Hokejisti Banskej Bystrice po výhrach so Zvolenom a v Detve privítali na domácom ľade Liptovský Mikuláš. V stretnutí, kde boli domáci jednoznačným favoritom, však Liptáci svojho súpera nepríjemne hrýzli a takmer sa postarali o prekvapenie.

Ani výborný výkon brankára Liptákov Andreja Košarišťana nedokázal zabrániť výhre baranov

Úvodné dejstvo pod Urpínom veľa hokejovej krásy neprinieslo. Už po 18-stich sekundách putoval na trestnú lavicu hosťujúci Spilar. Barani síce strávili takmer celý čas v útočnom pásme, ale vážnejšiu šancu si vypracovať nedokázali. Liptáci sa prvýkrát Lassilovi ozvali v 6. minúte prostredníctvom šance Jakuba Sukeľa, ktorý nebezpečne zakončoval spred brány. Hostia boli v prvej časti nedisciplinovaní a v 9. minúte na to doplatili. V poradí druhú presilovku využil sedem sekúnd pred uplynutím trestu strelou z pravého kruhu Bartánus, ktorý si otvoril strelecký účet v drese s baranom na hrudi. Z ničoho nič mohli hostia vyrovnať v 13. minúte. Zlú rozohrávku Lassilu zachytil Paukovček, jeho nevýrazný bekhend ale gólman Banskej Bystrice stihol zastaviť. Následne dostali Liptáci možnosť početnej výhody, no tí v nej veľa vody nenamútili.

Domáci nastúpili do druhej časti s menším tlakom. Paradoxne však zo svojej prvej šance udreli Liptáci. Marek Uram dostal v 24. minúte po faule Brejčáka výhodu trestného strieľania, ktoré rutinérsky premenil a vyrovnal stav na 1:1. V 27. minúte mohli hostia už vyhrávať, v prečíslení dvoch na jedného ale Matúša Sukeľa vychytal Lassila. Na druhej strane sa predviedol aj Košarišťan pri úniku Failleho. Hra sa síce prelievala zo strany na stranu, no ani jeden z brankárov nemusel riešiť žiadnu vážnejšiu situáciu. Napriek tomu sa osemnásť sekúnd pred koncom ocitol puk v domácej bráne. Početnú výhodu po faule Bubelu využil strelou od modrej čiary kapitán Liptovského Mikuláša Ján Tabaček.

Do záverečnej dvadsaťminútovky vstupovali zverenci trénera Országha s jednogólovým deficitom. Ten mohol zmazať už v 42. minúte osamotený Surový, ktorý však v tutovke prepálil bránu. Domáci súpera zatlačili a v 43. minúte bolo vyrovnané. Dalibor Bortňák potiahol puk až pred Košarišťana, prihral voľnému Lamperovi a ten už nemal problém skórovať. A nezostalo len pri vyrovnaní. Tlak baranov pokračoval a vyvrcholil počas presilovky, keď Kubkovu strelu za Košarišťana dorazil Lunter. Liptáci mohli okamžite odpovedať, Matúš Sukeľ však zblízka na Lassilu nevyzrel. Banskobystrickí hokejisti boli pri chuti, čo dokumentoval v 50. minúte Miloš Bubela. Ten z ostrého uhla nachytal hosťujúceho gólmana „na hruškách“ a navýšil náskok svojho tímu na dva góly. A to mohlo byť väčšie, Lamper však v 55. minúte trafil iba žŕdku. Liptáci ešte v závere odvolali brankára a skúsili powerplay. Duel ale nezdramatizovali a definitívnu bodku za stretnutím dal 55 sekúnd pred koncom gólom do prázdnej brány Brittain.

Tipsport liga – 8. kolo – Banská Bystrica

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MHk 32 Liptovský Mikuláš 5:2 (1:0, 0:2, 4:0)

Góly: 9. Bartánus (Faille), 43. Lamper (Bortňák), 46. Lunter (Kubka, Hohmann), 50. Bubela, 60. Brittain (Faille) – 24. Uram, 40. Tabaček (Spilar). Zápas sledovalo 2261 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Lassila – Ďatelinka, Kubka, Brejčák, Sedlák, Mihalík, Dame-Malka, Gélinas – Faille, Surový, Lunter – Bartánus, Bortňák, Lamper – Brittain, Bubela, Hohmann – Belluš, Češík, Andrisík – Gabor

Zostava MHk 32 Liptovský Mikuláš: Košarišťan – Suchý, Kurali, Pacalaj, Tabaček, Bača, Devečka, Moravčík – Kriška, Paukovček, Spilar – J. Sukeľ, Langhammer, Števuliak – Uram, M. Sukeľ, Rapáč – Laco, Piatka, Lištiak – Kabáč

Povedali po zápase:

Pavol Paukovček (tréner L. Mikuláša): „O zápase rozhodla druhá polovica prostredného dejstva a začiatok tretej tretiny. V prostrednej časti sme mali veľa šancí, ktoré sme nepremenili. Ak by sme tam skórovali, dýchalo by sa nám lepšie. V tretej tretine sme dostali rýchly gól a po kontroverznom vylúčení za filmovanie sme opäť inkasovali. Tieto dva momenty rozhodli o vývoji stretnutia. Chlapcom nič nevyčítam, bojovnosť a snaha sa im nedá uprieť. Súper je však taký silný, že dokáže potrestať každú našu chybu.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Mali sme dobrý vstup do zápasu. Dostali sme sa do vedenia a mali sme tam ďalšie šance. Druhá tretina bola z našej strany veľmi zlá. Mali sme tam deň otvorených dverí. Hostia sa dostávali do brejkov a mali šance. My sme mali strašne dlhé striedania a neudržali sme tempo. Do tretej časti sme išli s tým, že je to len o jeden gól. Hneď na začiatku sme vyrovnali, čo nás posilnilo. V presilovke sme dotlačili puk do brány a následne sme pridali ďalšie presné zásahy. Som rád, že mužstvo ukázalo v tretej tretine charakter. My si takéto výpadky ako dnes počas druhej časti nemôžeme dovoliť. Znova musíme hrať celých 60 minút. Dnes to zase bolo iba 30-35 minút. To sa nám môže vypomstiť.“

Marek Bartánus (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Žiadneho hráča neteší, keď tak dlho čaká na gól. Je to len na ňom, ako k tomu pristúpi. Na tréningoch som sa snažil dať si záležať na zakončení a som rád, že mi to tam konečne padlo. Hlavne som rád, že sme tento duel zvládli. Bol to náročný zápas a v tretej tretine sme ukázali srdce. My sa už musíme pripravovať na zápas vo Fínsku, kde to bude veľmi ťažké. Bol by som však rád, ak by som skóroval aj tam. Nemôžeme s nimi hrať otvorenú partiu, budeme sa sústrediť na obranu. My potrebujeme, aby každý podal stopercentný výkon a necháme sa prekvapiť.“

Teemu Lassila (brankár B. Bystrice, dnes 21 úspešných zákrokov): „Bol to vyrovnaný zápas. Druhú tretinu sme nehrali dobre. V tretej tretine sme začali hrať ako tím, chodili sme pred bránu, vyhrávali osobné súboje a zaslúžene sme zvíťazili.“

V stredu 4. októbra čaká na baranov výjazd do fínskeho Tampere, kde nastúpia na zápas Ligy Majstrov proti domácej Tappare. Začiatok duelu je stanovený na 18.00 hod.