s chuťou, aby sme po prvej tretine neprehrávali 0:3 a bolo o čo hrať. To sa nám dnes podarilo, ale potom sme dostali tri rýchle góly, na začiatku tretej časti štvrtý a to sa už v Banskej Bystrici ťažko otáča.“

Roman Tománek (útočník B. Bystrice, dnes 2+1): „Nás super nezaskočil, ale využil hneď svoje prvé dve šance. Dôležité bolo, že sme sa nezložili, hrali sme si svoju hru a stav ešte v prvej tretine otočili. Tie problémy, čo má Skalica, sú na Slovensku dobre známe. To čo sa v klube deje, sme vedeli už dávnejšie. Všetci sa poznáme a je to smutné. Ja držím chalanom palce, nech sa z toho pozviechajú. Návrat do zostavy bol fajn. Dnes mi to celkom vyšlo, mal som aj šťastie, z dvoch šancí som dal dva góly. Dnes sme však hrali dobre ako tím, či už v presilovkách alebo v oslabeniach.“

Vo víťaznom ťažení budú môcť zverenci trénera Vladimíra Országha pokračovať už v nedeľu 31. januára na ľade Žiliny. Úvodné buly je naplánované na 17.30 hod.