Futbalisti Podkoníc v stredajšej dohrávke tretieho kola Slovenského pohára poriadne potrápili prvoligový Ružomberok. Treťoligista po dvoch góloch v závere prvého polčasu dokonca vyhrával a po vyrovnaní favorita dlho živil nádej na penalty, ale v závere s ním nehral terén.

V Podkoniciach už v minulosti prvoligistov vítali, v rámci pohára sa tam predstavili mužstvá Dunajskej Stredy, Zlatých Moraviec a v minulom ročníku aj MFK Dukla Banská Bystrica. Domáci prežívajú zatiaľ vydarenú sezónu, keď až v uplynulom kole zaznamenali prvú prehru, pričom vôbec po prvýkrát inkasovali doma. V III. lige Západ im patrí priebežná tretia priečka. Pohárové stretnutia prinášajú aj rodinné súboje, a inak tomu nebolo ani tentokrát. Proti sebe sa postavili bratranci Maslovci, Peter za treťoligistu a Ján ako kapitán mužstva, ktoré v minulej sezóne Slovnaft Cup vyhralo. Podkonice sa do tretieho kola prebojovali cez šiestoligistov z Jasenia a Šalkovej, zatiaľ čo zverenci českého kormidelníka Ondřeja Smetanu vyradili piatoligové Diviaky.

Zápas sprevádzalo mrholenie a dážď. Pršalo už od rána, čo sa prejavilo aj na stave trávnika. Domáci od úvodu odvážne a prvoligistu trápili. Obranca Ivan Očenáš v 11. minúte prešiel cez dvoch hráčov a dlhým pasom našiel Dávida Seleckého, ktorý z pravej strany šestnástky trafil bočnú sieť. V 13. minúte mali šancu hostia, k odrazenej lopte sa pri ľavom rohu päťky dostal Alexander Mojžiš, ale brankár treťoligistu Július Nôta zasiahol skvele nohou. Po následnom rohovom kope prekopol bránu zblízka Martin Boďa. Po štvrťhodine hry pohrozil outsider, po polovysokom centri Michala Mózera však Adam Kostúr na prednej tyči minul bránu. Prvý gól napokon strelil favorit, keď zatlačil súpera a lopta sa po strele Olivera Luterána spoza pokutového územia odrazila od ľavej tyče do siete – 0:1.

Domáci mohli vyrovnať v 39. minúte, keď Kostúr prihral z pravej strany veľkého vápna spätne pred bránu a loptu po koncovke Adriána Melicha vykopol spred bránkovej čiary Daniel Köstl. Krátko nato sa už ale Podkonice radovali. Zverenci trénera Marcela Turňu dostali loptu opäť do ohňa a v skrumáži sa dostala k Očenášovi, ktorý zblízka vyrovnal na 1:1. Domáci sa dokonca ešte v nadstavenom čase prvého polčasu ujali vedenia, keď Mózer odcentroval z rohového kopu na prednú tyč, tam loptu predĺžil Kostúr a na zadnej tyči skóroval Peter Maslo, ktorý sa tak presadil do brány svojho bývalého klubu – 2:1.

Hráči Ružomberka od úvodu druhého polčasu zatlačili domácich a vyrovnať sa im podarilo v 55. minúte, keď striedajúci Kristóf Domonkos na hranici šestnástky prihral Davidovi Hufovi, ktorý upratal loptu k ľavej tyči – 2:2. Domáci však boli v hre aj po situácii zo 69. minúty, keďže Nôta na čiare reflexívne vyrazil zakončenie zblízka z kopačky Hufa. Hráči Podkoníc udatne bojovali a dlho držali nerozhodný stav, keď v posledných chvíľach zastavovali nebezpečné akcie súpera. Hostia už boli nervózni, ale v 85. minúte im pomohlo blato v päťke, ktoré zastavilo loptu smerujúcu do náruče Nôtu. Najlepšie zareagoval striedajúci Jan Hladík, ktorý loptu z blata kopol do siete.

Povedali po zápase

Marcel Turňa, tréner FK Podkonice: „Boli sme viac ako vyrovnaným súperom prvoligovému tímu. Zápasu veľmi neprospel terén, zápas mohol byť krajší, ale nakoniec nám terén aj uškodil. Chceli sme súpera čo najviac potrápiť, čo nám vyšlo, som za to na chalanov hrdý. Škoda, že sme nepozbierali odrazené lopty, z ktorých sme dostali všetky tri góly. Ale o tom to je, súper je skúsenejší, tak sa hrá najvyššia súťaž. Ukázali nám, na čom máme ešte popracovať. Som ale hrdý na chlapcov za to, že dali takémuto súperovi dva góly a odohrali takúto partiu. Škoda, že nám to ušlo až pred koncom zápasu. Musím pogratulovať súperovi, zvládli ten zápas. Cez prestávku sme na postup veľmi nemysleli, lebo sme vedeli, že nás čaká ešte náročný druhý polčas. Potrebovali sme trošku upokojiť emócie a rozdať nejaké taktické pokyny, aby sme sa zbytočne hlboko nezatiahli. Chceli sme pokračovať v aktívnom výkone, streliť možno ešte nejaký gól, no stal sa pravý opak. Dostali sme hneď v úvode druhého polčasu gól, ale potom to bolo hore dole. Bolo to len o tej kvalite. Chýbalo veľmi málo, aby sme to dotiahli aspoň do tých penált.“

Peter Maslo, strelec druhého gólu Podkoníc: „Bol to veľmi ťažký zápas, pre nás aj pre Ružomberok, lebo trávnik je aký je, ale nikto sa na nič nevyhovára. Zápas bol dobrý z oboch strán, troška viac šťastia mal Ružomberok. Som rád, že som pomohol mužstvu, dali sme gól do šatne, no škoda, že sme to neudržali aspoň na tú remízu, ale ako hovorím, Ružomberok mal troška viac šťastia a vyhral. Keď som v Ružomberku začínal, takýto terén tam bol normálny, ale dnes mali obe mužstvá ťažký terén.“

Jan Hladík, strelec víťazného gólu Ružomberka: „Vedeli sme, že to tu bude náročné. Ten terén je fakt strašný, moc futbalu sa na tom hrať nedalo. Je tu pár miest, v ktorých sú mláky, ale nakoniec nám to pomohlo. Vedeli sme, že to bude nepríjemné prostredie, ale som rád, že sme to zvládli, pretože povinnosť nám velila postúpiť. Domáci ukázali kvalitu. Majú aj hráčov, ktorí si prešli prvou a druhou ligou, takže bol to taký bojovný, vyrovnaný zápas, ale padlo nám to tam a zvládli sme to.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Slovnaft Cup – 56. ročník – dohrávka 3. kola – streda 09.10.2024, 15.00 h – Podkonice

FK Podkonice – MFK Ružomberok 2:3 (2:1)

Góly: 41. Očenáš, 45+1. P. Maslo – 25. Luterán, 55. Huf, 85. Hladík. ŽK: 9. Očenáš, 36. Kupčík – 81. Köstl. Rozhodovali: Ihring – Železňák, Gregorec. Diváci: 514.

Podkonice: Nôta – P. Maslo, Mat. Turňa (C), Očenáš – Kupčík (72. Jakab) – Mózer, Melich (89. Rosenberger), D. Bača, Patrnčiak (78. Sekáč) – D. Selecký, Kostúr (72. Kaliský).
Tréner: Marcel Turňa.

Ružomberok: Luksch – Köstl, J. Maslo (C) (77. Malý), Mojžiš – Gomola (59. Hladík), Luterán, Szolgai (59. Lavrinčík), Madleňák – Gerec (46. Domonkos), Huf – Boďa (46. Chrien).
Tréner: Ondřej Smetana.