Pred exhibičným All Star víkendom Tipsport ligy, kde sa po novom zúčastní aj útočník Tomáš Zigo, sa barani v rámci 41. kola našej najvyššej hokejovej súťaže stretli s hokejistami Popradu.

Bilancia vzájomných súbojov z tohto ročníka bola vzácne vyrovnaná (2-2), navyše išlo aj o stret tabuľkových susedov. Bystričania v posledných dňoch akoby strácali formu, keď aj vinou zranení uhrali z posledných štyroch duelov len dva body. Lepšie na tom neboli ani hostia, ktorí striedali lepšie výkony so slabšími a preto sa dal pod Urpínom očakávať dramatický duel.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. HK Poprad 8:2 (3:2, 2:0, 3:0)

Góly: 7. Ďatelinka (Ambroz, Andrisík), 12. Kytnár (Majdan, Lucenius), 16. Čížek (Kytnár), 22. Hvila (Kytnár), 39. Majdan (Zigo, Pujacs), 43. Ďatelinka (Sandgren, Zigo), 52. Ďatelinka (Majdan), 55. Majdan (Zigo, Sandgren)7. Kroták, 8. Štrauch (Paukovček, Rapáč). Zápas sledovalo 1948 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Sandgren, Ďatelinka, Šmach, Pujacs, M. Rosandič, Čížek, Košecký – Lucenius, Zigo, Majdan – Bast, Kytnár, Hvila – Ferleťák, Surový, Lamper – Andrisík, Adamčík, Ambroz

Zostava HK Poprad: Kostúr – Suchý, Dinda, Gáborčík, Fabian, Malina, Šterbák, Briják – Bartečko, Heizer, Koyš – Kroták, Bajaruns, Paločko – Rapáč, Paukovček, Štrauch – Achs, Toma, Števuliak

Hokej - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. HK Poprad - 22.01.2016 - Banska Bystrica
Gól hosťujúceho kapitána Krotáka odštartoval gólovú smršť

Mnohopočetná maródka na domácej strane znamenala, že až piati juniori sa dostali do zápasovej zostavy. Po oťukávacom začiatku sa všetko podstatné začalo diať od siedmej minúty, kedy v priebehu 42-sekúnd padli až tri góly. Najprv sa hosťujúci kapitán Kroták presadil rovno z buly a otvoril skóre stretnutia. Barani odpovedali expresne rýchlo, o štrnásť sekúnd zásluhou delovky Ďatelinku. To ale nebolo všetko, na začiatku 8. minúty vystrelil z pravej strany Štrauch a poslal Poprad opäť na koňa. Gólová prestrelka pokračovala, v 12. minúte sa po peknej prihrávke Majdana spred bránkoviska presadil Kytnár – 2:2. Štyri minúty pred koncom prvého dejstva sa dostali barani prvýkrát do vedenia, keď po vyhratom buly napriahol Čížek a jeho strela skončila až za Kostúrom.

Na začiatku druhej časti sa z pravého krídla presadil strelou pomedzi betóny Hvila a zvýšil náskok domácich. Po tomto góle sa roztrhlo vrece s nedovolenými zákrokmi. Najprv dostali 67-sekundovú výhodu o dvoch hráčov Bystričania, ktorí ju ale nevyužili. Následne mohli skórovať kamzíci, to by ale museli premeniť aspoň jednu zo štyroch presiloviek, z toho aj 56-sekundovú o dvoch mužov. Presilovkové „prekliatie“ nakoniec zlomil až minútu pred záverom tretiny Majdan, ktorý strelou z prvej po piatykrát prekonal Kostúra.

Ivan Ďatelinka proti Popradu zaznamenal svoj premiérový hetrik v kariére

Aj záverečná tretina priniesla korenie v podobe gólov. V 43. minúte našiel Sandgren z ľavej strany voľného Ďatelinku a ten svojím druhým presným zásahom v stretnutí zvýšil náskok domácich. V 47. minúte mohol Toma ešte vykresať iskierku nádeje pre kamzíkov, ale Bacashihua výborným zákrokom podržal svoje mužstvo. Góly ale padali naďalej. Prišla 52. minúta, z modrej čiary napriahol Ivan Ďatelinka a jeho strela aj vďaka teču jedného z hráčov hostí skončila v sieti. Obranca domácich Ďatelinka týmto zásahom zaknihoval hetrik. Skóre následne ešte upravil Majdan, ktorý pridal ôsmy presný zásah pre domáce farby. Bystričania aj v oklieštenej zostave zdolali Poprad vysoko 8:2.

Juraj Halaj (asistent trénera Popradu): „Ťažko zhodnotiť dnešný duel. V druhej tretine sme sa pokúsili o zvrat, ale nepodarilo sa nám streliť gól. Súper bol dnes jasne lepší. Teraz príde pauza, ktorá nám padne vhod. Hráči si po tých ťažkých zápasoch môžu oddýchnuť.“

Vladimír Országh (tréner B. Bystrice): „Aj keď výsledok hovorí jasne v náš prospech, tak ten zápas taký jednoznačný nebol. Opäť sme mali pomalší rozbeh. Dôležité bolo, že sme na súperove góly dokázali rýchlo reagovať. Boli sme veľmi efektívni. Rozhodujúca bola druhá tretina, keď sme ustáli početné presilovky Popradu. Hneď na to sme dali piaty gól a v záverečnej časti sme si to už ustrážili. My chceme ísť naďalej a dnes to bolo aj z tabuľkového postavenia dôležité stretnutie. Pre nás je pozitívne, že sme dnes zvíťazili, pretože nám predtým ušlo veľa bodov. My si taktiež potrebujeme do ďalších zápasov oddýchnuť a tento výsledok je dôležitý hlavne z hľadiska psychiky. Na zranenia sa vyhovárať nechcem, tie sú súčasťou každého klubu. Musím pochváliť aj juniorov, ktorí svoju úlohu zvládli. Je otázne, kto zo zranených hráčov by mohol nastúpiť na nasledujúci duel. Tie zranenia boli dlhodobejšie a nechceme to zbytočne urýchľovať. Dúfame, že aspoň dvaja by sa mohli vrátiť.“

Milan Kytnár (kapitán B. Bystrice, dnes 1+2): „Dnes to potiahli prvá a druhá lajna. V dôležitom zápase ako je tento sa ukazujú tí hráči, na ktorých sa to stavia. Ale musím pochváliť aj juniorov, ktorí keď išli na ľad, tak si urobili svoju prácu. Dnes som dostal kapitánske céčko ja, ale je úplne jedno, kto ho nosí. Ďateľ (Ivan Ďatelinka pozn.) si už nejaké podpichovačky vypočul počas tretej tretiny, ale ten hetrik mu spočítame a lacné to určite nebude.“

Ivan Ďatelinka (obranca B. Bystrice, dnes 3+0): „Ja chcem dnes pochváliť všetkých hráčov. Každý, kto tu je, tak bojuje o svoje miesto v zostave a tím vytvára konkurenciu, tak to má byť. Ja som rád, že mi to tam dnes padalo. Až neskôr mi došlo, že som strelil hetrik. Prvý gól bol z buly, druhý po krásnej nahrávke do prázdnej brány a tretí bol o šťastí. Hlavné je, že som pomohol mužstvu a zvíťazili sme. V áčku je to môj premiérový hetrik. Chlapci mi to už naznačovali, že mi to zrátajú.“

Najbližšie sa zverenci trénera Vladimíra Országha predstavia až v piatok 29. januára, keď pod Urpínom privítajú poslednú Skalicu. Začiatok zápasu je stanovený na 17.30 hod.