Po dvoch výhrach z klzísk súperov sa barani predstavili pred vlastnými fanúšikmi v zápase proti Liptovskému Mikulášu. Barani sa po úvodných dvoch prehrách chytili a na víťaznej vlne chceli pokračovať aj s Liptákmi. Tí vstúpili do sezóny skvelo, ale v posledných dvoch zápasoch ťahali za kratší koniec.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MHK 32 Liptovský Mikuláš 3:2 pp (1:2, 1:0, 0:0 – 1:0)

Góly: 2. Andrisík (Bortňák), 40. Surový (Andrisík), 63. Bezúch (Ďatelinka) – 9. Ri. Huna (Ró. Huna), 13. Lištiak (Bobček, Piatka). Zápas sledovalo 2403 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Mikuš, Ďatelinka, Maione, Wishart, Mihálik, Maťuškin, Ťavoda – Hickmott, Surový, Trukhno – Andrisík, Bortňák, Bezúch – Matoušek, Češík, Róth – Ferleťák, Tamáši, Valent

Zostava MHK 32 Liptovský Mikuláš: Križan – Bobček, Mezovský, Nadášdi, Šiška, Kadlubiak, Moravčík, Oravec – Ru. Huna, Ró. Huna, Ri. Huna – Kriška, Sukeľ, Uram – Lištiak, Piatka, Laco – Števuliak, Kabáč, Brezniak – Kadura

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHK 32 Liptovsky Mikulas - 18.09.2016 - Banska Bystrica

Ešte pred úvodným buly sa štadiónom niesla minúta ticha za zosnulého, len osemnásťročného fanúšika Jakuba Cimmermana, ktorý nás navždy deň pred stretnutím opustil. Prešli len necelé dve minúty a domáci už išli do vedenia. Otočka Bortňáka pri mantineli a následná prihrávka pred bránkovisko našla mladého Martina Andrisíka a ten aj so šťastím, keďže puk prepadol Križanovi, strelil svoj prvý gól kariéry v slovenskej najvyššej súťaži. Hra sa prelievala zo strany na stranu, akcie sa striedali na oboch koncoch ihriska, až sa šťastie priklonilo aj k hosťom. Elitný útok MHK v zložení troch bratov Hunovcov dokázal vyrovnať. Strela Richarda Hunu nebola natoľko prudká, ako dobre umiestnená a Bacashihua lovil puk zo siete. Liptovský Mikuláš dokázal priebeh duelu dokonca otočiť, keď využil presilovú hru. Po strele Bobčeka od modrej sa zdalo, že puk tečoval Laco, ktorý sa z gólu aj najviac tešil, ale ten bol nakoniec pripísaný Lištiakovi, ktorý sa puku teda dotkol ako posledný. Okamžite na to sa Ty Wishart pokúsil dostať stav späť do rovnovážnej podoby, avšak nastrelil žrď súperovej brány.

Druhé dejstvo začalo zaváhaním Karola Križana, ale to Bortňák nevyužil. Po vypadnutí puku z lapačky gólmana hostí mohol útočník baranov zakončovať prakticky do prázdnej brány, no minul. Druhýkrát v dueli zvonila tyčka v ušiach hráčov nováčika po strele Mathewa Maioneho. Hráči Banskej Bystrice boli aktívnejšími v prostrednej časti hry, avšak stroskotávali na veľmi dobre chytajúcom veteránovi Križanovi, ktorý svojich spoluhráčov aj napriek spomínanému zaváhaniu držal nad vodou. Hostia naopak veľmi často vyrážali do protiútokov a tie mnohokrát mali prívlastok nebezpečné. Marek Uram mal hneď tri veľmi dobré príležitosti ešte navýšiť vedenie. Najskôr sa nepresadil z úniku, keďže na poslednú chvíľu zasiahol Mihálik len za cenu faulu. Následné nariadené trestné strieľanie však nasmeroval iba do brvna brány Jasona Bacashihuu. Ten udržal nezmenený stav aj o chvíľu na to, pretože ani ďalšia možnosť slovenského útočníka neskončila gólom. Nahodenie spoza brány si americký brankár takmer zrazil do siete, ale po dlhej konverzácii s videorozhodcom, kedy musel byť použitý aj klasický mobilný telefón, sa skóre nemenilo. Domáci tak potrestali protivníka za nepremenené šance v poslednej minúte. Andrisík našiel prihrávkou spoza brány Tomáša Surového a ten prestrelil Križana, ktorému puk opäť prepadol pomedzi telo a ruku.

Juraj Bezúch rozhodol v predĺžení o výhre Banskej Bystrice

Posledné dejstvo gól neprinieslo. Nebolo už také ako druhá tretina, kedy sa akcie striedali, bol to skôr boj. Najväčšie šance prišli v závere. Najskôr Sukeľ dostal skvelý pas pred Bacashihuu, ale ten dokázal jeho veľkú šancu zmariť a následne na druhej strane neuspel tlak v úplnom závere zakončený strelou Mikuša v poslednej sekunde tesne vedľa. Aj v druhom domácom stretnutí baranov v tejto sezóne sa tak za stavu 2:2 išlo do predĺženia. To začalo obrovskou šancou Surového, ktorá ostala nevyužitá, ale následne kapitán hostí Kriška narazil nedovolene zozadu na mantinel Ďatelinku, za čo si išiel sadnúť na trestnú lavicu. Domáci síce presilovku nevyužili, ale tesne po jej skončení prišla zrazená strela od modrej a Juraj Bezúch už nemal problém doraziť puk do prázdnej brány, čím rozhodol o víťazstve Banskej Bystrice 3:2 po predĺžení.

Povedali po zápase:

Marek Uram (útočník Liptovského Mikuláša): „Banská Bystrica hrala veľmi dobre. Vedeli sme, čo nás čaká. Sme radi za bod, ale mrzí nás to predĺženie. Odtiaľto sa body berú ťažko.“

Juraj Bezúch (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Pri góle som dostal krásnu prihrávku od Ivana Ďatelinku a do prázdnej brány sa to už dáva ľahko. Bol to ťažký zápas, prehrávali sme 1:2. Mali sme veľa šancí, no nedokázali sme skórovať. Našťastie sme potom dali rýchly gól na 2:2 a dotiahli to do víťazného konca.“

Martin Andrisík (útočník B. Bystrice, dnes 1+1): „Pošťastilo sa. Som veľmi rád. Tréner mi dal šancu a ja som ju využil. Z môjho prvého gólu mám výborný pocit. Puk sa do brány ledva dostal, ale aj to sa počíta.“

Víťaznú sériu budú môcť barani predĺžiť v piatok 23. septembra v Nových Zámkoch. Úvodné buly je naplánované na 18.00 hod.