V štvrtom zápase finálovej série play-off nedokázali barani zdolať Nitru pod Zoborom a vyhrať sériu hladko 4:0. Po nájazdoch sa dianie presunulo do Banskej Bystrice. V utorňajšom zápase domáci hráči opäť predviedli strelecký uragán a prakticky trestali corgoňov za každé vylúčenie.

Banskobystričanov čakala v domácom prostredí neľahká a povestne najťažšia úloha, ale úvod zápasu podchytili barani na výbornú. Zamestnávali Šimbocha početnou streľbou, ľahko prenikali cez obranu Nitry, a vytvárali tak na súpera potrebný tlak. Do kariet im nahralo vylúčenie Šišku, v ktorom Selleck tečoval strelu od Slobodu a otvoril strelecký účet. Corgoni sa po inkasovanom góle vzchopili a o minútu neskôr vyroval Buček. V prvej dvadsaťminútovke sme videli množstvo vylúčení na oboch stranách. Na ďalšie vylúčenie doplatili hostia v 16. minúte, keď Faille poslal baranov opäť do vedenia. Do tretice všetko dobré platilo v 19. minúte. Tretiu presilovú hru využil Lunter.

Skvelý výkon domácich pokračoval aj v druhom dejstve. V 23. minúte Šoltés prestrelil Šimbocha a pre hostí začalo byť zle, nedobre. S trojgólovým náskokom prišiel kľud na hokejky Banskobystričanov a corgoni sa vrhali do útoku za útokom. Pozorný Williams držal domácich vo vysokom vedení. Nitrančania boli zrelí na uterák, pretože v 30. minúte Asselin využil štvrtú presilovú hru. Domáci tak naďalej potvrdzovali svoje ofenzívne kvality a trestali vylúčenia domácich. Brankárske štatistiky pokazil o dve minúty neskôr Šiška a znížil na 5:2.

Všetko tak nasvedčovalo tomu, že sa pod Urpínom odohrá posledných dvadsať minút tejto finálovej série. Prvú dôležitú bodku tomuto predpokladu dali Banskobystričania v 44. minúte, keď Bartánus doklepol prihrávku od Luntera a zvýšil na 6:2. Hostia po šiestom góle neprestali hrať, stále bojovali a snažili sa so zápasom niečo urobiť. Bystrickí barani mali zápas plne pod kontrolou, prehusťovali priestor pred Williamsom, blokovali strely a súpera vytláčali len k mantinelom. V závere mohol skompletizovať výsledok Asselin. Jeho strela našla len spojnicu brány. V stretnutí si vysoký náskok barani podržali a dokázali už tretí rok po sebe obhájiť titul majstra.

HC ’05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Nitra 6:2 (3:1, 2:1, 1:0)
– konečný stav série 4:1

Góly: 7. Selleck (K. Sloboda, Bartánus), 16. Faille (Marshall, Higgs), 19. Lunter, 23. Šoltés (Nemčík, Ďatelinka), 30. Asselin (Faille, Higgs), 44. Bartánus (Lunter, Southorn) – 8. Buček (Bortňák, Versteeg), 32. Šiška (Kerbashian, Scheidl). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané).

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Williams – Marshall, Mihálik, K. Sloboda, Southorn, Ďatelinka, Nemčík, Biro – Asselin, Faille, Selleck – Bartánus, Higgs, Lunter – Lamper, Šťastný, Šoltés – Matoušek, Češík, Koper – Surový.

Zostava HK Nitra: Šimboch (23. Hanuljak) – McCormack, Mezei, Morrison, Korím, Versteeg, Rais, Štefanka – Kerbashian, Šiška, Scheidl – Hrušík, Slovák, Fominych – Lantoši, Bortňák, Buček – Hvizdoš, Čaládi, Pätoprstý – Sloboda.

Fotogalériu z majstrovských osláv priamo na štadióne nájdete v samostatnom príspevku: