Druhý vianočný sviatok spravidla patrí okrem iného aj zápasom najvyššej hokejovej súťaže a v rámci „štefanského“ kola sa pod Pustým hradom odohral derby zápas Zvolena proti Banskej Bystrici.

Zvolenčania aj napriek viacerým absenciám preukazovali od úvodných sekúnd aktivitu a už na konci 2. minúty zachraňovala brankára hostí konštrukcia brány po šanci Fekiača. Vedúci presný zásah prišiel z hokejok domácich „rytierov“, keď na konci 5. minúty Kolenič vysunul do šance Csányiho, ktorý sa nemýlil – 1:0. V 8. minúte mal príležitosť na vyrovnanie Holenda, ktorý sa z pozície obrancu ocitol zoči-voči Petríkovi, no ani na dvakrát neprekonal trojku v bráne HKM. To sa však podarilo v polovici tretiny Šoltésovi, ktorý využil zaváhanie zvolenskej defenzívy a presnou strelou nedal Petríkovi šancu – 1:1. Netrvalo však dlho a domáci hokejisti boli opäť vo vedení, keď sa v 12. minúte prezentovali peknou kombináciou Langkow s Bondrom a druhý menovaný rozvlnil sieť za Sedláčkom – 2:1. Aj vo zvyšných minútach úvodného dejstva videla početná kulisa na zvolenskom štadióne pomerne svižný hokej, Banskobystričania ešte mali k dispozícii presilovku, ktorú nepotrestali a po dvadsiatich minútach tak viedol Zvolen.

Domáci hokejisti pokračovali vo vysokom tempe a v úvode prostrednej časti hry mali sľubné šance Jedlička a po ňom aj Stupka, nepresadil sa ani Sideroff a pri dorážke Huntebrinker. „Rytieri“ si to začali vynahrádzať v 28. minúte, kedy Langkow nabil medzi kruhy Jedličkovi a nádejný slovenský reprezentant svoju strelu pretavil na gól – 3:1. Zvolenčania nepoľavovali a v príležitostiach sa ocitli aj Stupka a v 32. minúte Bondra, no ďalší gólový recept na Sedláčka našli až v 36. minúte. Vynikajúcu prihrávku Langkowa opäť využil Maroš Jedlička, ktorý zaistil pred odchodom do kabín Zvolenu trojgólový náskok – 4:1.

Už po 102 sekundách tretej tretiny videli diváci ďalší gól, postaral sa oň kapitán hosťujúceho celku Ivan Ďatelinka, ktorý sa ocitol v samostatnom úniku a zoči-voči Petríkovi nedal zvolenskému brankárovi šancu – 4:2. Tento moment naštartoval „baranov“, ktorých bol odrazu plný ľad a na konci 54. minúty znížili dokonca na rozdiel jediného gólu. Sukeľ posielal puk na Petríka, následne sa dostal k odrazu Troock a nádeje Banskobystričanov na bodový zisk ožili – 4:3. Tie však napokon pomerne rýchlo spľasli, keď už po vyše minúte a pol navýšil vedenie Zvolena skúsený Stupka a jeho ukážkový blafák – 5:3. Hostia to ešte skúsili v šestici, no pri hre bez brankára definitívne rozhodol o osude zápasu Bondra, ktorý strelou cez celé ihrisko stanovil skóre duelu na konečných 6:3. Zvolenčania tak pretrhli banskobystrickú šesťzápasovú sériu výhier a nič na tom nezmenila ani pästná výmena, ktorej sa zúčastnili Sládok a Bača.

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Hrali sme proti rýchlemu tímu, s dobrým prechodom a ich dva prvé útoky sú jedny z najlepších v lige. Tá rýchlosť bola pôsobivá. V druhej tretine mohlo to skóre vyzerať z nášho pohľadu aj horšie, no naši chlapci sa nevzdávajú, minimálne teda od môjho príchodu. V tretej tretine sme sa vrátili do zápasu, zdramatizovali sme zápas. S výsledkom spokojný určite nie som, no potešilo ma, že sme sa nevzdali. Za stavu 4:3 sme mali niekoľko dobrých príležitostí, no nedokázali sme ich premeniť. Dôležité je, že sme sa nevzdali a veľmi sme bojovali. Bolo to skvelé derby a dobrý zápas.“

Dávid Šoltés, útočník Banskej Bystrice: „Bol to náročný zápas, Zvolen má teraz formu tak isto, ako aj my. Pripravili sa na nás dobre, dali dva rýchle góly a tým sme trošku klesli, potom sme to doťahovali. Myslím si, že sme mali na to, aby sme získali nejaký bod, potom sme začali neskôr hrať veľmi dobrý hokej. Škoda toho piateho gólu čo sme dostali, ten nás položil trochu na kolená, mysleli sme si, že to ešte zvládneme. Škoda toho záveru… myslím si, že keby nedostaneme gól a nejaký by sme dali a ten zápas by sa vyvíjal inak. Atmosféra bola výborná, veľmi sme si to užívali. Hralo sa fakt dobre, len škoda, že sme nevyhrali…“

Andrej Kmeč, asistent trénera HKM Zvolen: „Videli sme výborný zápas, v dobrej rýchlosti a s peknou kombinačnou hrou. V tretej tretine mali hostia optickú prevahu, ale zápas vo výbornej atmosfére sme si ustrážili. Naši hráči odviedli dobrú prácu.“

Tipos extraliga – 47. kolo – pondelok 26.12.2022 – Zimný štadión Zvolen

HKM Zvolen – HC ’05 Banská Bystrica 6:3 (2:1, 2:0, 2:2)

Góly: 5. Csányi (Kolenič, V. Fekiač), 12. R. Bondra (Langkow, Jedlička), 28. Jedlička (Langkow), 36. Jedlička (Langkow, R. Bondra), 56. Stupka (Huntebrinker), 58. R. Bondra – 10. Šoltés, 42. Ďatelinka (Gašpar, Bíreš), 54. Troock (J. Sukeľ). Rozhodovali: Výleta, J. Konc ml. – Gegáň, M. Orolin, vylúčení na 2 min: 2:3, vyššie tresty: Sládok – Matej Bača, obaja 5 + DKZ za hrubosť, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 5023.

Zostava HKM Zvolen: Petrík (Trenčan) – Rauhauser, Messner, Hanna, Mudrák, Sládok, Hraško, S. Barcík – R. Bondra, Langkow, Jedlička – Stupka, Huntebrinker, Sideroff – Zuzin, Viedenský, Marcinek – Csányi, V. Fekiač, Kolenič – Jakúbek

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belanyi) – Bačik, Björkung, Kojo, Pavlin, Ďatelinka, Holenda, Bača, Luža – Šoltés, Tamáši, Urbánek – Jendek, Kontos, Troock – J. Sukeľ, Bíreš, Gašpar – Jamrich, Gabor, Výhonský

12 HK Nitra 28 6 1 0 2 19 61:102 22

Najbližší duel čaká hokejistov Banskej Bystrice už v stredu 28. decembra, kedy na svojom ľade vyzvú na súboj HK Poprad. Stretnutie sa začne o 17.30 h.