Prezident Andrej Kiska, česká hlava štátu Miloš Zeman či ďalší najvyšší predstavitelia Slovenska i ostatných blízkych krajín nechýbali na piatkovom slávnostnom zhromaždení, ktoré si pripomenulo 70. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania.

006Do Banskej Bystrice prišli desiatky delegácií a tisíce návštevníkov, čo si vyžiadalo výrazné dopravné obmedzenia v centre mesta. Samotné oslavy mali pokojný priebeh. Prekvapil len neskorý príchod poľského prezidenta Branislava Komorowského, ktorý napokon položil veniec mimo hlavnej pietnej spomienky až popoludní. Na mieste sa špekulovalo o jeho snahe vyhnúť sa priamemu stretnutiu s ruským ministrom obrany. Práve Sergej Šojgu bol jedným z najsledovanejších hostí tohtoročných osláv. Jeho návšteva Slovenska sa ale napokon nezaobišla bez problémov, keď jeho lietadlo najskôr nedostalo povolenie na prelet cez Poľsko späť do Ruska.

Viac rušno bolo v ďalších častiach Banskej Bystrice. Proti fašistickým prejavom protestovali ulicami mesta predstavitelia ľavicovej strany Vzdor. Pozornosť si v čase návštevy množstva významných štátnikov či veľvyslanca USA, protiamerickým transparentom, vypýtal i Úrad BBSK. Jeho predseda prostredníctvom svojho hovorcu len nedávno prirovnával cvičenie amerických vojsk k štyridsaťročnej okupácii Slovenska, ktorá začala v roku 1968.

Zahraničné delegácie po oficiálnom programe osláv SNP primátor Peter Gogola hostil na banskobystrickej radnici. Kultúrny program v parku pod Pamätníkom SNP však pokračoval až od večerných hodín. V rámci neho vystúpili napríklad SĽUK, Alexandrovci či Boban i Marko Markovič orchestra s balkánskou hudbou. Oslavám prialo aj počasie, a tak prilákali i množstvo samotných Banskobystričanov.

[youtube LuuXtB8Cgq8 640 390]

Oslavy 70. výročia SNP budú pokračovať aj počas víkendu. Pri tejto príležitosti sa konajú aj tohtoročné medzinárodné letecké dni SIAF 2014 na letisku Sliač. Samotné oslavy v Banskej Bystrici budú pokračovať v sobotu na Námestí SNP podvečernou rekonštrukciou vojenskej mobilizácie a v nedeľu popoludní potom pri železničnej stanici v Šalkovej zasiahne do bojov aj pancierový vlak Štefánik. Viac o programe osláv SNP nájdete v staršom článku tu…