Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v poslednú septembrovú sobotu na domácom trávniku zaknihovali tretiu prehru v rade. Podobne ako s Komárnom, gól na 2:3 inkasovali v nadstavenom čase. A to hrali hostia od 32. minúty o desiatich.

Oba celky vstupovali do stretnutia deviateho kola s podobnou motiváciou, keďže naposledy vyhrali v treťom. Vedenie FC Košice reagovalo na situáciu zmenou na poste hlavného trénera. Hostí viedol po prvýkrát v lige český kormidelník Roman Skuhravý, ktorý si na Slovensku urobil dobré meno v službách Podbrezovej. Realizačný tím Dukly urobil oproti predchádzajúcemu neúspešnému zápasu v Trnave tri zmeny. Do brány sa po prvýkrát v ligovej sezóne postavil Michal Trnovský, Ivan Rehák je zranený. V strede zálohy hral tentokrát po boku Mareka Hlinku Branislav Ľupták a na hrot útoku sa po viróze vrátil Tomáš Malec.

Skóre sa mohlo meniť už v druhej minúte, keď to spoza šestnástky skúsil Martin Rymarenko a brankár hostí Dávid Šípoš vyrazil prudký projektil pred seba, no dorážku Mareka Hlinku zastavil pred bránkovou čiarou Jakub Jakubko. Košice sa do prvej pološance dostali po zaváhaní Mareka Hlinku, po ktorom Michal Faško prihral dopredu Žanovi Medvedovi, ale najlepší strelec hostí vyslal z ľavej strany pokutového územia na Trnovského málo razantnú strelu. Domáci spočiatku skúšali hroziť po centroch Timoteja Záhumenského. Najlepšie mu sadol ten v 18. minúte, ktorý prešiel pred bránu k Nicolasovi Šikulovi, ale tomu situáciu pri zakončení zblízka sťažil obranca súpera.

Góly napokon v prvom polčase nechýbali, jedno i druhé mužstvo zužitkovalo svoj prvý rohový kop. Domáci si v 28. minúte nepostrážili pred bránou Medveda, ktorého hlavičku ešte Trnovský na čiare vyrazil, ale na dorážku Ioannisa Niarchosa už bol prikrátky – 0:1. Potom kopala roh Dukla a Malec napálil zblízka odrazenú loptu do ruky Jakubka, ktorý stál na bránkovej čiare. Rozhodca Marián Ruc si ešte pozrel video a Jakubka za tento brankársky zákrok vylúčil. Domáci zo situácie okrem početnej prevahy vyťažili aj gól, jedenástku premenil strelou do horných poschodí brány Rymarenko, ktorý si tak pripísal tretí ligový gól v sezóne, čím sa v klubovom poradí dotiahol na Maleca – 1:1.

V 38. minúte sa banskobystrickí priaznivci už chystali radovať z obratu. Gólmanovi Šípošovi nevyšiel ideálne výlet mimo šestnástky, čo chcel využiť Dominik Veselovský, ktorý vystrelil z vyše tridsiatich metrov, ale opustenú bránu tesne minul. Prípadný gól by aj tak zrejme neplatil, keďže Rymarenko si predtým pri spracovaní očividne pomohol rukou. Nerozhodný stav napokon do prestávky v platnosti nevydržal, Skuhravého zverenci udreli opäť po štandardke. V nadstavenom čase prvého dejstva Malec pred bránou loptu odvrátil len k Niarchosovi, ktorý pohotovo pridal svoj druhý presný zásah – 1:2.

Domáci si hneď v úvode polčasu vypracovali zaujímavé príležitosti. Rymarenkovi však pred bránou lopta po centri z pravého krídla nesadla ideálne a strelu osamoteného Záhumenského slabšou pravou nohou z ľavej strany šestnástky zastavil na bránkovej čiare Dominik Kružliak, ktorý krátko nato obetavo zblokoval aj ďalší pokus Rymarenka z uhla. Hostia čakali na svoje príležitosti po brejkoch a v 58. minúte to skúsil spoza šestnástky Medved, ale tesne minul ľavú tyč. Dukla bola blízko k vyrovnaniu aj po hodine hry, keď po rohu nakrátko Rymarenko odcentroval sprava na zadnú tyč a Malec hlavičkoval zblízka do brvna. V 68. minúte už ale Malec pridal svoj štvrtý presný zásah v sezóne, keď zakončil do bližšieho dolného rohu po Rymarenkovej prihrávke z pravej strany veľkého vápna pred prednú tyč – 2:2.

Mužstvo Košíc malo ďalšiu brejkovú situáciu v 70. minúte a po zlom dotyku Tibora Slebodníka pálil nad bránu zvnútra šestnástky Michal Faško. Početná prevaha velila Dukle vyhrať, ale minúty ubúdali. Na začiatku poslednej desaťminútovky sa prudkou strelou z pravej strany pokutového územia do Šípošových rukavíc prezentoval Adam Hanes. V 85. minúte zas Adam Brenkus zo štandardky z pravej strany našiel na zadnom rohu päťky Borisa Godála, ale ten hlavičkou trafil gólmana Košíc.

V prvej minúte nadstaveného času mohol po Slebodníkovom centri z pravej strany rozhodnúť Rymarenko, lenže z výbornej pozície pred bránou prehlavičkoval Šípošovu svätyňu. Roman Skuhravý si svoj prvý zápas na lavičke FC Košice bude pamätať ako víťazný. Jeho zverenci potrestali Duklu za nevyužité šance v druhej minúte nadstaveného času, keď striedajúci Zyen Jones na pravej strane šestnástky využil ponúknutý priestor a vystrelil presne k bližšej tyči – 2:3.

Futbalisti MFK Dukla tak zaznamenali tretiu prehru v rade. Nasledujúci zápas odohrajú opäť doma na Štiavničkách. V nedeľu 6. októbra o 18.00 h privítajú MFK Zemplín Michalovce.

Povedali po zápase

Marek Bažík, tréner MFK Dukla: „Krutý zápas podľa môjho názoru. Myslím si, že bol jeden z našich lepších v jesennej časti. Aj kým to bolo jedenásť na jedenásť sme boli lepším mužstvom. Bohužiaľ, trošku na nás spadla deka, treba to priznať. Dostali sme góly z prvých dvoch štandardiek, ale napriek tomu sme sa oklepali a ďalej hrali aktívne smerom do ofenzívy. Nepamätám si, že by sme v zápasoch predtým mali toľko šancí. Chlapcom nemám čo vyčítať, dali do toho sto percent. Keď to na vás spadne, tak to vyzerá takto. Musíme ísť ďalej. Opäť sme inkasovali v nadstavenom čase, opakuje sa to, ale dosť ťažko sa to analyzuje. Boli sme v šestnástke vo väčšom počte, napriek tomu to tam nevieme zablokovať, vyhrať súboj jeden na jeden. Budeme o tom veľa rozprávať, ale myslím si, že štvrtkové sedenie s hráčmi prospelo. Povedali sme si veľa vecí, aj tvrdších. Dnes sa mi páčilo najviac to, že od prvej minúty išli za víťazstvom. Hrali sme aktívne, bolo tam veľa pekných akcií, veľa centrov a šancí. Vykopávali nám to z brány, trafili sme brvno, je to proste kruté. Strašne to bolí, dostávame fakt puckou po hlave. Teraz sa potrebujeme dať dokopy a ukázať charakter. Je jednoduché ukázať charakter, keď sa vám darí, ale oveľa ťažšie to je, keď vývoj nejde podľa vás. Na mentálnej stránke hráčov budeme musieť asi pracovať viac ako na tej hernej.“

Martin Rymarenko, strelec prvého gólu Dukly: „Neviem ani, kde mám začať. Zápas, ktorý sme mali jasne vyhrať, sme prehrali a natiahli sme našu šnúru bez výhry, takže ťažko sa mi hľadajú slová. Je to na zamyslenie pre nás chalanov. Ani nebudem hovoriť, že musíme dať hlavy hore a ísť ďalej. Musíme sa o tom s chalanmi podebatovať. Chýba nám asi kúsok šťastia aj v tej koncovke. Šance sme si vytvorili aj dnes, hrali sme presilovku, ale nevyšlo nám to a sme veľmi sklamaní. Neviem, kde mám hľadať slová. Je to pre nás ťažká prehra.“

Roman Skuhravý, tréner FC Košice: „Užívam si, že po trojmesačných prázdninách tu môžem sedieť po víťaznom zápase, pretože pre akéhokoľvek trénera je po vstupe do klubu podpora výsledkom veľmi dôležitá. Dnes bol výsledok dôležitejší ako predvedená hra. Dnes to bola trochu ruská ruleta. Analyzovali sme mužstvo a boli tam veci, ktoré musím brať do úvahy. Bude nám trošku dlhšie trvať, kým sa dostaneme k tomu, k čomu chceme, že my budeme dominantné mužstvo. Musím ale pochváliť chalanov, pretože dnes to bolo o hráčoch, akým spôsobom z toho náročného priebehu vyšli. Mrzia ma dva inkasované góly, ten prvý ešte s červenou kartou, ale to si rozoberieme. O desiatich sme dali dva góly, to svedčí o charaktere, čo je pre mňa teraz to najdôležitejšie. Keď máte charakter, tak sa môžete učiť, zlepšovať a robiť radosť fanúšikom, pretože dnes som si potvrdil, prečo som zobral angažmán v Košiciach. Košice majú fanúšikov a ja som fanúšikov chcel.“

Ján Krivák, kapitán FC Košice: „Veľmi ťažký zápas pre nás, ovplyvnila ho tá červená karta, dovtedy sme hrali dobre. Konečne sme to zlomili, konečne sme vyhrali. Aj keď so šťastím, ale posledné zápasy sme mali smolu my, takže sa veľmi teším, že sme to ukopali. Fantázia, určite si to užijeme. Takýto zápas pod novým trénerom, lepšie to ani nemohlo vyjsť. Aj domáci chceli vyhrať, takže veľmi cenné tri body pre nás. Každý tréner je iný, má niečo nové. My sa musíme prispôsobiť a makať stále na tréningoch, aby to bolo na ihrisku čo najlepšie. Kvôli tej červenej karte to bol z našej strany možno škaredší zápas pre diváka, ale ubojovali sme to, máme tri body. Veľmi vyčerpávajúci zápas, takže klobúk dole, že to chlapci takto odmakali.“

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Niké liga – 9. kolo – sobota 28.09.2024, 18.00 h – Národný atletický štadión, B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 2:3 (1:2)

Góly: 33. Rymarenko (pen.), 68. Malec – 28. a 45+1. Niarchos, 90+2. Jones. ŽK: 40. Ľupták, 90+5. Migaľa – 22. Krivák, 90+1. Šípoš. ČK: 32. Jakubko. Rozhodovali: Ruc – Straka, Kuba. Diváci: 1032.

MFK Dukla: Mich. Trnovský – Mensah, Godál, Willwéber (C) (64. Migaľa) – Šikula (76. Brenkus), Ľupták (64. Slebodník), Hlinka, Záhumenský – Veselovský (76. Hanes), Malec, Rymarenko.
Tréner: Marek Bažík.

FC Košice: Šípoš – Kružliak, Krivák (C), Jakubko – Fabiš, Gallovič (90+4. Gorosito), Dal. Takáč (46. Bokroš), Magda (83. Jones) – M. Faško (71. Varga) – Medved, Niarchos (46. dos Santos).
Tréner: Roman Skuhravý.