Volejbalisti ŠVK Tatran Banská Bystrica – Slovenská Ľupča zaknihovali v piatok doma pred plným hľadiskom prvú výhru medzi slovenskou elitou. V súboji dvoch mladých mužstiev zdolali súpera z Trenčína.

V piatok 20. októbra zavítalo do Slovenskej Ľupče mužstvo Strednej športovej školy Trenčín, ktoré je zároveň republikovým družstvom. Tím Projektu Slovenskej volejbalovej federácie združuje mladých, talentovaných volejbalistov. Tím bystricko-ľupčianskeho Tatrana je však taktiež zložený z mladých hráčov, odchovancov banskobystrického volejbalu.

Premiérová sezóna v extralige je pre zverencov bývalého, úspešného reprezentanta Martina Nemca náročná, nakoľko čelia omnoho skúsenejším súperom a pred súbojom s trenčianskym Projektom získali v štyroch kolách len dva sety.

V úvode piatkového duelu 5. kola bodovali obe mužstvá prevažne po chybách súpera. Domáci sa postupne dostali do vedenia a po úseku 7 – 1 viedli o 7 bodov (18 – 11). Hostia sa vo zvyšnom priebehu prvého dejstva priblížili maximálne na 4 body a hráči Tatrana si už v koncovke zisk prvého setu postrážili.

Bystričania v druhom sete pokračovali v dobrom výkone, čoho výsledkom bolo vedenie 11 – 5 a neskôr 14 – 9. Súper z Trenčína následne druhú časť zdramatizoval znížením na 18 – 17, ale domáci obrat nedopustili a dotiahli do úspešného konca aj druhú sadu.

V treťom sete sa mužstvá striedali v tesnom vedení a pred koncovkou platil stav 20 – 21. Nasledujúce dve, dôležité výmeny patrili hosťom, ktorí oddialili radosť Tatrana z prvej výhry znížením na 2:1 na sety.

Hráčov ŠVK Tatran však táto komplikácia nepoložila. Do štvrtého setu vstúpili správnou nohou a hoci dovolili súperovi vyrovnať na 8 – 8, v ďalšom priebehu si pomohli 5-bodovou sériou na 15 – 9. Mladý slovenský výber z Trenčína sa však nevzdal a kontroval šnúrou, ktorou vyrovnal na 15 – 15. Vyrovnaný priebeh sme sledovali aj v nasledujúcich minútach, a tak sme sa dočkali dramatickej koncovky. Hostia sa po prvýkrát vo štvrtom sete ujali vedenia, ale Bystričania kľúčové momenty zvládli, keď zápas uzavreli 4-bodovou šnúrou na 25 – 22.

Volejbalisti ŠVK Tatran Banská Bystrica – Slovenská Ľupča sa tak pred plnou halou mohli tešiť zo svojej prvej výhry v extralige. Tréner Martin Nemec označil za hráča zápasu na strane domácich Mareka Machovca.

Povedali o zápase

Martin Nemec, tréner ŠVK Tatran pre BBonline.sk: „Som veľmi rád za tento klub a chalanov, ktorí si to naozaj zaslúžia. Pracujeme veľmi tvrdo týždeň čo týždeň, máme toho za sebou kopec. Chalani hrajú a pracujú ako jeden naozaj zdravý kolektív a veľmi si zaslúžili toto víťazstvo. Som veľmi šťastný za obec Slovenská Ľupča, za Banskú Bystricu, za tím a celý klub. V kľúčových momentoch sa ukázalo, že spoliehať sa na vlastné volejbalové umenie sa vypláca. Chalani si v rozhodujúcich momentoch zachovali chladnú hlavu a verili v seba. Prekonali ten ťažký moment v koncovke zápasu a dokázali zvíťaziť. Takýto krôčik je síce maličký a trvá krátko, trvalo nám to veľmi dlho, ale je to odrazom práce, ktorú odvádzajú posledné týždne a mesiace.“

Marek Machovec, hráč zápasu ŠVK Tatran pre BBonline.sk: „Celkom sme sa trápili na prihrávke, ale v koncovke štvrtého setu sme mali viacej šťastia. Toto víťazstvo nás určite potešilo a posunie nás dopredu. Máme čo zlepšovať, ale bolo to fajn. Mali sme dobrú obranu na sieti, takisto sme toho dosť pochytali v poli, čiže sme mohli dohrávať, a to bolo asi kľúčové. Pôsobenie v extralige je pre nás ako nováčika náročné, keďže máme mladý tím, ale myslím si, že sa každým zápasom posúvame pomaly ďalej. Prvé víťazstvo určite dodá celému tímu veľa energie a budeme viac bojovní v ostatných zápasoch.“

Marek Kardoš, tréner SŠŠ Trenčín-Projekt RD SVF pre svf.sk: „Bohužiaľ, je to hra chýb. V treťom sete sme začali lepšie servovať a prihrávať, ale vo štvrtom sme urobili v koncovke chyby a duel prehrali. Mrzí ma to, ale domáci vyhrali zaslúžene.“

Niké Extraliga muži – 5. kolo – piatok 20.10.2023, 18.00 h – Slovenská Ľupča

ŠVK Tatran Banská Bystrica-Slovenská Ľupča – SŠŠ Trenčín-Projekt RD SVF 3:1 (18, 20, -23, 22)

Analýza bodov: Útoky: 48 – 39. Esá: 7 – 7. Bloky: 10 – 7. Chyby súpera: 33 – 32. Rozhodovali: Smolko a Niklová. Diváci: 300.

Zostava ŠVK Tatran a body: Hlaváč 2, A. Veselý 13, Baslár 17, Badáň 12, Záchenský 7, Machovec 8, libero Sýkora (Vikhliaiev 6, M. Veselý). Tréner: M. Nemec.

Zostava SŠŠ Trenčín a body: Belas, Gábor 8, Šatka, Pijaček 7, Brzáč 18, D. Stríž 7, libero F. Makónyi (Belička 3, M. Macko 5, Kapina 4, Fris 1). Tréner: M. Kardoš.

Hráči zápasu: Marek Machovec (ŠVK Tatran Banská Bystrica-Slovenská Ľupča) – Jakub Brzáč (SŠŠ Trenčín-Projekt RD SVF)