Hokejistom HC´05 Banská Bystrica išlo pred štvrtým duelom štvrťfinálovej série Slovnaft extraligy o veľa. V prípade druhej domácej prehry so Zvolenom by ich najväčší rival viedol na zápasy už 3:1 a pred domácim vystúpením by mal k dispozícii prvý mečbal.

HC’05 B. Bystrica – HKM Zvolen 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)

Góly: 16. Ján Sýkora (Macík, Hudec), 21. Juraj Sýkora (Kubka, Lunter) – 36. L. Zuzin (Kalla, Mahdalík), 45. Čierny (Juraško, P. Zuzin), 57. L. Jurík (Chovan, Škvaridlo). Zápas sledovalo 2 552 divákov. Stav série po štvrtom zápase 1:3.

HC '05 Banská Bystrica - HKM Zvolen, 11.3.2013, Banská BystricaHC ’05 B. Bystrica: Chorošun – Richter, Bambúch, Kubka, Ketner, Predajnianský, Janík, Rosandič, Biro – Macík, Hudec, Ján Sýkora – Juraj Sýkora, Češík, Lunter – Lantoš, Trochta, Danton – Mikolášek, Zigo, Jankovič.

HKM Zvolen: Šimko – Čierny, Juraško, Pichnarčík, Mucha, Hraško, Hertl – P. Zuzin, Brabenec, Podkonický – L. Zuzin, Kalla, Čurilla – Škvaridlo, L. Jurík, Chovan – Puliš, M. Jurík, Ďaloga.

Vidina hrozby mečbalu pre Zvolen pravdepodobne vyburcovala Banskobystričanov k bojovnému vstupu do stretnutia. Ešte pred jeho začiatkom však zahádzali domáci fanúšikovia ľad bryndzovými salónkami, čo spôsobilo jeho krátke oddialenie. Úvodné minúty patrili domácemu tímu. V druhej minúte pri miernom tlaku domácich strieľal na zvolenského gólmana Šimka Janík. Hostia sa zamerali najmä na pozornú defenzívu, nebezpečnejších akcií bolo minimum a v hre oboch tímov bolo veľa nepresností. Z hosťujúcich hráčov bol strelecky aktívny najmä skúsený Ladislav Čierny, ktorého strely zo šiestej a jedenástej minúty v sieti neskončili. V 12. minúte zamieril na trestnú lavicu Mikolášek, Banskobystričanom sa ale hra v oslabení vydarila a neinkasovali. Domác štadión sa zaradoval prvý krát v 16. minúte, keď nepozornosť v obrane hostí potrestal po samostatnom úniku Ján Sýkora. Po inkasovanom góle začali Zvolenčania viac útočiť, domáci sa stiahli do defenzívy. V 17. minúte sa na dvakrát nepresadil Jurík. Poslednou nebezpečnejšou akciou prvého dejstva bola ďalšia nepresná strela Čierneho.

Úvod druhej tretiny vyšiel Banskobystričanom fantasticky. Už po dvoch minútach vystrelil od modrej čiary Kubka a Juraj Sýkora tečoval puk za Šimkov chrbát – 2:0. Hneď z ďalšieho útoku mohol znížiť Kalla, jeho strela však Chorošuna neprekvapila. Ofenzívne snaženie Zvolena následne pribrzdilo vylúčenie Hraška za podrazenie. Presilovkový gól a trojgólové vedenie pre domácich mal na začiatku 24. minúty na hokejke Juraj Sýkora, jeho dorážku však vynikajúco vykryl Šimko. Domáci nevyužili ani ďalšiu presilovú hru po faule Podkonického na Dantona. Rovnako však pochodili aj Zvolenčania, keď lavicu hanby zohrieval Češík. Podkonický sa pri vlastnom oslabení dostal v 30. minúte do úniku, bol faulovaný Kubkom a rozhodca nariadil trestné strieľanie. Veľkú šancu na zníženie stavu skúsený zvolenský útočník prepásol. V 32. minúte chytil nebezpečnú Bambúchovu strelu Šimko, o niekoľko momentov neskôr nevyužil veľkú šancu po prečíslení ani Zigo. V 36. minúte zahrmelo na opačnej strane. Zuzin z ľavej strany z veľkého uhla mieril presne medzi Chorošuna a tyčku k vzdialenejšej žrdi a vrátil Zvolenčanov do hry – 1:2. O minútu neskôr trafil Podkonický po vhadzovaní iba ruského gólmana domácich, z protiútoku zase Češík neprekonal pozorného Šimka. HC '05 Banská Bystrica - HKM Zvolen, 11.3.2013, Banská BystricaMinútu pred koncom druhej tretiny mohol byť zvolenským hrdinom Jurík, Chorošun však pri opakovanej snahe hosťujúceho útočníka z tesnej blízkosti svoj tím podržal.

Prvá presilová hra Zvolena v tretej tretine priniesla vyrovnávajúci gól hostí. Ladislav Čierny vypálil od modrej čiary, gól však napokon pripísali Juraškovi – 2:2. Domácich hráčov tento moment zaskočil a stiahli sa do defenzívy. Veľkú chybu v obrane Banskobystričanov v 46. minúte nepotrestal Chovan a o pár sekúnd neskôr v obrovskej príležitosti ani Jurík so Škvaridlom. V 48. minúte po spolupráci s Brabencom ohrozil Chorošuna Zuzin. Kuriózny gól takmer padol po Hraškovom nahodení puku na domáceho brankára, Chorošun ho postrehol v poslednej chvíli. V 54. minúte vystrelil z dobrej pozície Ján Sýkora a nechal vyniknúť Šimka. V 57. minúte vyvrcholil tlak Zvolena a zároveň smolný zápas pre „baranov“, keď sa presadil zvolenský kapitán Jurík. Strelou z ľavej strany prekvapil ruského strážcu domácej svätyne Chorošuna. V samom závere vyskúšali Banskobystričania hru bez brankára, no bezvýsledne a z cenného víťazstva sa napokon radovali hosťujúci hráči, aj keď v dueli prehrávali už 0:2. Najbližší zápas sa odohrá vo Zvolene vo štvrtok 14. marca od 18.00 h.