Hokejisti HC ’05 Banská Bystrica zaznamenali v piatok v Nitre prehru, na ktorú sa bude ešte dlho spomínať. Vyrovnali negatívny klubový rekord z roku 2013.

Po prvej tretine ešte situácia kritická nebola. Nitrania v nej skórovali dvakrát, keď v 6. minúte otvoril skóre z dorážky Brent Gates a v 13. minúte zvýšil na 2:0 prudkou strelou Alex Cotton, pre ktorého to bola premiéra v drese Nitry. Medzitým domáci spálili ešte dve tutovky.

V 25. minúte pridal tretí gól domácich Samuel Buček, keď sa uvoľnil sťahovačkou a prekonal Filipa Belányiho. V 29. minúte sa baranom podarilo znížiť na 3:1 v presilovke zásluhou Marcusa Velu, ktorý zľava po prihrávke Lukea Adama prestrelil Libora Kašíka. Nádej hostí na bodový zisk však rýchlo zhasla. Nitrania totiž pridali v druhej tretine ešte štyri góly. V 31. minúte sa po návrate z trestnej lavice presadil Robert Jackson, ktorý skóroval opäť v 33. minúte, tentokrát v presilovke. Na 6:1 zvýšil v 38. minúte presným tečom Stephen Harper. O siedmy gól v Belányiho sieti sa 8 sekúnd pred koncom prostrednej časti postaral Tomáš Hrnka.

Autor foto: Jakub Kania

Desiatke barani nezabránili. V 48. minúte pridal svoj druhý presný zásah Harper, keď skóroval z dorážky. O vyše minútu neskôr sa medzi dvojgólových strelcov zaradil aj Buček, taktiež po dorážke. Desiaty gól v bránke HC ’05 bol zároveň hetrikový, keďže ho mal na svedomí Jackson, ktorý zakončil exhibičnú akciu na jeden dotyk.

Štatistik banskobystrického hokeja Peter Súkeník vypátral, že barani prehrali pred piatkovým duelom v Nitre výsledkom 1:10 len raz. Súčasný tím HC ’05 vyrovnal negatívny rekord zo 17. februára 2013, kedy vtedajší barani utŕžili takýto debakel na ľade Skalice.

Ivan Švarný, tréner HK Nitra pre hokejportal.net„Veľmi dobrý zápas už od jeho začiatku, kedy sme mali kopec šancí. Chalani od prvej minúty dodržiavali všetky pravidlá a herný plán. Od druhej tretiny sme rozbehli gólostroj a bola radosť sa na to pozerať. Aj za nás trénerov hovorím, že to bola radosť trénovať.“

Doug Shedden, tréner HC ’05 Banská Bystrica pre hokejportal.net: „Nikto nechce zažiť takýto zápas. Súper nás strápnil, ale asi sme si to spôsobili sami našim výkonom. Súper to len využil. Na konci zápasu nasadzovali svojich najlepších hráčov. Chceli nás strápniť a hrali tak, aby nám dali aj pätnásť gólov, nie len desať. Nie často sa vidí, aby v posledných minútach bola na ľade najlepšia päťka za takéhoto stavu. V profesionálnom hokeji takto nemôžete strápňovať súpera a my si to zapamätáme. S týmto máme problém.“

Tipos extraliga – 11. kolo – piatok 20.10.2023, 18.00 h – Nitra

HK Nitra – HC ’05 Banská Bystrica 10:1 (2:0, 5:1, 3:0)

Góly a asistencie: 6. Gates (Slovák, Jackson), 13. Cotton (Okoličány, Lacka), 25. Buček (Gill, Gajdoš), 31. Jackson (Harper, Cotton), 33. Jackson (Gates, Gill), 38. Harper (Gill, Kubeš), 40. Hrnka (Bajtek, Cotton), 48. Harper (Buček, Gajdoš), 50. Buček (Gill, Harper), 55. Jackson (Gates, Buček) – 29. Vela (Adam, Turnbull). Rozhodovali: Baluška, Krajčík – Vyšný, Durmis. Diváci: 2 765.

ZostavaHK Nitra: Kašík (Beržinec) – Cotton, Mezei, Fatul, Gajdoš, Kubeš, Bača, Valent, Ridzoň – Harper, Gill, Buček – Slovák, Gates, Jackson – Bubela, Hrnka, Bajtek – Lacka, Pobežal, Okoličány.
Tréner: A. Stavjaňa

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Belányi (Kliment) – Hora, Bačik, Wilde, Ďatelinka, Žabka, Holenda, Pavúk – Turnbull, Vela, Wilkins – Gašpar, Bíreš, Adam – Faith, Stránský, Žitný – Petriska, Sojka, Macek.
Tréner: D. Shedden