Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica v utorok na domácom ľade podľahli Košiciam, keď skórovali len raz. Tréner baranov Vladimír Országh prezradil, že v klube situáciu so zraneniami aktívne riešia, ale hráč, ktorý už prišiel pod Urpín, si na tréningu zlomil ruku. Roman Faith zdôraznil, že aj v takejto zostave musí tím nájsť cestu k víťazstvu.

Barani mali za sebou náročný víkend na ľade súperov, keď v piatok čelili úradujúcemu majstrovi a v nedeľu hrali proti lídrovi tabuľky. Zápasový program pokračoval vo svižnom tempe duelom s jedným z top favoritov na zisk titulu. Na svoj 300. zápas v drese s baranom na hrudi nastúpil Tomáš Matoušek, ktorý pri absencii Alexa Výhonského nosí na hrudi kapitánske céčko.

V bráne dostal šancu Eugen Rabčan, ktorého oceliari zamestnali už v úvodných sekundách. Prvý veľký zákrok predviedol v 4. minúte, keď sa k dorážke z uhla pri bránke dostal Antonín Bartoš, ale gólman domácich sa stihol presunúť a zastavil puk na bránkovej čiare. Dávid Šoltés následne svojím prienikom pred bránu hostí vybojoval prvú presilovku, tá však skončila bez gólového efektu. V 7. minúte sa k strele švihom spomedzi kruhov dostal Maxwell Gildon, ale Rabčan opäť úspešne zasiahol. Krátko nato Blake Parlett zostrelil Dávida Šoltésa, a hoci arbitri najprv nereagovali, po protestoch domáceho tímu a zhliadnutí videa poslali kanadského obrancu Košíc na trestnú lavicu s menším trestom. Druhú presilovú hru už barani využili. Matt Boucher sa natlačil sprava a posunul puk pred bránu Romanovi Faithovi, ktorý aj v tiesni prekonal Dominika Riečického – 1:0.

Zverenci trénera Dana Cemana však odpovedali už v 11. minúte, keď vyrazili do protiútoku a Marek Bartánus z pravého kruhu namiesto prihrávky voľnému spoluhráčovi prekvapil Rabčana koncovkou po ľade pomedzi betóny – 1:1. V 17. minúte mohol prinavrátiť vedenie banskobystrickému tímu Matoušek, keď Reece Scarlett vystrelil od modrej a odrazil sa k nemu puk, ale Riečický strelu spomedzi kruhov zneškodnil. O chvíľu neskôr Collin Adams z podobnej pozície netrafil bránu. V 19. minúte zas Rabčan podržal svoj tím pri tvrdej rane bez prípravy z hokejky Bretta Polocka. Následne na opačnej strane neuspel medzi kruhmi na dvakrát Ján Petriska, ale o pár sekúnd neskôr rozhodcovia opäť vylučovali na strane hostí. Alex-Olivier Voyer pálil z prvej z nádejných pozícií hneď trikrát, ale zakaždým nepresne.

Druhá tretina tak začala za stavu 1:1. V jej úvode sa snažil potrestať chybu domácich Bartánus, ale pred bránou druhý gól Rabčanovi nedal. Oceliari vstúpili do prostrednej časti lepšie, čo korunovali gólom na 1:2 v 24. minúte zásluhou štvrtého útoku. Matúš Havrila v súboji pri ľavom mantineli získal puk pre Patrika Rogoňa, ktorý ostal zabudnutý pred bránou a na dvakrát Rabčana prekonal.

Po Wedmanovom kontakte s gólmanom Riečickým si hostia po prvýkrát zahrali v početnej prevahe. Banskobystrickí hokejisti sa síce ubránili, ale hneď vzápätí išli opäť do štyroch. Hráčom Košíc vyšla rýchla kombinácia, na konci ktorej doklepol puk do odkrytej brány Filip Krivošík – 1:3. O pár desiatok sekúnd neskôr zahral Rabčan puk tesne mimo svojej povolenej zóny za bránou, toto vylúčenie však hostia nepotrestali. V 36. minúte vysunul Parlett z vlastného obranného pásma do samostatného úniku Tomáša Mikúša, toho ale Rabčan vychytal. V závere druhej tretiny mali barani k dispozícii štvrtú presilovku, no znížiť sa im nepodarilo.

V úvode záverečnej dvadsaťminútovky sa do šance medzi kruhmi dostal Faith, lenže Riečického neprekonal. Mužstvo Košíc sa už pochopiteľne zameralo viac na defenzívu, pričom hráčom Banskej Bystrice sa nedarilo presadiť sa v útočnom pásme. Zverenci trénera Vladimíra Országha si navyše museli dávať pozor na rýchle brejky súpera, ale Rabčan ich držal v hre. V polovici tretej tretiny mali barani dobrú pasáž, zaujímavé šance nevyužili Adams a Faith.

Nasledovala presilová hra, v ktorej domáci poriadne pritlačili súpera, ale hostia odolávali. Snahu o zdramatizovanie duelu si barani skomplikovali faulom štyri minúty pred koncom riadneho hracieho času, keď sa v útočnom pásme previnil Boucher. Košice presilovku využili, keď si gólovú dorážku pred bránou našiel Krivošík, ktorý si tak pripísal druhý presný zásah v zápase – 1:4. Barani tak po prvýkrát v sezóne prehrali dva zápasy po sebe.

Hokejisti HC MONACObet Banská Bystrica odohrajú nasledujúci zápas opäť na domácom ľade. V piatok 25. októbra o 18.00 h privítajú HC Slovan Bratislava.

Povedali po zápase

Vladimír Országh, tréner baranov: „Prvá tretina bola z našej strany celkom slušná, boli šance na oboch stranách. V druhej tretine sa začala karta obracať, urobili sme niekoľko chýb v obrannom pásme, za čo nás súper potrestal. Mali sme šancu vrátiť sa do zápasu v presilovkách, ale nepomohli sme si. Boli tam len skôr pološance, málo strieľame, potrebujeme byť agresívnejší okolo brány. Košice si to už v tretej tretine postrážili, nám už v závere chýbali sily. Absencia zranených hráčov sa prejavuje vo veľkej miere. Neberieme to ako výhovorku, lebo vždy keď niekto vypadne, je to šanca pre niekoho iného. Juniori alebo Valigura sa šance chopili, ale cítiť to. Niektorí hráči sú vyslovene preťažení, hrajú presilovky aj oslabovky a majú veľkú minutáž. Dúfam, že aspoň niekto sa vráti v piatok, lebo už nemáme kde siahnuť. V prvom rade musíme dobre zregenerovať a pretrpieť toto obdobie, pretože to nie je len náš problém. Dávid Šoltés bol na tom po prvej tretine viditeľne lepšie, ale bol zjavne otrasený, takže dostane čas na regeneráciu. My nemáme úplne dobré zábery, bol to hit, proste veľký obranca ho trafil do hlavy. Niečo riešime každý deň. Obrovský problém je, že zranení sú slovenskí hráči. A slovenskí hráči jednoducho nie sú. Pred zápasom s Nitrou sme si zavolali Dávida Buca, ktorý tu mal byť, ale vo štvrtok na tréningu u nás si zlomil ruku, takže to dokresľuje našu situáciu. Hľadáme aj v prvej lige, ale tí slovenskí hráči nie sú. Nie každý z prvej ligy je ochotný vám niekoho požičať. Manažment pracuje, my pracujeme, zháňame hráčov, ale je to tak, ako to je. Keby je dlhodobo zranený zahraničný hráč, tak si vieme pomôcť, lebo zahraniční hráči sú k dispozícii, ale slovenskí hráči absolútne žiadni.“

Roman Faith, strelec jediného gólu baranov: „Upustili sme od našich vecí, ktoré nám vychádzali v prvých zápasoch, keď sme vyhrávali. Dnes to bolo vidieť. Keď lepšiemu mužstvu dovolíme šance, bude to trestať. Asi tri zo štyroch gólov sme dostali po našich chybách, takže sa musíme vrátiť späť k našej hre a začať vyhrávať naspäť. Košice majú kvalitu, ale na tomto malom ihrisku musíme hrať agresívnejšie a dostupovať ich, a potom sa budeme dostávať do šancí. K tomu sa musíme vrátiť v piatok a v nedeľu. Potrebujeme body, aby sme ostali v tej šestke a hrali hore. Asi sa nemôžeme vyhovárať na zranenia, všetci súperi budú mať zranenia. Aj v takej zostave musíme nájsť cestu k víťazstvu. Keď hráči, ktorí sú to na góly, začnú opäť premieňať šance, tak to bude vyzerať inak. S jedným gólom sa vyhráva ťažko v Spišskej a s Košicami.“

Dan Ceman, tréner HC Košice: „Páčil sa mi náš štart, ale potom sme sa dostali do problémov s vylúčeniami. Musíme popracovať na tom, aby sme neboli toľko vylučovaní. Páčilo sa mi ale, ako sme tie oslabenia bránili. Samozrejme, dali sme dva góly v presilovkách, čo bolo kľúčové, keďže sme vyhrali súboj špeciálnych tímov. Boli sme pokojní, aj keď v prvej tretine sme sa nerozhodovali s pukom až tak dobre. Bolo dôležité, že v tretej tretine sme súperovi veľa nedovolili. Hrá sa tu veľmi ťažko, takže je skvelé, že si odnášame tri body. Odohrali sme solídny zápas.“

Filip Krivošík, strelec dvoch gólov HC Košice: „Kvalitný a zodpovedný výkon z našej strany. Trošku sme pomenili presilovky pred týmto zápasom. Povedali sme si, že to treba viacej strieľať, z čoho vyplynuli aj moje šance a góly. Presilovky dnes fungovali a zápas nám veľmi uľahčili. Vedeli sme, že Bystrica má veľmi šikovných útočníkov, ktorí sa vedia tlačiť do brány. Je to malé klzisko, takže gól môže padnúť odvšadial. Potrebovali sme byť pri sebe, aby sme si vedeli pomôcť. Z toho sme vedeli otáčať tie puky a ísť dopredu.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Tipos extraliga – 13. kolo – utorok 22.10.2024, 17.30 h – Tipsport Aréna, B. Bystrica

HC MONACObet Banská Bystrica – HC Košice 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Góly a asistencie: 9. Faith (Boucher, Wedman) – 11. Bartánus (Repčík, Bartoš), 24. Rogoň (Havrila), 30. Krivošík (Jääskeläinen) 57. Krivošík (Mikúš, Jääskeläinen). Presilovky: 1/7 – 2/4. Strely na bránu: 32 – 27. Rozhodovali: Klejna, Crman – Kacej, Vyšný. Diváci: 2013.

Banská Bystrica: Rabčan (Hrachovina) – Chicoine, Scarlett (A), Česánek, Žabka, D. Stránský, Michalčin, Kozák – Šoltés, Voyer, Boucher – Faith, Wedman, Adams – Valigura, Petriska, Tomka – Matoušek (C), Čunderlík, Jedlíček.
Tréner: Vladimír Országh.

Košice: Riečický (Janus) – Teves, Parlett, Gildon, Ferenc (A), Deyl, Bartoš – Martel, Krivošík, T. Mikúš – Š. Petráš, Pollock, Jääskeläinen – Repčík, Chovan (C), Bartánus (A) – Rogoň, Havrila, Šimun.
Tréner: Dan Ceman.