Barani nastupovali do šiesteho finálového zápasu s nožom na krku. Ak si chceli predĺžiť sezónu a pomýšľať na titul, museli pred vlastnými fanúšikmi zvíťaziť. V dramatickom zápase nakoniec podľahli Nitre až po nájazdoch a po roku zopakovali zisk strieborných medailí.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Nitra 2:3 po s.n. (1:1, 0:0, 1:1 – 0:0, 0:1)

Góly: 20. Handzuš (Sandgren, Ďatelinka), 53. Lunter (Zigo) – 2. Blackwater (Milam, Laliberté), 49. Blackwater (Slovák, Laliberté). Zápas sledovalo 2841 divákov (vypredané). Nitra vyhrala sériu 4:2 a získala titul.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Šmach, Ďatelinka, Petran, Majeský, Čížek, Gründling, Sandgren, Bezúch – Tománek, Bast, Majdan – Gillies, Kytnár, Hvila – Lunter, Zigo, Matoušek – Bortňák, Handzuš, Bajaruns

Zostava HK Nitra: Lakosil – Milam, Kuzma, Podhradský, Mezei, Baker, Milo, König, Kutálek – Laliberté, Slovák, Blackwater – Ručkay, Beca, Bajtek – Macík, Štefanka, Stloukal – Pupák, Bene, Piačka

BBonline.sk - hokej - Tipsport liga finale - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs.HK Nitra - 23.04.2016 - Banska Bystrica
Nešťastný moment z druhej minúty, kedy Bacashihuovi prepadol puk z hokejky Blackwatera

To, čo baranov zdobilo v prvých dvoch domácich finálových stretnutiach, dnes pod Urpínom predvádzali Nitrania. Už v 2. minúte puk z hokejky Blackwatera prepadol Bacashihouvi a skončil až v bráne. Domáci zostali zaskočení a boli to corgoni, ktorí udávali tempo zápasu. Tí mali viacero príležitostí na zvýšenie svojho náskoku, ale šance Blackwatera, Mezeia či Lalibertého skončili na výborne chytajúcom Bacashihuovi, ktorý sa oklepal z úvodného smolného gólu. Zverenci trénera Országha vyťažili z minima maximum a ešte v závere prvej časti vyrovnali. Sandgrenovu strelu Lakosil vyrazil pred seba, kde stál Handzuš a ten pretlačil puk za jeho chrbát.

Druhá dvadsaťminútovka sa niesla v opačnom duchu, ako tá prvá. Banská Bystrica prebrala opraty zápasu do svojich rúk a Lakosil mal práce vyše hlavy. Nitrania sa snažili hrať na rýchle brejky, tie im ale nevychádzali a domáci gólman Bacashihua bol až na pár výnimiek bez práce. V 33. minúte dostali barani výhodu presilovej hry. Väčšiu šancu si ale nevypracovali a paradoxne práve corgoni mohli pridať gól. Ihneď po skončení trestu sa Milo dostal do samostatného nájazdu, ale jeho zakončenie skončilo vysoko nad bránou. V záverečných minútach druhej tretiny dostali Nitrania výhodu presilovej hry. Domácich hokejistov zavreli v pásme, ale gól aj vďaka pozornému Bacashihuovi streliť nedokázali.

Michal Handzuš v rozhodujúcom samostatnom nájazde trafil iba žŕdku

Barani pokračovali v aktivite aj v tretej tretine, avšak stroskotávali na dobre chytajúcom Lakosilovi. V 47. minúte sa pekne uvoľnil Majdan, ale jeho strelu zlikvidoval hosťujúci brankár. Následne fauloval Handzuš a Nitra dostala výhodu presilovky. V nej zovrela domácich v pásme, Slovák perfektne našiel Blackwatera a ten strelou z prvej prestrelil Bacashihuu – 1:2. Barani vrhli všetky sily do útoku, čo sa im v 53. minúte aj vyplatilo. Zigo nahodil puk Lunterovi, ktorý napriahol z pravého krídla a prestrelil Lakosila. Odpoveď hostí mohla prísť v 55. minúte, Kutálka ale v dobrej príležitosti vychytal Bacashihua. V 59. minúte pohrozil Blackwater, ale gól nedal a tak o víťazovi muselo rozhodnúť predĺženie.

V ňom boli barani jednoznačne lepší. Mali tri čisté príležitosti na strelenie gólu, ale Ďatelinka a dvakrát Tománek nenašli recept na výborne chytajúceho Lakosila. V poslednej minúte mohol rozhodnúť na druhej strane Slovák, s jeho nájazdom si ale domáci brankár poradil.

Nasledovať museli samostatné nájazdy, v ktorých v desiatej sérii skóroval Milam, a keďže domáci Handzuš trafil iba žŕdku, titul putuje do Nitry.