V stredu sa v rámci štvrtého kola futbalového Slovnaft Cupu odohralo aj stretnutie medzi treťoligistom RSC Hamsik Academy Banská Bystrica a prvoligistom KFC Komárno. V Hrochoti nechýbal ani Marek Hamšík.

Hamšíkovci sa do štvrtého kola prebojovali cez piatoligovú Slovenskú Ľupču, štvrtoligovú Bešeňovú a šiestoligovú Ľubeľu. Proti prvoligistovi si zahrali aj v minulej sezóne, keď v Rakytovciach hostili Podbrezovú.

Favorit si vypracoval prvú šancu v 5. minúte, Ganbayar Ganbold vystrelil v pokutovom území z halfvoleja a Marek Hamrák si pripísal prvý úspešný zákrok. V 9. minúte zas pohrozili domáci, keď Patrik Abrahám výborným pasom z polovice ihriska našiel vpredu Adama Jackuliaka, ktorý zvolil koncovku bez prípravy, no lopta mu nesadla.

Druhú šancu Komárna mal v 9. minúte Gábor Tóth, ale z ľavej strany pokutového územia zakončil tesne vedľa bližšej tyče. Krátko nato zakončoval Tóth v šestnástke opäť, ale zblízka ho vychytal Hamrák, ktorý si poradil aj s dorážkou Jozefa Špyrku. Potom sa hra presunula na opačnú stranu, Abrahám si vymenil loptu s Michalom Dopaterom a strelu útočníka treťoligistu zblokovali hostia nad bránu. Prvý gól sme napokon videli v 23. minúte, keď Špyrka odcentroval z pravého krídla pred bránu, kde skóroval Tóth – 0:1. V 29. minúte mal prvoligista k dispozícii priamy kop spoza šestnástky, ktorý nádherne premenil Šimon Šmehyl – 0:2.

V úvode druhého polčasu pohrozil v šestnástke Jackuliak, lenže z voleja minul pravú tyč. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr Viktor Sliacky najprv ušiel obrane domácich, potom spomalil, ale vďaka teču Norberta Brodzianskeho prekonal Hamráka – 0:3. Zápas sa za tohto stavu už len dohrával. V 72. minúte mal ešte šancu po prihrávke sprava Ganbold, ale ani na dvakrát neuspel. Hráči RSC Hamsik Academy boli v druhom polčase najbližšie ku gólu v 87. minúte, no Milovan Kapor po rohovom kope v podaní Mareka Puškára hlavičkoval len do rukavíc Filipa Dlubáča. V 89. minúte vyrazili hráči Komárna do brejku a Nikolas Špalek trafil brvno. V nadstavenom čase si za obranu domácich nabehol Dávid Kmeťo, ktorý prehodil Hamráka, a tak zápas skončil výsledkom 0:4.

Duel bol špecifický pre Jakuba Sylvestra, útočníka Komárna a odchovanca FK JUPIE Banská Bystrica, teda jedného z klubov, ktorých fúzia vytvorila RSC Hamsik Academy. Jakub Sylvestr naskočil do druhého polčasu a z rúk Mareka Hamšíka si prevzal pamätný dres.

Povedali po zápase

Rastislav Kollár, tréner RSC Hamsik Academy: „Myslím si, že to bol typický zápas tímu z najvyššej súťaže a tímu z nižšej súťaže. Aj my sme si vytvorili príležitosti, ale tie sme nepremenili. Súper nás za to trestal, lebo svoje šance premieňal. Bolo vidno, že hráči sú trošku na inej úrovni ako naši, ale keby sa boli popremieňali šance, mohol byť zápas zaujímavejší.“

Patrik Abrahám, hráč RSC Hamsik Academy: „Povedali sme si pred zápasom, že chceme ten zápas spraviť hlavne atraktívny pre divákov a čo najdlhšie držať napínavý stav. Terén bol náročný. Vedeli sme, že Komárno hrá jednoduchší futbal, že to budú nakopávať a dopĺňať na hrote. Darilo sa im to, mali sme s tým trošku aj problém, ale vypracovali sme si v prvom polčase šance. Keď chceme v takomto zápas uspieť, tak z tých troch šancí musíme dať dva góly. Komárnu sa už za stavu 0:2 hralo jednoduchšie. Cez polčas sme si hovorili, že keď strelíme gól na 1:2, tak sa bude súper strachovať o výsledok, čo tak nebolo, Komárno zvýšilo na 0:3 a už si skúsene ten výsledok postrážilo. Aj tak si ale myslím, že nebolo vidno, že hral treťoligista s prvoligistom. Akurát rozdiel bol v tom, že kvalita v zakončení bola na hosťujúcej strane.“

Marek Hamšík: „Vnímal som to pozitívne. Chalani hrali otvorenú partiu s prvoligistom, takže sa ukázali v dobrom svetle. Škoda toho gólu na záver, ale mne sa to v tom druhom polčase, odkedy som tu bol, páčilo. Prišiel som z Florencie, zo štúdia UEFA PRO licencie, chcel som zachytiť začiatok zápasu, ale meškalo lietadlo, takže sa mi to nepodarilo. S Jakubom Sylvestrom sme si zasrandovali. Určite bol rád, aj my sme boli radi, že sme dostali takéhoto súpera. Opäť si mohol ďalší odchovanec proti nám zahrať, tak ako minulý rok Peťo Kováčik. Je to pekné, že takýto hráči dokázali vzísť z našej akadémie.“

Jakub Sylvestr, hráč KFC Komárno: „Zo začiatku to bolo ťažké, ale nakoniec sme dali tie dva góly v prvom polčase, takže to bolo dobré. Zo začiatku ťažký súper, ale potom sa už tá kvalita ukázala a postúpili sme. Teší ma, že na mňa nezabudli, však som v Bystrici skoro stále, takže registrujem ich a vieme o sebe. Som rád, že som mohol aj takto oficiálne proti nim hrať, bola to radosť.“

Slovnaft Cup – 56. ročník – 4. kolo – streda 16.10.2024, 15.00 h – Hrochoť

RSC Hamsik Academy Banská Bystrica – KFC Komárno 0:4 (0:2)

Góly: 23. G. Tóth, 30. Šmehyl, 49. Sliacky, 90. Kmeťo. ŽK: 63. Abrahám – 33. G. Tóth, 88. Žák. Rozhodovali: Libiak – Želeňák, Dobrík. Diváci: 310.

Hamsik Academy: Hamrák – Jenat, Kapor (C), Holub – Netolický (46. Sásik), Brodziansky, Krištof, Barbora (56. P. Hanes) – A. Jackuliak (56. Puškár), Abrahám (69. Beran), Dopater (46. D. Rusko).
Tréner: Rastislav Kollár.

Komárno: Dlubáč – Šmehyl (C), Špiriak, Pillár, Rudzan – G. Nagy (64. Žák) – Ganbold (74. Kmeťo), Špyrka (46. Špalek), Németh, Sliacky (64. Pastorek) – G. Tóth (46. Sylvestr).
Tréner: Mikuláš Radványi.