Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v sobotu na Štiavničkách porazili Ružomberok prvýkrát od návratu do najvyššej súťaže. Prvý polčas im vyšiel ofenzívne, druhý zas defenzívne, keď napriek rýchlemu inkasovanému gólu a červených kartách pre Timoteja Záhumenského aj trénera Mareka Bažíka tesné vedenie obetavo ubránili. Na domácom trávniku tak vyhrali po druhýkrát v rade.

Dukle chýbal po červenej karte v Žiline stopér Boris Godál, dostal trest na tri zápasy. Domáci išli do derby cez kopec s cieľom poraziť Ružomberok po prvýkrát od návratu do ligy. Prvý krok k splneniu tohto cieľa urobili v 20. minúte. Marian Pišoja získal loptu vpredu, čím založil prečíslenie, v ktorom Marek Hlinka prihral na pravú stranu šestnástky, odkiaľ Pišoja poslal loptu po trávniku výborne do ohňa a Martin Rymarenko približne z jedenástich metrov zakončil presne po ľavej ruke brankára hostí Dominika Ťapaja – 1:0. Rymarenko si tak pripísal piaty gól v ligovej sezóne, čím sa osamostatnil na čele klubového poradia. Išlo o prvú vážnejšiu šancu zápasu, predtým sa diváci na Štiavničkách museli vyslovene nudiť.

Zraneného Ťapaja v bráne Ružomberka vystriedal v 35. minúte Matěj Luksch, ktorý aj ihneď inkasoval. Zverencom trénera Mareka Bažíka vyšla ďalšia ofenzívna akcia. Pišoja odcentroval z pravého krídla a Timotej Záhumenský na ľavej strane pokutového územia sklepol Hlinkovi, ktorý skóroval strelou k stredu brány po ľavej ruke Lukscha – 2:0. Domáci sa prezentovali ďalšou nebezpečnou kolmou akciou v 40. minúte, keď Rymarenko z osi ihriska posunul loptu vpravo Pišojovi, ktorý sa dostal do veľkého vápna a vystrelil prízemne k bližšej tyči, ale Luksch vyrazil loptu na roh. Zverenci českého kormidelníka Ondřeja Smetanu, ktorý kvôli trestu nebol na lavičke, naopak defenzívu Dukly v prvom dejstve nezamestnali, akurát v nadstavenom čase mohol potrestať chybu v pokutovom území Jan Hladík, ale nepotrestal.

Hostia urobili cez prestávku dve zmeny a obaja noví hráči na trávniku sa podieľali na kontaktnom góle hneď na začiatku druhého polčasu. Kristóf Domonkos odcentroval z pravého krídla pred bránu a David Huf najprv hlavičkoval do rukavíc Michala Trnovského, ale z následnej dorážky z uhla už gólmana Dukly k bližšej tyči prekonal – 2:1. Ďalšia komplikácia prišla v 54. minúte, keď Záhumenský zastavil pred šestnástkou nedovolene Hladíka a po druhej žltej karte bol vylúčený. Hráči Ružomberka po následnej neúspešnej štandardke udržali loptu v okolí pokutového územia a po centri z pravého krídla prekopol bránu z pár metrov z voleja Huf.

Lavička MFK Dukla bola frustrovaná z červenej karty a za svoje slová smerom k hlavnému arbitrovi Lukášovi Dzivjakovi bol vylúčený tréner Bažík, ktorý tak dosledoval duel z prvého radu na hlavnej tribúne. Obrancovia Dukly v ďalšom priebehu duelu zblokovali päť či šesť nebezpečných striel súpera z nádejných pozícii vo vnútri šestnástky. V 82. minúte už smerovala do siete Hladíkova tečovaná strela z ľavej strany, ale pred bránkovou čiarou zasiahol v poslednej chvíli Nicolas Šikula. V 88. minúte zas zahodil ďalšiu šancu hostí striedajúci Martin Boďa, keď po centri sprava v päťke prehlavičkoval bránu. Záverečné minúty aj nadstavený čas už zvládli domáci bez ujmy. Ružomberok nevyhral v treťom ligovom zápase po sebe.

Banskobystrická Dukla tak porazila Ružomberok v lige po desiatich rokoch. Na domácom trávniku bodovala naplno po druhýkrát v rade. Nasledujúci zápas odohrajú Bažíkovi zverenci v nedeľu 3. novembra od 15.30 h v Skalici.

Povedali po zápase

Mário Auxt, asistent trénera MFK Dukla: „Prvý polčas bol ten spúšťač, ktorý ovplyvnil zápas. Boli sme aktívni a išli sme za gólmi. Ukázali sme, že chceme ten zápas zvládnuť. Vytvorili sme si pekné akcie, po ktorých sme si dali góly. Akurát nás môže mrzieť, že niečo sme si povedali cez polčas a vyjdeme na ihrisko a dostaneme hneď gól. Po červenej karte si súper vytvoril pološance, ale ukázali sme charakter, že zabojujeme jeden za druhého a chceme ten zápas zvládnuť. Aj o jedného hráča menej sme to ukázali, a preto sme dnes zvíťazili. Cez polčas sme si povedali, aby sme stavali ďalej na veciach, ktoré nám fungovali. To tam aj v druhom polčase bolo, akurát sme nezvládli jednu situáciu, ktorú si rozoberieme s hráčmi. Z toho sme dostali gól, bola tam zlá reakcia. Napriek tomu sme stále vedeli, čo chceme hrať. Jedine červená karta to ovplyvnila, museli sme viac brániť, ale bola tam bojovnosť, dobre sme obsadzovali šestnástku. Aj keď súper mal nejakú strelu, tak z toho nepadol gól, bola tam hlavne bojovnosť chlapcov. V posledných domácich zápasoch sme si viac začali uvedomovať, že tie závery nám predtým uchádzali pomedzi prsty. V týchto zápasoch sme chceli viac zabojovať, viac zjednodušiť veci, aby sme ten zápas zvládli. Chlapci si to sami začali uvedomovať, že takéto zápasy nám nemôžu utekať, a dnes to takisto ukázali. Pri vylúčení Mareka Bažíka som bol blízko, ale naozaj neviem, čo Marek povedal hlavnému rozhodcovi.“

Marek Hlinka, strelec druhého gólu Dukly: „Som rád, že som konečne dal gól, lebo tých šancí už bolo veľa. Aj majiteľ klubu ma podpichoval, že by už bolo načase. O to viac to teší, že sme vyhrali. Pred zápasom sme si povedali, že musíme do nich vyštartovať a tlačiť. Chceli sme byť aktívni, čo sa nám darilo. Vytvárali sme si šance, Ružomberok sme asi do žiadnej v prvom polčase nepustili. Druhý polčas sme hrali zase v oslabení, takže veľmi ťažký zápas za nami. K červenej karte sa vyjadrovať nebudem. Konečne sme sa zomkli a záver sme ukopali. Zavreli sme to vzadu, nepúšťali sme ich do šancí. Na tom sme posledné týždne pracovali, čo nám dnes veľmi pomohlo. Paradoxne, po tej červenej karte sa to mužstvo väčšinou zomkne. Všetci išli na dno svojich síl, hádzali sme sa do striel, samé bloky tam boli, takže dnes musím dať klobúk dole pred celým mužstvom. Dnes sme to opäť postavili na tímovosti, takto by to malo vyzerať.“

Marian Pišoja, prihral na prvý gól Dukly: „Prvý polčas sme dominovali a zaslúžene sme viedli 2:0. V druhom polčase sme dostali smolný gól, potom tá červená karta, takže sme to museli zavrieť a bojovať. Pri druhej žltej karte Tima Záhumenského sa mi zdalo, že iba tak štrajchli o seba, smolný zákrok, ale keď je k dispozícii VAR, tak asi to tak malo byť. Som rád, že som sa opäť vrátil do zostavy po zranení. Možno nie na mojom špecifickom poste, ale celkom mi to v útoku na krídle vyhovovalo. Snažil som sa niečo vytvoriť a myslím, že sa mi to aj podarilo. Chceli sme, aby sme v tom domácom prostredí boli silnejší, a takáto výhra nás zocelí.“

Peter Tomko, asistent trénera MFK Ružomberok: „Prvý polčas nám absolútne nevyšiel. Domáci vyhrávali mikrosúboje, ktoré im dopomohli aj k tým dvom gólom. Ten prvý polčas sa nám celkovo hodnotil ťažko. V druhom polčase sme už chytali zajaca za chvost a nechytili sme ho. Aj futbal bol v tomto dnes spravodlivý, lebo tak, ako sme hrali v prvom polčase, nemôžeme hrať. Na druhej strane si myslím, že máme silu na to, aby sme sa z tejto situácie dostali a už v najbližšom zápase to otočili na našu stranu.“

David Huf, strelec gólu MFK Ružomberok: „Určite nás to mrzí. Mrzelo by nás to, aj keby sme hrali jedenásť na jedenásť. Chceli sme tu bodovať, ideálne vyhrať, a to sa nám nepodarilo. Musíme sa poučiť hlavne z tých chýb, ktoré sme urobili, zároveň premieňať šance a celkovo sa zlepšiť. Nie je ideálne prehrávať po polčase 0:2, ale ukázali sme silu, že sme mali na to to otočiť, ale nepodarilo sa nám to. Mali sme tam šance, aj ja sám, takže nebudúce ich musíme premeniť.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Niké liga – 12. kolo – sobota 25.10.2024, 15.30 h – Štiavničky, B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 2:1 (2:0)

Góly: 20. Rymarenko, 35. Hlinka – 46. Huf. ŽK: 14. Záhumenský, 58. Š. Rusnák (RT), 63. Malec, 90+2. Mensah, 90+2. Považanec – 77. Luterán, 90+2. Hladík. ČK: 55. Záhumenský (po druhej ŽK), 57. M. Bažík (tréner). Rozhodovali: Dzivjak – Vass, Juhos. Diváci: 1062.

MFK Dukla: Mich. Trnovský – Mensah, Willwéber (C), Migaľa – Šikula (90+3. Klimpl), Ľupták (83. Hanes), Hlinka, Záhumenský – Rymarenko (83. Považanec), Malec (74. Slebodník), Pišoja.
Tréner: Marek Bažík.

Ružomberok: Ťapaj (35. Luksch) – Gabriel, Köstl (80. Boďa), Malý – Luterán, Lavrinčík, Múdry (46. Domonkos), Madleňák (46. Huf) – Hladík, Chrien (C), Tučný (73. Chobot).
Tréner: Ondřej Smetana.