Na poslednú nečakanú domácu prehru s Popradom 5:6 po predĺžení chceli barani čo najskôr zabudnúť. V ďalšom súboji sa pred vlastnými fanúšikmi chceli rehabilitovať. V ceste im však stál nevyspytateľný súper z Martina, ktorý ťahal trojzápasovú šnúru výhier.

HC´05 iClinic Banská Bystrica vs. MHC Martin 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)

Góly: 13. Lunter (Bortňák, Kafka), 14. Trukhno (Hickmott, Buc), 25. Lamper (Matoušek, Cebák), 35. Kafka (Bortňák, Lunter) – 33. Mráz, 46. Varga (Galamboš, Markovič). Zápas sledovalo 2164 divákov.

Zostava HC´05 iClinic Banská Bystrica: Košarišťan – Maione, Wishart, Matushkin, Mihalik, Ďatelinka, Cebák, Ťavoda, Luža – Hickmott, Trukhno, Buc – Kafka, Bortňák, Lunter – Matoušek, Češík, Lamper – Belluš, Sarault, Tománek

Zostava MHC Martin: Dzubina – Pulli, Dvořák, Rusina, Brňák, Salija, Leško, Pacalaj, Fabian – Rapáč, Heizer, Koyš – Markovič, Galamboš, Varga – Korostin, Pokrivčák, Dlouhý – Rzavský, Surovka, Mráz

Hokej - Tipsport liga - HC 05 iClinic Banska Bystrica vs. MHC Martin - 22.12.2016 - Banska Bystrica
Pred úvodným buly odovzdal riaditeľ HC´05 Michal Longauer výťažok z dražby špeciálnych vyšívaných dresov v sume 2000 eur občianskemu združeniu Človiečik

Vianočnú víťaznú rozlúčku mohla domácim narušiť mohla narušiť chyba v zadných radoch už po sedemdesiatich sekundách hry, ale Varga, ktorý sa ocitol sám pred Košarišťanom, napálil z prvej iba jeho lapačku. Do prvej formácie po odchode kapitána Tomáša Surového zaradený Trukhno sa pomaly dostával do tempa a snažil sa prebrať taktovku. V siedmej minúte ešte pálil iba do pripraveného Dzubinu, ale gólu sa barani zakrátko predsa len dočkali. Dalibor Bortňák našiel presnou prihrávkou od mantinelu Mária Luntera a ten nestrážený pred bránkoviskom trafil okolo gólmana Martinu k žrdi. Prešlo iba 77 sekúnd a tribúny sa tešili opäť. Tentoraz sa ruský center Trukhno natlačil do modrého územia pred svätyňou MHC a na dvakrát puk zodvihol za Dzubinu do siete.

Martinčanov do stretnutia nedostala ani presilovka v úvode druhého dejstva, kedy si dve minúty odsedel Matoušek a tak domáci trestali. Konkrétne Patrik Lamper, ku ktorému bola priklonená aj šťastena, keďže jeho strela sa od obrancovej korčule ukážkovo odrazila krásnym oblúčikom za Dzubinu, ktorý zostal prekvapený a bez šance. Postupom času sa do hry dostala aj nervozita, ale Martinu sa podarilo korigovať, keď v 33. minúte vystihol prihrávku banskobystrických obrancov Richard Mráz, ušiel až pred Košarišťana a peknou strelou švihom do rohu brány znížil. Na rozdiel troch gólov sa ale hráči Banskej Bystrice dostali opäť už o dve minúty. Lunterovo strelu ešte Bortňák pri žŕdke do siete nedostal, ale úplne voľný Kafka nemal problém puk upratať spred bránkovej čiary za ňu. Odpovedať nedokázal o pár sekúnd neskôr počas presilovej hry Martinu obranca Brňák, ktorý opečiatkoval tyčku a tak mali domáci pred poslednou časťou hry sľubný náskok.

Petr Kafka pridal k asistencii na úvodný gól Luntera aj presný zásah v 35. minúte

Súpera na dostrel nepustili až do konca stretnutia, aj keď Varga dokázal v 46. minúte znížiť. Šikovný krídelník dokázal tečovať puk ku Košarišťanovej žrdi a ten už lapačkou nedokázal zasiahnuť. Aktivita baranov napriek tomu neustávala a hráči sa stále tlačili do zakončenia. Matej Češík s vidinou prvého tohtosezóneho gólu tečoval nahodenie iba do betónov Dzubinu a následne neuspel ani s dorážkou. Svoj gólový účet si taktiež nerozšíril Kanaďan Jordan Hickmott, jeho samostatný nájazd martinský gólman vystihol. Hostia v závere ešte Dzubinu z brány odvolali, ale do žiadnych väčších šancí sa nedostali. Banská Bystrica sa tak pred Vianocami naladila na víťaznú vlnu, keď porazila Martin 4:2.

Povedali po zápase:

Pavel Paukovček (tréner Martina): „Prvých desať minút bolo z našej strany pomerne dobrých. Potom sme po chybe dostali gól, následne druhý, kedy nás súper dostal pod tlak. Banská Bystrica bola od tej desiatej minúty lepšia, jej hráči boli aktívnejší na puku. My sme prvú tretinu dokopy nemali nič. Pozitívom je, že sme sa vrátili do zápasu gólom na 1:3, ale smolným gólom na 1:4 sa súper znova dostal na koňa. Tretiu tretinu sme podali solídny výkon, zápas zdramatizovali. Škoda, že nám tam nič nepadlo. Gratulujem súperovi k víťazstvu a prajem všetkým šťastné a veselé Vianoce.“

Vladimír Országh (tréner B, Bystrice): „Prvých desať minút bolo vyrovnaných, potom sme sa začali tlačiť do brány, vytvárať si šance a dali sme dva góly. V druhej tretine sme mali veľa vylúčení a trochu nás to pribrzdilo. Súper sa dostával späť do zápasu, v niektorých chvíľach nás podržal Košarišťan. Potom sme si znova vytvorili šance nátlakovou hrou, dali sme opäť góly. V tretej tretine súper zacítil, že môže niečo uhrať, tak vyvinul tlak. My sme to ustáli. Som spokojný s výsledkom a vo väčšine aj s predvedenou hrou. Hrali sme proti kvalitnému súperovi, ale o krôčik sme boli lepší. Chcem zapriať všetko dobré fanúšikom slovenského hokeja. Veľa zdravia, šťastia v týchto vianočných sviatkoch.“

Vjačeslav Trukhno (útočník B. Bystrice, dnes 1+0): „Cítil som sa dobre. Hral som s dvomi kvalitnými hráčmi. Celý tím podal konzistentný výkon, ale s Jordanom a Dávidom sa hrá veľmi dobre. Bola to zmena iba v tom zmysle, že som hral s inými hráčmi. Užíval som si to.“

Najbližšie sa barani predstavia v pondelok 26. decembra na ľade Liptovského Mikuláša. Začiatok stretnutia je naplánovaný na 17.00 hod.