Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica ukončili od augusta trvajúce čakanie na domáce víťazstvo. Na Martina si poradili s predposlednými Michalovcami. Narodeniny a svoju tohtosezónnu premiéru v základnej zostave oslávil gólom David Depetris. Svoje prvé dva góly na Štiavničkách v aktuálnom ročníku strelil Martin Rymarenko.

Tréner Dukly Mário Auxt urobil oproti predošlému zápasu so Slovanom jednu zmenu v základnej zostave, keď namiesto stredopoliara Branislava Ľuptáka vybehol na trávnik od začiatku duelu po prvýkrát v sezóne útočník David Depetris. Aspoň na lavičku sa po zranení a chorobe vrátil Jakub Považanec.

Prvá šanca patrila domácim, keď po rohovom kope zahranom nakrátko Róbert Polievka v 9. minúte odcentroval z pravého krídla a Boris Godál z pár metrov hlavičkoval nad bránu Michaloviec. Hostia si v prvom polčase vypracovali zopár sľubne rozvíjajúcich sa akcií, ale buď ich vo finálnej fáze nevyriešili ideálne, alebo banskobystrická defenzíva strelecké pokusy zblokovala. Dukla sa ujala vedenia v 21. minúte, keď Polievka zo štandardky z ľavej strany odcentroval výborne pred bránu a David Depetris zakončil z päťky presne, a oslávil tak svoje 35. narodeniny gólom – 1:0.

V 25. minúte už platil stav 2:0, keďže Polievka zachytil loptu pred šestnástkou Michaloviec, prihral vpravo na os ihriska meninovému oslávencovi Martinovi Rymarenkovi, ktorý spoza pokutového územia vystrelil presne po pravej ruke nehybného Matúša Ružinského. Rymarenko sa tak po prvýkrát v sezóne radoval z gólu aj na Štiavničkách. Azda najkrajšiu akciu prvého polčasu predviedli Auxtovi zverenci v 41. minúte, keď sa od vlastnej brány dostali z pár sekúnd až do šance. Depetris v rýchlom protiútoku vysunul na pravú stranu Mariana Pišoju, ktorý odcentroval prízemne do ohňa a Depetris z druhej vlny tesne minul pravú tyč brány hostí.

Prvú šancu druhého polčasu si domáci vypracovali v 50. minúte, keď Timotej Záhumenský zachytil rozohrávku súpera na útočnej polovici a prihral Polievkovi, ktorý spoza pokutového územia vystrelil vedľa ľavej tyče brány Zemplína. Mužstvo Dukly v nasledujúcich minútach kontrolovalo 2-gólový náskok, a hoci hráči Michaloviec pochopiteľne zvýšili aktivitu v ofenzíve, svoje nádejné situácie nedotiahli ani do šance. V 65. minúte bol opäť blízko ku gólu Godál, ktorý tentokrát po Polievkovom centri zo štandardky z pravej strany hlavičkoval zblízka do stredu brány, kde stál pripravený Ružinský.

V ďalšom priebehu vyprodukovali Michalovce svoje prvé dve strely na bránu, a to zásluhou Henryho Bahiho a Stanislava Danka, ale obe boli z diaľky a Matúš Hruška si s nimi poradil. Hráči Dukly hrozili po rýchlych protiútokoch a v 74. minúte dotiahli brejk po zisku lopty aj do gólu. Dávid Richtárech vykúzlil parádnu kolmicu na Rymarenka, ktorý ostal na ľavej strane šestnástky úplne sám a placírkou obstrelil Ružinského – 3:0. Rymarenko si tak pripísal druhý gól v zápase a celkovo šiesty v sezóne.

Domáci ale čisté konto neudržali. V 81. minúte prihral Danko z pravej strany šestnástky spätne a najlepší strelec a kapitán Zemplína Matúš Marcin upratal loptu do horných poschodí Hruškovej svätyne, a pridal tak svoj piaty gól v aktuálnom ligovom ročníku – 3:1. V nadstavenom čase ešte mohol znížiť na rozdiel jediného gólu Martin Bednár, ale hlboko v šestnástke zakončil z prvej len vedľa brány. Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica tak ukončili 4-zápasové čakanie na domáce víťazstvo a pozitívne sa naladili na reprezentačnú prestávku. Michalovce na svoju prvú výhru v sezóne stále čakajú.

Povedali o zápase

Mário Auxt, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Padlo nám vhod, že sme v podstate hneď na začiatku dali dva góly. Chceli sme vstúpiť aktívne do zápasu a byť nebezpeční, čo sa nám podarilo, aj keď sme sa prvých pätnásť minút hľadali. Aktivita ale bola na našej strane, dostávali sme sa aj do šancí, a tie góly nám pomohli. V druhom polčase sme to už chceli ustrážiť, trošku nás mrzí gól na 3:1. Chlapci to ale pozornou defenzívou postrážili, chceli ísť za víťazstvom, chceli to doma zlomiť. Ja im gratulujem k dnešnému výkonu. Ak chceme pomýšľať na vyššie pozície, tak potrebujeme takéto zápasy doma zvládať. Pokiaľ ide o zaradenie Davida Depetrisa do základu, tak rozmýšľal som už cez týždeň, ako by sme mohli byť nebezpečnejší v šestnástke súpera. Vieme, že v tomto je David veľmi aktívny, je gólový, a to aj potvrdil. Bolo vidieť, že chce hrať a odvďačil sa nám takýmto výkonom.“

Martin Rymarenko, útočník Dukly, prvé dva góly na domácom trávniku v sezóne: „Dôležité a zaslúžené víťazstvo pre nás. Chceli sme hlavne prelomiť tú domácu sériu, ktorá nebola ideálna, takže sme šťastní. Áno, podarilo sa mi skórovať už aj doma a ešte na meniny, za čo som rád, je to možno o to sladšie. Dôležitý bol ale výsledok. To, že som dal dva góly, je pre mňa samozrejme čerešnička na torte. Som rád aj za „Depa“ (David Depetris), že sa po dlhšej dobe ukázal v základnej zostave, a že mu to tam padlo. Som rád aj za celý tím, lebo dnes sme naozaj potrebovali zvíťaziť.“

David Depetris, narodeninový oslávenec a strelec prvého gólu Dukly, prvý zápas v základnej zostave v sezóne: „Dal som si pekný darček, ale musím poďakovať všetkým spoluhráčom. Bojovali a aj v kabíne rozprávali, že mi to chcú takto darovať. Ďakujem aj rodine, že vydržala a podržala ma, aj keď som bol niekedy frustrovaný. Gól teda venujem mojej rodine. Už sme potrebovali doma vyhrať, sú to dôležité tri body a dúfam, že naštartujeme nejakú domácu sériu. Prvých desať minút sme nemali loptu pod kontrolou, ale potom sme boli efektívni, otvorili sme zápas a kontrolovali ho. Už vo štvrtok, keď sme robili štandardky, tam bola šanca, že pôjdem do základu, ale kým nie je súpiska na stole, tak nikdy neviete. Čakal som na ten zápas už dlhšie, prišlo to dnes. Veril som, že vyhráme a tušil som, že nejaký gólik dám. Doma sme ešte neoslavovali, ale v nedeľu asi budeme, lebo manželka aj malý mali tiež tento týždeň narodeniny.“

Peter Struhár, tréner MFK Zemplín Michalovce: „Bystrica si dnes zaslúžila vyhrať, lebo bola nebezpečnejšia ako my. My sme mali celkom dobrý umelecký prejav na ihrisku, vedeli sme si prihrať, hrali sme na lopte, ale našimi lacnými stratami sme domácich dostali na koňa. Neustrážili sme na začiatku štandardnú situáciu, pred ktorou sme boli v dobrom držaní lopty, hrali sme po šestnástku, ale neboli sme adresní a netlačili sme sa do pokutového územia. Druhý gól sme si v podstate strelili sami, keď sme stratili loptu na veľmi dobrom ihrisku, na ktorom sa dalo kombinovať. Rymarenko či Polievka majú veľkú kvalitu, a to sa dnes ukázalo. Za stavu 2:0 sme zmenili rozostavenie, vystriedali sme hráčov. Hráči, ktorí sa tam dostali, boli za pätnásť minút možno nebezpečnejší ako všetci ostatní dovtedy. Bolo dobré, že sme reagovali na priebeh aspoň gólom Marcina a stále sa tlačili do zakončení, ale dnes Banská Bystrica zaslúžene vyhrala.“

Matúš Marcin, kapitán a autor jediného gólu Michaloviec: „Málo aktivity, málo vypracovaných šancí. Bystrica bola efektívna a zaslúžene vyhrala. Mali sme zareagovať skôr. Ten signál nám vyšiel výborne, mali sme tam potom ešte náznak šance, bohvie ako by to bolo, ale za stavu 3:0 už bolo neskoro. Chceme to zlomiť a vyhrať prvý zápas v sezóne, ale vidíte sami, je na nás deka, a ťažko sa z toho dostáva.“

Niké liga – 14. kolo – sobota 11.11.2023, 15.00 h – Národný atletický štadión – B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Zemplín Michalovce 3:1 (2:0)

Góly: 21. Depetris (Polievka), 25. Rymarenko (Polievka), 74. Rymarenko (Richtárech) – 81. Marcin (S. Danko). ŽK: 52. Volankis – 88. Pišoja. Rozhodovali: Smolák – Vorel, Pacák. Diváci: 839.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Godál, Willwéber – Pišoja, Hlinka, Richtárech (90+2. J. Guimarães), Záhumenský (79. Migaľa) – Rymarenko (79. Ľupták), Depetris (68. E. Arevalo), Polievka (C) (90+2. Hanes).
Tréner: M. Auxt.

Zostava MFK Zemplín Michalovce: Ružinský – Šimko, Jeřábek, Volanakis (79. Mušák), Bahi – Bednár – S. Danko, Steinhübel (53. van Kessel), Shimamura (79. Jánošík), Marcin (C) – D. Pavúk (53. Vaško).

12 14 0 3 11 7 24 -17 3

Nasledujúci zápas odohrajú futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica až po reprezentačnej prestávke, a to v sobotu 25. novembra o 15.00 h na pôde MFK Skalica.