Banskobystrickí hokejisti privítali v rámci 13. kola na vlastnom ľade Martin. Prvé meranie síl týchto súperov v tejto sezóne zvládli lepšie barani, ktorí vyhrali na Turci 2:0. Víťazstvo Bystričanov sa očakávalo aj dnes. Martin ale chcel favorita zápasu potrápiť a uchmatnúť spod Urpína nejaký ten bodík.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MHC Martin 6:2 (2:0, 1:2, 3:0)

Góly: 19. Maione, 19. Kubka (Matoušek), 27. Bortňák (Kafka), 48. Skalický (Bortňák), 55. Bortňák (Skalický), 57. Kafka (Surový, Buc) – 21. Bílek (Surovka, Brňák), 27. Heizer (Koyš, Bílek). Zápas sledovalo 2084 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Maione, Wishart, Mihalik, Maťuškin, Kubka, Ďatelinka – Hickmott, Surový, Buc – Skalický, Bortňák, Kafka – Matoušek, Češík, Lunter – Andrisík, Tamáši, Trukhno – Róth

Zostava MHC Martin: Dzubina – Tabaček, Dvořák, Sailja, Brňák, Pulli, Rantanen, Rusina, Pacalaj – Bílek, Heizer, Koyš – Markovič, Galamboš, Surovka – Holli, Murček, Korostin – Varga, Dírer, Rzavský

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHC Martin - 16.10.2016 - Banska Bystrica

Domáci vstúpili do stretnutia aktívnejšie a po Matouškovej dobrej strele do lapačky Dzubinu už Surový o tri minúty neskôr dostal puk do siete. Jeho teč prišiel po nahodení zo stredného pásma, takže sa pískal ofsajd. Barani pokračovali v aktivite. Najskôr Lunter po peknej kľučke trafil len do betónov brankára súpera a následne veľkú možnosť spálil aj z medzikružia Bortňák. Hneď na to prišla prvá zaujímavá možnosť Maioneho, ktorý najprv stroskotal na Dzubinovi. V devätnástej minúte sa ale dokázal presadiť. Ako obranca sa vydal vysoko napádať a slávilo to úspech, nakoľko zachytil zlú prihrávku súpera, ocitol sa sám pred Dzubinom a s prehľadom vymietol roh brány. Prešlo iba 24 sekúnd a banskobystrické tribúny sa tešili druhýkrát. Branislav Kubka nahodil od modrej a puk cez celú plejádu hráčov prešiel až do siete za úplne prekvapeného martinského brankára. Ak by navyše v poslednej minúte prvého dejstva svoju šancu premenil aj Dávid Buc, mohlo byť prakticky po stretnutí. Zároveň s prvou sirénou sa ešte pochytili Matoušek a Rantanen. Z tohto súboja vyšiel lepšie domáci útočník.

Do druhej tretiny vstúpil Martin veľmi aktívne a okrem niekoľkých šancí aj rýchlo znížil zásluhou Bíleka, ktorý dostal prihrávku spoza brány švihom nedal Bacashihuovi šancu.  Tento entuziazmus mierne upokojil navrátením dvojgólového vedenia v prospech domácich Dalibor Bortňák, ktorý aj s veľkým šťastím prepasíroval puk pomedzi Dzubinove betóny tesne za bránkovú čiaru. Avšak ani nie do minúty opäť na rozdiel jediného presného zásahu upravil skóre Radovan Heizer. Bývalú útočník HC´05 sa presadil tvrdou ranou od modrej čiary. Spomínaný Heizer bol pri chuti a skúšal to z rôznych pozícií. Po ďalšom góle najviac volala situácia dvoch na jedného, kedy vyskúšal blafák, avšak americký brankár Bacashihua ho dokázal vychytať. V poslednej minúte druhého dejstva neuspel ani Tabaček. Ten v situácií dvoch na jedného zvolil strelu, ale bránu minul.

V poslednej časti hry mohol najskôr svoj ďalší gól v drese Banskej Bystrice streliť Buc, lenže vo veľkej šanci stroskotal na Dzubinovi. Na opačnej strane prudko od modrej vypálil fínsky obranca Pulli. Bacashihua mal čo robiť, aby sa rýchlo premiestnil, no nakoniec betónom puk vyrazil. Následne si už domáce tribúny mohli po štvrtýkrát zakričať gól. O ten sa počas presilovej hry postaral Pavol Skalický. Ten si teda pod Urpínom otvoril strelecký účet, keď si vychutnal zoči-voči martinského brankára. O pár minút bolo pre domácich ešte lepšie. Odrazený puk po prihrávke od Skalického pristál pri Bortňákovi a jeho bekhend opäť skončil v sieti. Zverenci trénera Országha si záver užívali a navyše pridali ďalší gól. Bol to priam ukážkový presný zásah, pretože český kanonier po buly vypálil spoza kruhov milimetrovo do rohu brány Dzubinu. V úplnom závere ešte Martinčania mali presilovku piatich proti trom a aj keď si vypracovali  obrovské šance, všetky skončili na pozornom Bacashihuovi. O víťazstvo baranov nepripravilo už nič a tak si pripisujú šiestu výhru v rade.

Povedali po zápase:

Pavel Paukovček (tréner Martina): „Pripravovali sme sa na kvalitný zápas s ťažkým súperom. V prvej tretine boli domáci lepší, pramenili z toho dva góly. V druhej tretine sme niečo zmenili a myslím si, že sme sa dostali do hry, hrali sme dobre. Pri vylúčení sme dostali štvrtý gól a ten nás viac menej položil na kolená. Gratulujem súperovi.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Mali sme dobrý pohyb v prvej tretine. Vytvárali sme si tlak a tlačili sa do brány. Začiatok druhej tretiny bol zlý. Súper nám dal gól. Začali sme tam robiť okná v defenzíve. Nakoniec sme to ubojovali. Štvrtý gól bol zlomový. Bojovnosťou sme Martin do šancí nedostávali. Stav 6:2 je pre súpera krutý, my sme spokojní. Nie úplne všetko v našej hre bolo ideálne.“

Dalibor Bortňák (útočník B. Bystrice, dnes 2+1): „Určite to nebolo jednoduché. Martin má dobrý tím a majú za sebou dobré zápasy. Pripravovali sme sa na nich. Začiatok sme mali dobrý, trošku sme tam zaspali úvod druhej tretiny. Nakoniec to tam napadalo a sú to dobré tri body pre nás.“

Radomír Heizer (útočník Martina, dnes 1+0): „Škoda tohto zápasu, určite sme si nejaký bodík zaslúžili. Rozhodol štvrtý gól, ktorý bol zlomový. Po ňom nám už súper nedal šancu. Všetci chalani do toho dali všetko. Bystrica je silný súper. Bol to fyzicky náročný zápas, ale uhrali sme solídny duel, za aký sa nemusíme hanbiť.“

Najbližšie čaká baranov výjazd do Košíc. Zápas je na programe v utorok 18. októbra o 17.30 hod.