Semifinále Tipsport extraligy medzi Banskou Bystricou a Nitrou sa v nedeľu za stavu 1:1 presťahovalo pod Urpín, kde domáci hokejisti chceli potvrdiť posledné vydreté víťazstvo spod Zobora a ujať sa vedenia v sérii. Vyrovnanosť oboch tímov však predpovedala dramatický zápas, čo sa napokon aj potvrdilo.

HC’05 Banská Bystrica – HK Nitra 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Góly: 36. Handlovský (Čížek), 44. Kytnár (Kudrna) – 10. L. Novák (Tománek), 32. Bajtek (Pupák), 51. Milo (Pupák). Zápas sledovalo 2841 divákov. Stav série 1:2.

Zostava HC’05 Banská Bystrica: Košarišťan – Čížek, Kousalík, Gründling, M. Rosandič, Jaborník, Bambúch, Guimond, Biro – Hudec, Handzuš, Kudrna – White, Kytnár, Surový – Kafka, Heizer, Handlovský – Matoušek, Zigo, Kadura

Zostava HK Nitra: Valent – Milo, Mezei, Ordzovenský, König, M. Novák, Kuzma, Bednár, Bačík – Pupák, Štefanka, Bajtek – L. Novák, Stümpel, Tománek – H. Ručkay, Školiak, Slovák – J. Ručkay, Lelkeš, Piačka

Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs. HK Nitra - 22.03.2015 - Banska BystricaAktívnejšie do duelu vstúpili Banskobystričania, ktorí mohli ísť do vedenia v druhej minúte po spolupráci Surového a Kytnára. O päť minút neskôr sa na opačnej strane Piačkovi podarilo prejsť cez dvojicu obrancov, no jeho bekhendové zakončenie Košarišťan kryl. Následne mal plné ruky práce aj jeho náprotivok Valent, ktorý si musel poradiť s nebezpečnými strelami obrancov Grundlinga a Bambúcha. V desiatej minúte najprv v dobrej pozícii minul osamotený Slovák priestor domácej svätyne, aby vzápätí po prihrávke Tománeka strelil otvárací gól stretnutia Novák – 0:1. Banskobystričania si v závere úvodného dejstva vytvorili veľký tlak, Valenta ohrozili Kudrna, Surový i White. Zvýšiť náskok mohli ale aj hostia v posledných sekundách po individuálnom prieniku Henricha Ručkaya, ktorého strelu zablokoval Košarišťan.

V dvadsiatej druhej minúte po Novákovej strele a Tománkovom dobiedzaní zachránila baranov konštrukcia bránky. O štyri minúty neskôr počas presilovej hry domáceho tímu mali dobré príležitosti na vyrovnanie Kudrna s Kafkom. Strelu prvého menovaného zneškodnil Valent, českému legionárovi zase v gólovej radosti zabránila tyčka nitrianskej svätyne. V tridsiatej druhej minúte neudržal Košarišťan puk po neveľmi nebezpečnej strele Pupáka z ľavej strany, čo vyžil dorážajúci Bajtek a zvýšil vedenie hostí na 0:2. Vzápätí sa barani do súpera poriadne zahryzli a vytvorili si niekoľko sľubných šancí, tú najväčšiu mal Handlovský, keď Valenta po druhýkrát v stretnutí zachránila tyčka za jeho chrbtom. V tridsiatej piatej minúte sa vo vlastnom oslabení dostal do samostatného úniku Jakub Ručkay, ktorého mikrosúboj s Košarišťanom skončil víťazne pre mladého gólmana. O minútu neskôr nahodil puk na Valenta Čížek a Lukáš Handlovský ho v ťažkej pozícii zrazil do bránky – 1:2. V posledný sekundách prostredného dejstva neuznal rozhodca gól Slováka, nakoľko nitriansky útočník skóroval za pomoci svojej korčule.

Hokej - HC 05 Banska Bystrica vs. HK Nitra - 22.03.2015 - Banska BystricaPo troch minútach tretej tretiny sa za bránkou hostí dostal k puku Kudrna, na jeho pohotovú prihrávku si nakorčuľoval Kytnár a vyrovnal na 2:2. Následne podržali svoje tímy brankári na oboch stranách. Košarišťan najprv zlikvidoval nebezpečnú strelu Školiaka, potom sa predviedol aj Valent pri dobrom zakončení Ziga. Gólman baranov úradoval aj štyridsiatej deviatej minúte pri šanci Mila, ktorý zužitkoval šikovný pas od Pupáka spoza bránky. Rozhodujúci moment stretnutia prišiel deväť minút pred záverečnou sirénou. Pupák sa vo vlastnom oslabení dostal do rohu obrannej tretiny baranov, odkiaľ presnou prihrávkou našiel Mila, ktorý nedostatočne bránený z bezprostrednej blízkosti strelil tretí gól Nitry – 2:3. V päťdesiatej tretej minúte sa Novák s ľahkosťou dostal až ku Košarišťanovi, no domáci brankár svoj tím podržal. Banskobystričania v závere vrhli všetky sily do útoku, ale Nitrania pozorne bránili. Najväčšiu šancu na vyrovnanie spálil minútu a pol pred koncom Handzuš, ktorému sa nepodarilo prepasírovať puk ponad Valentov betón do odkrytej časti nitrianskej bránky.

Banskobystrickí hokejisti sa budú môcť pred vlastnými fanúšikmi rehabilitovať už v pondelok 23. marca vo štvrtom dueli série. Začiatok zápasu je stanovený na 17.00 hod