Päťsto divákov v hale na Štiavničkách sledovalo v stredu famózny výkon a vysoké víťazstvo basketbalistiek banskobystrickej Slávie nad úradujúcimi majsterkami z Piešťan. Bystrické pumy tak vo veľkom štýle nadviazali na úspešné finále Slovenského pohára.

V úvodných minútach dominovali defenzívy a repríza finále Slovenského pohára prinášala spočiatku vyrovnaný priebeh. Bystrické pumy napokon po 10-tich minútach viedli o 4 body (18:14), keď si pomohli najmä štyrmi trafenými trojkami, o ktoré sa postarali Kristýna Brabencová, Lindsey Pulliam, Božica Mujović a v záverečných sekundách prvej štvrtiny Natália Martišková.

Aj druhú štvrtinu vyhrali zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej o 4 body. Naďalej im padalo spoza oblúka, keď hneď dve trojky v krátkom slede dala Lucia Striešová a neskôr siedmu tímovú už v prvom polčase Kseniya Malashka. Medzitým sa Čajky na pár sekúnd ujali tesného vedenia (31:32), ale záver prvého polčasu sa niesol v réžií domácich. Po polčase platil stav 44:36.

Víťazky Slovenského pohára nastúpili s energiou aj do druhého polčasu a súperkám dovolili skórovať až po tri a pol minútach. Dovtedy si v úvode tretej štvrtiny vypracovali až 18-bodový náskok. Brabencová v treťom dejstve trafila svoju druhú aj tretiu trojku, po ktorej viedli slávistky už o 20 bodov (59:39).  Hráčky Piešťan potom manko mierne skresali (67:50).

Bystrické pumy pokračovali vo skvelom výkone aj v štvrtej štvrtine a veľmi cenné víťazstvo už z rúk nepustili. Ba čo viac, svoj náskok navýšili až na 28 bodov, čo predstavuje rozdiel triedy. Ich celková úspešnosť streľby z poľa činila slušných 51 percent, pričom v stredajšom extraligovom šlágri proti lídrovi tabuľky premenili až 11 striel za tri body. Išlo o piaty vzájomný zápas týchto dvoch tímov v sezóne. Ešte pred finále Slovenského pohára vyhrali Čajky v extralige dvakrát o jedenásť bodov, v semifinále Federálneho pohára o trinásť. Posledné dve výhry Slávie však sľubujú dramatický boj o slovenský titul aj Alpsko-jadranský pohár.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Dievčatá nastúpili so sebavedomím, a ono sa to hneď odrazilo. Dostali spätnú väzbu od divákov, takže sa hralo fantasticky. Padli nám nejaké strely vždy, keď sa to lámalo. Donútili sme Čajky k 22 stratám, výborná obrana. Bura odviedla výbornú robotu v obrane, ale to každá jedna, ktorá vstúpila na ihrisko. Čajky nie sú momentálne v pohode, my sme to využili tak, ako to ony využívali po minulé roky. Príde ďalší zápas a môže to byť úplne inak. Naštartovalo nás víťazstvo v Slovenskom pohári, chytili sme istotu. Tým pádom dievčatá inak nastupovali do zápasu, určite nás to povzbudilo. Aj sa konečne zmeny, ktoré tu boli, dali dokopy. Každá si našla svoje miesto, a tým pádom sa už inak vidia na ihrisku. Odozva divákov je tá najkrajšia odmena. Škoda, že ich nebolo ešte viac, lebo sme sa im naozaj odvďačili za to, že chodia. Verím, že v budúcnosti ich bude chodiť ešte viac.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie, 18 bodov, 3 trojky, 4 bloky: „Nikto nečakal, že vyhráme až o toľko bodov, ale išli sme si pre to už od začiatku. Nechceli sme ich vôbec podceniť a myslím si, že sme im vrátili tie prvé prehry aj s úrokmi, ale nie je to posledný zápas. Budeme s nimi do konca sezóny ešte bojovať. Dôležitý krok vpred pre nás, dôležitý aj z mentálneho hľadiska, že vieme, že ich môžeme poraziť aj o viac bodov ako minule. Verím tomu, že zápas sa zlomil tým, že sme nepodcenili tretiu štvrtinu a konečne do nej vstúpili v takom tlaku, akom sme chceli. Ony nám potom nechali nejaké voľné strely. Konečne nám padalo z diaľky aj spod koša, takže konečne sa k nám priklonilo aj šťastie. Vo finále Slovenského pohára sme na neutrálnej pôde necítili taký tlak, čo bolo lepšie pre nás. Hrali sme s čistejšou hlavou, konečne si sadli naše tímové veci, našli sme si cestu k sebe a konečne nám vychádza to, čo chceme od začiatku sezóny. To, že nám päťsto ľudí tlieskalo v stoji, to je krásne. Dúfam, že nabudúce si sem nájdu opäť cestu a bude ich chodiť ešte viac.“

Kseniya Malashka, hráčka Slávie, 15 bodov, 3 trojky: „Užila som si tento zápas, bol intenzívny. Skvelá energia na palubovke, takisto z lavičky, podporovali sme sa navzájom. Hrali sme na hrane našich možností, delili sa o loptu a ukázali všetko, na čom pracujeme v tréningu. Dnes si užijeme víťazstvo a potom pokračujeme v práci. Rozhodujúce bolo, že sme na ne vyleteli hneď od začiatku. Som veľmi šťastná, že som tu a užívam si hru s mojím tímom. Atmosféra bola úžasná. Užívala som si pohľad na toľko ľudí, detí. Vždy chcem hrať pre deti, takže čím viac ľudí príde, tým viac príde aj detí, čo je dobré pre budovanie slovenského basketbalu.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Myslím si, že prvý polčas ešte ako-tak, aj keď sme už horeli v obrane. Druhý polčas ale absolútne nezvládnutý, domácim sme dovolili hrať to, čo chceli. Dostali sme vysokú školu efektivity, strieľali s vysokou percentuálnou úspešnosťou. Tak, ako sme ich naštartovali, to len potom doklepli do konca. Hrali v pohode celý zápas, momentálne sú vo veľmi dobrej forme. Ťažko sa mi hľadajú slová po prehre o takmer 30 bodov. Nechcem povedať, že nečakanej, ale toto je už moc aj na mňa. Treba s tým niečo robiť.”

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Niké Extraliga žien – nadstavba o 1. až 4. miesto – dohrávka 3. kola – streda 28.02.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 86:58 (18:14, 44:36, 67:50)

Štvrtiny: 18:14, 26:22, 23:14, 19:18. Rozhodovali: Kúkelčík, Bara, Gacík. Diváci: 502.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Pulliam 21, Malashka 15/3 trojky, Mujović (C) 11, Bura 7, Martišková 4 (Brabencová 18/3 trojky, Striešová 6, da Cruzová 2, Holíková 0, Užovičová 0). Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 20/4 trojky, Herminjard 7, Stašová 5, Jurčenková (C) 4, Taušová 2 (Mitrasinović 8, Mandić 5, Moravčíková 7, Vandlíková 0). Vyfaulovaná: 34. Jurčenková.
Tréner: P. Jankovič.

TH: 17/23 – 9/17, trojky: 11/25 – 7/22, fauly: 18 – 23, doskoky: 32 – 31, asistencie: 23 – 17, zisky: 12 – 8, straty: 13 – 22, bloky: 5 – 1, streľba z poľa: 29/56 (51%) – 21/54 (38%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka Niké Extraligy žien – skupina o 1. až 4. miesto

Poradie Zápasy Body Výhry Prehry Úspešnosť Skóre Rozdiel
1. Piešťanské Čajky 9 17 8 1 88,9 % 673:472 201
2. Slávia Banská Bystrica 9 15 6 3 66,7 % 685:529 156
3. MBK Ružomberok 9 13 4 5 44,4 % 562:515 47
4. ŠBK Šamorín 9 9 0 9 0,0 % 361:765 -404

Nasledujúci zápas odohrajú basketbalistky banskobystrickej Slávie v stredu 6. marca od 18.00 h, keď v Športovej hale Dukla privítajú MBK Ružomberok.