V Banskej Bystrici sa na štyri dni stretli talentovaní nadšenci umenia pohybu.

Parkour Meeting - 23.07.2016 - Banska Bystrica

Banskú Bystricu obsadili na štyri dni parkouristi. Od 14. do 17. júla sa totiž na Zimnom štadióne v Hale B konal už šiesty ročník medzinárodného stretnutia nadšencov umenia pohybu, Parkour Meeting Banská Bystrica 2016. Prilákal nielen 119 účastníkov zo Slovenska a Česka, medzi ktorými nechýbalo ani 29 dievčat vo veku už od deväť rokov, ale aj desiatky záujemcov z radov verejnosti.

„Pre parkouristov boli aj tento rok pripravené tréningy v parku pod Pamätníkom SNP a workshopy rôznych techník, od základných preskokov, rollov, až po zložitejší tréning na hrazdách či históriu parkouru, ktoré viedli samotní účastníci. Špeciálny workshop pre dievčatá mal aj náš hosť, Francúz Yoann „Zephyr“ Leroux,“ uviedol organizátor Dávid Lupták, ktorý vyzdvihol jeho priateľskosť, komunikatívnosť a ochotu, pricestovať na akciu bez nároku na honorár. „Zanechal nám aj krásne posolstvo: „Byť štítom pre slabších“,“ doplnil.

Zaujímavosťou tohto ročníka bolo aj uvedenie novej parkourovej piesne Umenie pohybu, ktorú zložil mladý bratislavský raper Player. Odznela práve na štvrtkovom otvorení akcie. Mladí skokani sa však podujali aj na ďalšiu špecialitu. Svoje schopnosti predviedli Bystričanom na flash mobe priamo na Námestí SNP, kde sa predstavili v piatok krátko po 17-tej. V improvizovanej exhibícii naplno využili svoje umenie prekonávať prekážky, saltá, chôdzu po rukách a vlastný priestor dostali aj dievčatá.

Parkour Meeting - 23.07.2016 - Banska Bystrica

„Čo sa týka verejnosti, tento rok Meeting pritiahol oveľa viac záujemcov ako po minulé. Do tréningu so skúsenejšími parkouristami sa vo vyhradených časoch zapájali hlavne mladšie deti od 5 do 12 rokov, no našli sa aj vysokoškoláci. Starších zase skôr zaujímala filozofia parkouru,“ dodal Lupták so slovami, že jedným z cieľov akcie je aj šírenie osvety o dostupnosti tejto nesúťažnej disciplíny.

Okrem spoločného tréningu a vymieňania si skúseností parkouristi zažili aj veľa zábavy. Čakala ich nočná túra na Urpín, viacerí neodolali kúpaniu sa v Hrone, no schopnosti svojich tiel preverili aj pri stavaní ľudskej pyramídy či pretekoch „dážďoviek“ v spacákoch. „Nakoniec samotní účastníci, v duchu hesla „buď silný, aby si bol užitočný“, pomohli so skladaním prekážok v hale a pomohli nám tak s úspešným zavŕšením akcie, za čo im veľmi ďakujeme,“ dodal Lupták.

Ďalšie fotografie a video z podujatia nájdete aj v reportáži portálu BBonline.sk.