Do haly na Štiavničkách zavítalo v stredu 19. apríla vyše 800 divákov. Dôvodom bolo ženské basketbalové finále, ktoré sa do mesta pod Urpínom vrátilo po dvadsiatich troch rokoch. Basketbalistky banskobystrickej Slávie v domácom zápase série na favorizované Piešťanské Čajky opäť nestačili, ale prehrali s nimi najtesnejším rozdielom v rámci deviatich vzájomných stretnutí v sezóne.

Do druhého finálového duelu vstúpili lepšie Piešťanské Čajky. Pumy v prvých troch minútach neskórovali a za stavu 0:7 si trénerka Zuzana Žirková zobrala prvý time-out. Po ňom domáce stiahli stratu na 2 body, ale následne už svojou druhou trojkou zvýšila na 5:10 Gabriela Andělová. Dve strely z diaľky padli v prvej štvrtine aj Slávii. Erika Holíková znižovala spoza perimetra na 4 a Lindsey Pulliam krátko na to na 3 body. Posledný kôš prvej časti však patril hostkám (11:16).

Druhú štvrtinu otvorila presnou 3-bodovou strelou Ke’Shunan James, ktorá predznamenala, čo sa bude diať do konca polčasu. Hráčky Slávie ešte v prvej polovici druhej štvrtiny vzdorovali, keď najmä vďaka Lindsey Pulliam a Žofii Hruščákovej, pričom obe pokorili v zápase 20-bodovú hranicu, držali stratu na jednej cifre. Čajky ale rozohrali trojkový koncert, keď sa za druhú štvrtinu trafili spoza perimetra až 8-krát. Výsledkom bola 31-bodová štvrtina v podaní hostiek a 19-bodový rozdiel v skóre po prvom polčase.

Žofia Hruščáková dala v prvých minútach druhého polčasu 8 bodov a zaslúžila sa o to, že pumy stiahli stratu na 14 bodov. Čajky však ďalšie zníženie nepripustili a v priebehu tretej štvrtiny dostali svoj náskok už nad 20-bodovú hranicu. V posledných troch minútach tretej 10-minútovky premenili hráčky Slávie tri 3-bodové strely, vďaka čomu znížili späť na 19-bodový rozdiel, ktorý platil po prvom polčase.

Ako v sobotu v kúpeľnom meste, tak aj v druhom finále si zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej v záverečnej štvrtine vykresali iskierku nádeje znížením na 14 bodov. Po time-oute hosťujúceho trénera Petra Jankoviča stiahli Slávistky stratu o ďalšie dva bodíky a následne si vypracovali niekoľko dobrých šancí na ďalšie skresanie manka, ktoré ale nevyužili. Pumy napokon druhý polčas vyhrali a celkovo podľahli Čajkám o 12 bodov, čo je najtesnejšia prehra vo vzájomných zápasoch v rámci tejto sezóny.

O víťazovi rozhodla úspešnosť streľby. Čajky mali pokusov z poľa o 22 menej ako hráčky Slávie, ale boli výrazne úspešnejšie, keď premenili 52 percent, zatiaľ čo domáce len 31 percent. Tretí zápas finálovej série, v ktorom už môžu Piešťanské Čajky spečatiť obhajobu titulu, sa odohrá v sobotu 22. apríla od 18.00 h v Piešťanoch.

Povedali o zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Výsledok je prijateľný. Slúži nám ku cti, že sme sa pred týmto publikom nevzdali. Ale nechali sme súperky zase naštartovať sa neuveriteľne ľahkými košmi. Samozrejme, potom keď už sú v laufe, tak sa im aj ľahšie strieľa, lebo už mali pohodu a prihrávky do otvorených striel. Povedzme si pravdu, je to strelecké družstvo, ktoré vie, čo hrá. Vidia sa na ihrisku, a tú kvalitu ukázali aj dnes. V druhej štvrtine sme dostali osem trojok, takže im padlo aj z… neviem, ako by som to slušne povedala. Ale to k tomu patrí, rýchlik sa rozbehol a už išiel sám. V druhom polčase sme ho trošku pribrzdili. Povedala som hráčkam, že pred takouto kulisou sa za žiadnych okolností nesmieme vzdať. Bohužiaľ, aj tá naša rotácia je veľmi obmedzená, čo bolo dnes aj na konci vidieť. Stále je to 0:2 a ja nevzdám ani tretí zápas, bola by to blbosť. Verím, že ešte uhráme nejaký dobrý výsledok. Keď som ešte hrala, tak som tu zažila prázdne tribúny. Je super, že sa to tu takto naštartovalo a verím, že ak sa sem už v tejto sezóne nevrátime, tak aj v budúcej nás prídu fanúšikovia povzbudzovať v takomto hojnom počte, lebo si myslím, že to stojí za to pre obidve strany. Pre nich je to pekné divadlo a pre nás je to veľká sila.“

Žofia Hruščáková, hráčka Slávie, 21 bodov v zápase: „Stále sme verili, že to zlomíme. Už bol rozdiel cez 20 bodov, ale naši skvelí diváci nám nedovolili vzdať sa, za čo im veľmi pekne ďakujeme. Škoda… Myslím si, že zlomový moment bol, keď sme ubránili, ale hodili sme im loptu do rúk a dali nám ľahký kôš spod koša. Potom sme sa už nevedeli vrátiť naspäť. Nechcem sa vyhovárať na našu rotáciu, ale je to tak, ako to je. Bohužiaľ, musíme hrať s tým, čo máme. Bojovnosť tam bola, ale nestačí to. Tie trojky súpera, to sú také klince do rakvy, keď sa snažíte ubrániť a zrazu príde niekoľko trojok po sebe, a to aj od hráčok, od ktorých to neočakávate. Vtedy si poviete, že niečo robíte zle, ale vedeli sme, že im to takto nemôže padať celý zápas. V druhom polčase sa to aj ukázalo, boli sme lepšie, ale s nimi treba hrať vyrovnanú partiu 40 minút, a nie 35. V závere sme už nemali čo stratiť. Diváci nás povzbudzovali, kvôli nim sme to nechceli zabaliť. Pokiaľ ide o dnešnú divácku návštevu, tak super. Ja si takto Bystricu nepamätám a som veľmi rada, že ľudia prišli. Bodaj by sme im dopriali ešte jeden zápas.“

Laura van Dalen, kapitánka Slávie: „Nemyslím si, že to bol náš najlepší výkon proti Čajkám v sezóne pokiaľ ide o celý zápas, ale v tom druhom polčase sme sa vrátili do zápasu a som rada, že aspoň takto sme to stiahli. Burcovali nás aj diváci a my sme si povedali, že to nemôžeme pustiť, že po prvom polčase musíme dať hlavy hore a ísť do toho zo všetkých síl. V druhom polčase sme už s tými trojkami Piešťan začali niečo robiť. V tom prvom už boli v laufe, začalo im to padať. My sme zlyhávali v obrane, a tým pádom sme im dovolili voľné strely. Veľmi sa teším z atmosféry a veľmi si vážim, že ľudia si našli cestu. Vytvorili nám perfektnú atmosféru, samozrejme aj piešťanskí fanúšikovia. Išli celých 40 minút, takže čo viac si môže hráčka a celé družstvo priať. Aj vďaka fanúšikom sa nám podarilo vrátiť do zápasu. Vidno to celú sezónu, že keď prídu a povzbudzujú nás v dobrom aj v zlom, tak nám to dáva energiu. Určite sme dnes ukázali, že je v našich silách Čajky zdolať. Je pred nami nový zápas, dáme do toho všetko, niečo vylepšíme a budeme robiť všetko, čo je v našich silách, aby sme sa sem pred týchto ľudí ešte vrátili.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Teším sa, je to 2:0, vyhrali sme veľmi ťažký zápas. Bystrica ukázala na konci, že sa nevzdávajú. Povedali pred zápasom, že nám to budú chcieť sťažiť, čo aj potvrdili. Prvý polčas bol z našej strany excelentný, asi tam sa zápas rozhodol. V tretej štvrtine sme si to udržiavali a posledná nám veľmi nevyšla. Už sme začali veľmi špekulovať, ale patrí to k tomu. Je to play-off, tu už nejde o to, ako to vyzerá a o koľko to skončí, ale o to, kto vyhrá zápas a má bod. Musíme si teraz oddýchnuť a pripraviť sa na veľmi ťažký zápas, ktorý nás čaká v sobotu. Teším sa, že na ženský basketbal chodí stále viac a viac ľudí. Určite je to aj kvalitou tímu a tým, že Bystrica je vo finále. Dotiahli divákov aj pocitovou prácou a som veľmi rád za takýto počet. Verím, že aj v sobotu v Piešťanoch bude plná hala a všetci si to užijeme.“

Alica Moravčíková, hráčka Piešťanských Čajok: „Bol to veľmi bojovný zápas. Chvalabohu, padli nám v prvom polčase trojky a ťažké strely aj za dva body. Bola to ale bitka, čo bolo vidieť. Rozhodcovia pustili veľmi drsnú hru, takže museli sme zostať mentálne silné. Ustáli sme to a odnášame si víťazstvo. Bolo to veľmi krásne, vidieť tu toľko ľudí, lebo keď som odchádzala z tímu Banskej Bystrice, tak tu bolo možno 50 ľudí. Užila som si to naplno. Prišli aj naši fanúšikovia, za čo som vďačná. Dúfam, že Bystričania tiež prídu do Piešťan. Bystrica určite nezloží zbrane, aj dnes sme to pocítili. Verím, že zostaneme mentálne silné, spravíme ten posledný krok a oslávime to doma s našimi fanúšikmi.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 2. zápas – streda 19.04.2023, 18.00 h – ŠH Dukla na Štiavničkách

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 60:72 (11:16, 28:47, 47:66)

Štvrtiny: 11:16, 17:31, 19:19, 13:6. Rozhodovali: Šarišský, Margala, Fanfara. Diváci: 811. Stav série: 0:2 (na 3 víťazné zápasy).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 21, Pulliam 20/3 trojky, Holíková 8, Nofuente 6, Kozáková 2 (Da Cruz 3, van Dalen (C) 0, Kollárová 0). Trénerka: Z. Žirková. TCH: 16. Kozáková.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 21, Jurčenková (C) 13, G. Andělová 12/3 trojky, Mujović 11, A. Mandić 3 (Martišková 6, Rusiňáková 6, Moravčíková 0). Tréner: P. Jankovič.

TH: 10/11 – 10/13, trojky: 6/23 – 12/25, fauly: 16 – 15, doskoky: 30 – 40, asistencie: 17 – 19, zisky: 9 – 6, straty: 10 – 22, bloky: 0 – 3, streľba z poľa: 22/70 (31%) – 25/48 (52%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.