Prvé kolo Tipsport ligy prinieslo veľký šláger. Pod Urpín zavítal bronzový medailista z minulej sezóny, HK Nitra. Každý si ešte spomína na minuloročné tvrdé semifinálové súboje medzi týmito mužstvami. Podobný súboj sa očakával aj tentokrát.

HC´05 iClinic Banská Bystrica – HK Nitra 4:1  (2:0, 0:1, 2:0)

Góly: 1. Zigo (Lamper), 13. Šmach (Zigo, Matoušek), 52. Zigo (Lamper, Matoušek), 55. Galamboš (Sonne, Majdan) – 25. Štefanka (Macík). Zápas sledovalo v Banskej Bystrici 1896 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Sandgren, Ďatelinka, Šmach, Čížek, Gründling, M. Rosandič, Jankovič – Matoušek, Zigo, Lamper – Sonne, Galamboš, Majdan – Lunter, Handzuš, Pašek – Handlovský, Kytnár, Hudec

Zostava HK Nitra: Valent – König, Podhradský, Milam, Mezei, Milo, Ordzovenský, M. Novák, Piačka – Kutálek, Stümpel, L. Novák – S. Saliji, Stloukal, M. Slovák – Bajtek, J. Štefanka, Macík – Buček, Bene, Pupák

BBonline.sk - hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica - HK Nitra - 10.09.2015 - Banska BystricaČestné úvodné buly, na ktoré sa postavili dve legendy oboch tímov Handzuš a Stümpel, vhodil nový šéf Pro-Hokeja Richard Lintner. Domácim hokejistom vyšiel začiatok zápasu na výbornú. Už v 27 sekunde vybojoval puk pri rohu Lamper, posunul ho medzi kruhy na osamoteného Ziga a ten prestrelil Valenta – 1:0. Hneď na to putoval na trestnú lavicu hosťujúci Štefanka. Barani mali prevahu aj po presilovej hre, dobrú šancu mal Majdan, avšak Valent bol na svojom mieste.  Nitra prvýkrát vážnejšie pohrozila v 9. minúte, keď Stümpelov našiel voľného Kutálka, Bacashihua však predviedol výborný zákrok. Pravidlo nedáš – dostaneš sa potvrdilo v 13. minúte, keď Lamper našiel na modrej čiare novú posilu Ondreja Šmacha. Ten nahodil puk na Valenta, ktorý nakoniec skončil za jeho chrbtom. V 17. minúte zahrozil Nitran Novák, gólman domácich však svoje mužstvo podržal. Po prvej dvadsaťminútovke sa tak odchádzalo do šatní za stavu 2:0 pre Banskú Bystricu.

Zverenci trénera Vladimíra Országha si aj v úvode druhého dejstva vypracovali dobré gólové príležitosti, šance Handzuše a Jankoviča však zostali nevyužité. Následne corgoni mohli znížiť náskok domácich, veľkú tutovku mal Lukáš Novák, s jeho strelou z prvej si však poradil výborne chytajúci Bacashihua. Nitrania však nemuseli dlho smútiť, pretože už o minútu neskôr sa po prihrávke Macíka presadil z ľavého kruhu Štefanka a zlomil kúzlo domáceho brankára – 2:1. Baranov inkasovaný gól nakopol k aktívnejšej hre. Najprv sa domáci dostali do prečíslenia dvoch na jedného, avšak Sonne ťažkú prihrávku nespracoval. Následne mal gól na hokejke kapitán Hudec, za prekonaným Valentom však pohotovo zasiahol jeden z hráčov hostí a vyhodil puk spred bránkovej čiary. V 33. minúte dostali hráči HC´05 iClinic výhodu presilovej hry o dvoch hráčov, výraznejšiu príležitosť si však nevypracovali. Po presilovke mohol po dobrej prihrávke Handzuša skórovať Pašek, hosťujúci brankár však jeho strelu kryl. V 35. minúte sa dostal do samostatného úniku nitriansky útočník Stloukal, Bacashihua mu ale vyrovnať nedovolil a držal svoj tím nad vodou. V ďalšom priebehu mali obidve mužstvá svoje príležitosti, obidvaja gólmani ale už do konca prostrednej časti neinkasovali.

BBonline.sk - hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica - HK Nitra - 10.09.2015 - Banska BystricaDo poslednej tretiny vstúpili Nitrania s cieľom duelom minimálne vyrovnať. V 45. minúte sa to mohlo podariť aktívnemu Stloukalovi, no aj po tretíkrát v zápase bol v tomto mikrosúboji úspešnejší americký legionár v bránke domácich. Nasledujúce minúty priniesli vyčkávací hokej z obidvoch strán, žiadny z tímov nechcel spraviť chybu a posadiť tým súpera na koňa. V 52. minúte prišla veľká chyba corgoňov, keď sa dvaja ich hráči zrazili na modrej čiare. Lamper so Zigom sa dostali do prečíslenia, Zigo najprv nastrelil žŕdku a v páde sa potom odrazený puk odrazil od jeho prilby do odkrytej brány hostí – 3:1. Už o necelú minútu odskočili barani svojmu súperovi na rozdiel troch gólov. Valent neskrotil odrazený puk, ktorý získal Sonne. Ten ho krásne posunul Galambošovi a dvadsaťšesťročný útočník už nemal problém skórovať. V záverečných minútach sa barani ešte snažili zvýšiť náskok a potešiť domácich priaznivcov, ale Valenta v bráne Nitry už neprekonali. V úvodnom stretnutí sezóny tak zverenci Vladimíra Országha zvíťazili nad Nitrou 4:1.

V nedeľu 13. septembra pocestujú hokejisti Banskej Bystrice do Košíc, kde ich privíta minuloročný majster. Úvodné buly je naplánované na 17.00 h.