Po dvoch zápasoch na východe Slovenska, ktoré skončili triumfami domácich Košíc, sa finálová séria play-off Tipsport extraligy v nedeľu presťahovala pod Urpín. Záujem o vstupenky na historicky prvé vystúpenie baranov v boji o majstrovský titul bol enormný a časti fanúšikov sa napriek veľkému úsiliu nepodarilo dostať ku vstupenkám. Nespokojnosť s organizáciou predaja pred duelom avizoval aj fanklub Košičanov.

HC ’05 Banská Bystrica – HC Košice 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)

Góly: 31. Handlovský (Heizer, Kafka), 36. Čížek (Kudrna, Kytnár), 60. Hudec (Biro, Heizer) – 6. Lapšanský (Hrnka). Zápas v Banskej Bystrici sledovalo 2841 divákov. Stav série 1:2.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Corbeil – Grundling, Guimond, Čížek, Rosandič, Kousalík, Biro – Kudrna, Kytnár, Surový – Hudec, Handzuš, White – Kafka, Preisinger (Heizer), Handlovský – Lamper, Zigo, Matoušek.

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Zostava HC Košice: Hylák – Jánošík, Štrbák, Philipp, Šeda, Cebák, Macejko – Lapšanský, Hrnka, Sojčík – Spilar, Bartoš, Jenčík – Bicek, Suja, Bartánus – Mat. Chovan, Rachůnek, Kutálek

Hosťujúci fanúšikovia sa v úvode zápasu mohli tešiť z aktivity svojich miláčikov. Corbeila v bránke domácich v krátkom slede preverili strelecké pokusy Jenčíka, Šedu a Suju. V šiestej minúte ešte nevyšla koncovka Kutálekovi, z následného útoku sa však už Košičania dočkali vedúceho gólu. Corbeil spoza bránky vyhodil puk iba k Lapšanskému, ktorý ho pohotovo poslal do odkrytej bránky domácich – 1:0. V desiatej minúte mohlo udrieť na opačnej strane, no po spolupráci s Hudecom neuspel pred Hylákom Handzuš. Vedenie Košíc mohol v šestnástej minúte zvýšiť Bartánus, ktorý sa bezprostredne po návrate z trestnej lavice dostal so samostatného úniku, Corbeilovi však v poslednej chvíli prišiel na pomoc vracajúci sa Hudec.

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Prostredné dejstvo začali domáci hokejisti úspešne zvládnutou hrou v oslabení. V dvadsiatej piatej si Handzuš vyskúšal úlohu asistenta pri kombinácii s Hudecom, ktorý nezakončil presne. O dve minúty neskôr, počas presilovky Banskobystričanov sa na Corbeila rútil osamotený Jenčík. Kanadský gólman si ale umne postrážil priestor medzi betónmi a nepripustil druhú košickú radosť. V tridsiatej prvej minúte sa potvrdilo známe pravidlo „nedáš – dostaneš“, keď sa v obrannej tretine Košíc k odrazenému puku dostal Handlovský a z pravého kruhu ho pohotovo poslal za Hylákov chrbát – 1:1. Následný tlak baranov priniesol na banskobystrický zimný štadión druhú gólovú radosť v tridsiatej šiestej minúte, keď Čížekovu neveľmi prudkú strelu od modrej čiary na prekvapenie všetkých zastavila až košická sieť – 2:1. Pol minúty pred druhou sirénou po ďalšej chybe v početnej výhode hrajúcich domácich takmer vyrovnal unikajúci Jenčík.

HC '05 Banska Bystrica - HC Kosice, hokej 2015 | REGIONAL MEDIA, s.r.o.Do poslednej časti hry vyrukovali Banskobystričania s opatrnou hrou a pozorne bránili najtesnejší náskok. Napriek tomu stále hrozili z nebezpečných protiútokov. Pri jednom z nich sa v štyridsiatej siedmej minúte dostal do zakončenia White, ktorý poslal puk mimo Hylákovej svätyne. Košický gólman vzápätí musel zasahovať aj pri strelách Matoušeka so Zigom. Dve minúty pred koncom stretnutia sa pri najväčšej príležitosti Košičanov v treťom dejstve vyznamenal Corbel, ktorý lapačkou zmaril koncovku dobre mieriaceho Lapšanského. V samom závere stiahol úradujúci majster z ľadovej plochy Hyláka a všetku svoju snahu sústredil na strelenie gólu, čo využil Hudec na stanovenie definitívneho rezultátu duelu – 3:1. Domáci kapitán tak do bodky potvrdil svoje vlastné slová, ktoré počas štátnej hymny vyvesili na plot vo forme transparentu fanúšikovia Banskej Bystrice: „My sme Bystrica, my sa nevzdávame!“